BRATISLAVA 18. januára (SITA) - Prijatie zmluvy o výhrade svedomie je podľa podpredsedu Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Daniela Lipšica jednou z priorít kresťanských demokratov. "Ak by sme mali mať ambíciu splniť všetky predsavzatia, ktoré sú vo vládnom programe, tak by sme mali nájsť podporu pre jej schválenie," povedal Lipšic dnes pre agentúru SITA. Osobne chce presadiť prijatie zákona o trestnej zodpovednosti právnických osôb. KDH chce do konca volebného obdobia napríklad prijať aj nový školský zákon. Koaličná rada sa bude prioritami vládnych strán do konca volebného obdobia zaoberať vo štvrtok.
Minister kultúry František Tóth si myslí, že výhrada svedomia tak, ako je momentálne postavená nie je prijateľná pre liberálnych ľudí, ktorí uznávajú slobodu myslenia. „Tento návrh nie je dobrý a nedá sa očakávať, že by sme ho podporili,“ zdôraznil. Lintnerovci však určite budú o tomto probléme na Koaličnej rade diskutovať a budú hľadať nejaké kompromisy. "Možno naformulujeme návrh tak, aby bol prijateľný," dodal.
SDKÚ podľa generálneho sekretára strany Ivana Harmana považuje problém výhrady svedomia za tak zložitý, že ho SDKÚ nechce riešiť narýchlo. "Strany by si výhradu svedomia mali dať do volebných programov a voliči by vo voľbách rozhodli, či sú za jej prijatie," uviedol Harman pre agentúru SITA. SDKÚ je podľa Harmana za to, aby sa táto otázka riešila až po tohtoročných parlamentných voľbách. Prioritou SDKÚ je doladiť reformy v sociálnej oblasti.
SMK podľa predsedu poslaneckého klubu Gyulu Bárdosa je pripravená o zmluve o výhradách svedomia rokovať. "Uvidíme, na čom sa dohodneme," povedal pre agentúru SITA. SMK však chce ešte do konca volebného obdobia presadiť, aby sa stanovila minimálna výška dôchodkov. SMK záleží aj na urýchlenom zatepľovaní bytov. Podľa Bárdosa bude SMK požadovať aj aplikáciu Charty menšinových a regionálnych jazykov, ktorú parlament ratifikoval. Po prijatí bolo treba novelizovať niekoľko zákonov, čo sa doteraz nestalo. Zo strany SMK zaznie aj požiadavka na prijatie zákona o financovaní kultúry národnostných menšín.
rp;pr;mt