BRATISLAVA 21. januára (SITA) - Pozostalí obetí štvrtkovej tragickej nehody vojenského lietadla v severnom Maďarsku majú podľa zákona nárok na niekoľko typov odškodnenia. Podľa zákona o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov, v prípade ak profesionálny vojak zomrie na následky úrazu v službe, majú jeho pozostalí z úrazového zabezpečenia nárok na náhradu primeraných nákladov spojených s pohrebom, jednorazové odškodnenie a tiež na náhradu nákladov na výživu pozostalých či alimenty.
Armáda môže zabezpečiť profesionálnemu vojakovi, ktorý zomrel v službe, pohreb na Slovensku v celom rozsahu alebo na prianie pozostalých s ich spoluúčasťou. Tiež môže preplatiť ďalšie náklady na pohreb, ako poplatky pohrebného ústavu, náklady na pomník a ďalšie, ale len do šesťnásobku minimálnej mzdy.
Náhrada výživného patrí tým, ktorých určil súd a spolu nesmie byť viac ako výsluhový dôchodok, na ktorý by mal vojak nárok v deň smrti. Jednorazové odškodnenie patrí manželovi alebo manželke. V prípade, ak bol nebohý slobodný, tak rodičom a dieťaťu, ktoré má nárok na sirotský výsluhový dôchodok. Jednorazové odškodnenie patrí pozostalým rovnakým dielom a spolu nesmie presiahnuť desaťnásobok základu priemerného služobného platu vojaka.
Z výsluhového zabezpečenia profesionálnych vojakov sa poskytuje úmrtné, vdovský a vdovecký výsluhový dôchodok a sirotský výsluhový dôchodok. Pozostalý manžel alebo manželka má nárok na úmrtné vo výške odchodného. Ak služobný pomer profesionálneho vojaka trval najmenej 5 rokov je úmrtné vo výške základu priemerného služobného platu. Za každý ďalší rok až do 30-teho roka služby sa zvyšuje o jeden základ priemerného platu. Deti vojaka majú nárok na sirotský výsluhový dôchodok vo výške základu priemerného služobného platu. Ak, ale nebohý profesionálny vojak či vojačka slúžil menej ako päť rokov má pozostalý partner nárok na úmrtné vo výške jedného základu priemerného služobného platu.
Podľa ďalších ustanovení zákona tvorí vdovský alebo vdovecký výsluhový dôchodok 60 percent z výsluhového dôchodku, na ktorý by mal profesionálny vojak nárok ku dňu úmrtia. O dôchodok treba požiadať počas jedného roka od úmrtia manžela. Deti nebohého vojaka majú nárok na sirotský výsluhový dôchodok vo výške 30 percent výsluhového dôchodku, na ktorý by mal profesionálny vojak nárok ku dňu svojej smrti. Základom pre výpočet vdovského a sirotského výsluhového dôchodku je rozhodujúca doba trvania služobného pomeru a to 30 rokov služby. O úmrtné, vdovský výsluhový dôchodok, vdovecký výsluhový dôchodok a sirotský výsluhový dôchodok musia pozostalí požiadať.