Bratislava 1. marca (TASR) - Postavenie inšpekcie ochrany prírody sa nedávnym schválením zákona o obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín (CITES) výrazne zlepšilo.
Po niekoľkých rokoch, keď mohla inšpekcia v rovine svojich právomocí udeliť pokutu za nelegálne obchodovanie s chránenými druhmi v maximálnej sume 5 tisíc Sk, došlo k zmene. Fyzické osoby bude teraz možné pokutovať do výšky 300 tisíc korún, právnické do 500 tisíc Sk, uviedla v rozhovore pre TASR hlavná inšpektorka Útvaru inšpekcie ochrany prírody Beáta Múčková.
Inšpektorom pribudli aj ďalšie právomoci. Nový zákon im umožňuje vstup do objektov, ktoré sú cieľom kontroly. Doteraz bola prax taká, že ak ich chovateľ odmietol vpustiť na svoj pozemok, práca inšpektorov sa skomplikovala. V súčasnosti bude môcť inšpekcia dokonca uložiť pokutu aj za odmietnutie spolupráce. Preverovať bude nielen chránené živé organizmy, ale aj výrobky z nich.
Múčková tiež upozornila na to, že sa minulý rok podarilo novelizovať Trestný zákon. Problém s touto legislatívou spočíval v tom, že pri trestných činoch v oblasti poškodenia životného prostredia sa vyžadoval vznik majetkovej škody, čo nebolo ľahké dokázať.
Inšpekcia sa spolieha na zlepšenie spolupráce s políciou. Podľa slov hlavnej inšpektorky sa pri Prezídiu Policajného zboru zriadil medzirezortný expertný koordinačný orgán boja proti zločinnosti. V rámci neho bude pôsobiť aj skupina zameraná na nelegálne obchody zložená zo zástupcov generálnej prokuratúry, inšpekcie ministerstva vnútra a colného riaditeľstva.
Múčková verí, že sa v tejto oblasti zvýši aj aktivita súdov. Spomenula, že v minulom roku súd prvýkrát od roku 1993 uložil trest odňatia slobody nepodmienečne českému sokoliarovi, ktorého chytili na Liptove pri vykrádaní hniezda orla skalného.
*ad pa
NNNN