BRATISLAVA 19. januára (SITA) - Právo na výhradu svedomia by malo byť podľa skupiny nezávislých expertov Európskej únie (EÚ) doplnené o opatrenia, ktoré zaručujú, že ak je interrupcia legálna, žiadna žena nebude zbavená účinného prístupu k zdravotníckym službám, v rámci ktorých sa interrupcia vykonáva. Ako sa uvádza v dnešnom komuniké expertov EÚ, ktorý agentúre SITA poskytla asistentka právnika Martina Buzingera Slávka Garaiová, štát musí v prvom rade zabezpečiť, aby boli k dispozícii účinné opravné prostriedky v prípade akéhokoľvek odmietnutia vykonania interrupcie.
Štát má tiež zabezpečiť, "aby zdravotníckemu pracovníkovi uplatňujúcemu si svoje právo na výhradu svedomia z náboženských dôvodov, bola uložená povinnosť odkázať ženu, ktorá žiada o interrupciu, na iného kvalifikovaného zdravotníckeho pracovníka, ktorý bude súhlasiť s vykonaním interrupcie". Podľa expertov EÚ by mal byť takýto pracovník dostupný a to aj vrátane vidieckych oblastí. "Takáto úprava by potom zodpovedala právu na výhradu svedomia z náboženských dôvodov, ktoré je odvodené z práva na slobodu náboženského presvedčenia a ktoré by malo byť rešpektované, ale zároveň by uplatňovanie tohto práva neviedlo k tomu, aby boli iné osoby zbavené prístupu k určitým službám, ktoré sú v rámci daného štátu prístupné pre všetkých, alebo aby sa s nimi zaobchádzalo diskriminačným spôsobom," konštatujú právni experti EÚ.
Právo na výhradu svedomia je podľa expertov odvodené z práva na slobodu myslenia, svedomia a náboženského vyznania, ktoré je uznané v európskom dohovore o ochrane ľudských práv a základných slobôd, ako aj v Medzinárodnom pakte o občianskych a politických právach. Toto právo zahŕňa aj právo nebyť nútený vykonávať určité povinnosti, ak by boli v rozpore s náboženským presvedčením. "Bolo by úplne neprijateľné a v rozpore s týmito ustanoveniami vyžadovať, či už od katolíckych zdravotníckych pracovníkov alebo od ktorejkoľvek inej osoby, ktorej náboženské presvedčenie odporuje interrupciám, aby sa aktívne zúčastňovali na ich vykonávaní. Na druhej strane ženy v štátoch, kde je interrupcia legálna, musia mať zaručené právo na efektívny prístup k tejto službe.