SME

Polícia má v databáze ukradnutých umeleckých diel asi tisíc predmetov

Bratislava 19. januára (TASR) - V roku 2005 zaznamenala polícia v objektoch so starožitnosťami a umeleckými predmetmi 11 krádeží za niekoľko miliónov ...

Bratislava 19. januára (TASR) - V roku 2005 zaznamenala polícia v objektoch so starožitnosťami a umeleckými predmetmi 11 krádeží za niekoľko miliónov korún. V národnej databáze ukradnutých umeleckých predmetov Policajného zboru je dovedna asi tisíc umeleckých diel, z toho 182 obrazov, vyše 400 sôch a množstvo starožitností.

"Intenzívne pracujeme na tom, aby bola databáza sprístupnená verejnosti a kupujúci si mohol overiť, či starožitnosť alebo obraz nie je ukradnutý, alebo či po ňom nepátra polícia," informovala TASR Marta Bujňáková z Prezídia PZ. Ľudia by tak tiež mohli pomôcť pri pátraní. Zatiaľ polícia pravidelne uverejňuje informácie o dielach ukradnutých na Slovensku v časopise ANTIK. Ak sa informácia o kradnutom umeleckom diele rozšíri, automaticky to znižuje jeho trhovú cenu. Zlodej sa diela potrebuje rýchlo zbaviť a snaží sa ho predať hlboko pod cenu. Umelecké diela významných autorov sa nedajú oficiálne predať prostredníctvom aukčných spoločností, pokiaľ nie je jasne preukázaný pôvod ich nadobudnutia. Mnohé cenné predmety sa kradnú na objednávku, tak to bolo aj v prípade krádeže niekoľkých historických zbraní z múzea na hrade Červený Kameň. Podľa Bujňákovej tomu nasvedčuje aj čerstvý prípad z Levíc, kde v noci na stredu ukradli zlodeji dva obrazy od Martina Benku, dva obrazy Janka Alexyho a jeden obraz Edmunda Gwerka.

SkryťVypnúť reklamu

Najmä po roku 1989 si začali obyvatelia SR budovať svoje zbierky umeleckých predmetov a starožitností aj ukradnutými dielami. Krádežami artefaktov sa zaoberajú policajti Úseku ochrany kultúrneho dedičstva a starožitností. Od polovice 90. rokov sa objavil nový fenomén vykrádanie archeologických lokalít, hradov a iných kultúrnych pamiatok. Najskôr to boli jednotlivci, neskôr organizované "záujmové skupiny", ktoré pomocou špičkových detektorov kovov vykrádajú a ničia kultúrne pamiatky. Zbierajú mince, zbrane, nástroje pre vlastné zbierky i zahraničie. Doteraz zákon nechránil predmety kultúrneho dedičstva, nový Trestný zákon však zaviedol postih pre toho, kto robí nedovolený archeologický prieskum. Môže sa dostať do väzenia až na jeden rok. Ak si prisvojí archeologický nález, hrozí mu pobyt za mrežami až do desať rokov. Za krádež podľa jej rozsahu je dnes trest až do 15 rokov väzenia.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Bujňákovej sa v poslednom čase množia krádeže a prípady poškodzovania umeleckých predmetov na voľne prístupných miestach. Terčom sa stávajú hlavne sochy z kovov, ktoré sú kradnuté celé alebo po častiach. Tie páchatelia predávajú do zberných surovín. Časté sú aj krádeže sakrálnych predmetov. Neexistuje síce samostatná štatistika ich krádeží, ale podľa polície predstavujú asi 60 až 70 percent všetkých krádeží starožitností a umeleckých predmetov. "Pri objasňovaní týchto prípadov je najväčším problémom fakt, že neexistujú dostatočné informácie, takmer žiadna fotodokumentácia a opisy zmiznutých predmetov," zdôraznila Bujňáková.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 210
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 923
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 902
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 491
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 797
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 555
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 190
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 746
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu