BRATISLAVA 21. januára (SITA) - Veľvyslanec Spojených štátov amerických v Slovenskej republike Rodolphe Vallee si myslí, že summit Bush-Putin, ktorý bol vo februári 2005 v Bratislave, veľmi pomohol propagácii Slovenskej republiky v zahraničí. Vallee pripomenul, že Slovensko je v USA známe aj vďaka svojim hospodárskym výsledkom a kvalitným umelcom. Sám sa považuje za veľkého fanúšika slovenskej ľudovej hudby a privítal by, keby v USA vystupovalo viac slovenských hudobných skupín. Veľvyslanec tvrdí, že na Slovensku je veľa osobností spoločenského a kultúrneho života a Američania sa majú podľa jeho slov od nás čo učiť.
Rodolphe Vallee vyslovil tieto názory na štvrtkovej recepcii spojenej s prezentáciou projektov Asociácie pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu (ACEC) so sídlom v Bratislave. ACEC je zameraná na rozvoj občianskej spoločnosti prostredníctvom kultúry, vzdelávania a komunikácie. Projekty sú zamerané na aktuálne spoločenské dianie, prehlbujú uvedomenie, spolupatričnosť a rozvíjajú schopnosť komunikácie na Slovensku. Cieľom ACEC je aj podporovať propagáciu Slovenska v zahraničí a rozvíjať medzinárodnú kultúrnu výmenu. ACEC začala pôsobiť v roku 1999, jej činnosť sa financuje z príspevkov sponzorov.
Na štvrtkovom podujatí ACEC predstavila tri umelecko-spoločenské projekty pre Bielorusko a výstavu slovenskej fotografie. Pozrel si ich aj minister zahraničných vecí Eduard Kukan. Šéf slovenskej diplomacie nie je s celkovou propagáciou Slovenskej republiky v zahraničí spokojný. Podľa jeho slov propagácii SR chýba jednotná forma a racionálny postup. Chýba aj štátna agentúra, v ktorej by sa sústredili všetky aktivity a jednotné propagačné materiály. Kukan pripomína, že Slovensko by sa malo propagovať pod jedným logom, aby bolo jasné, že v zahraničí je prezentované organizovane. Agentúru na propagáciu Slovenska v zahraničí nezriadili, pretože Vláda SR sa doteraz nedokázala dohodnúť na tom, kde a za akých podmienok má agentúra vzniknúť.