BRATISLAVA 23. januára (SITA) - Slovenská republika dodnes nemá ucelenú inovačnú politiku. Na Slovensku neexistuje ani systém inštitúcií a podmienok na rozvoj inovácií, ktoré by pomohli zvýšiť konkurencieschopnosť nášho hospodárstva. Preto vláda vypracovala návrh dokumentu s názvom Inovačná stratégia pre SR na roky 2006-2013. Dokument dnes zaradili do pripomienkového konania.
V inovačných aktivitách Slovenská republika nedosahuje ani európsky priemer, píše sa v dokumente. Jedným z najslabších článkov sú v tomto smere podniky. Chýba účinné prepojenie medzi výskumnými a vzdelávacími inštitúciami na jednej strane a podnikateľskou sférou na strane druhej. Výsledky výskumnej činnosti, ktorá trpí nedostatkom financií, často nenachádzajú v praxi uplatnenie. Pozitívnou črtou slovenského inovačného prostredia je relatívne vzdelaná a kvalifikovaná pracovná sila.
Vláda SR určila niekoľko hlavných priorít pri vytváraní podmienok pre inovácie. Jednou z nich je vytvorenie efektívnej infraštruktúry a systému podpory koordinovaných inovačných aktivít. Ucelená inovačná politika bude prioritne podporovať elektrotechniku, strojárstvo a chemický priemysel. Inovatívne projekty narážajú na značné prekážky, predovšetkým pri financovaní počiatočnej fázy vývoja. Riziko je pri týchto investíciách vysoké. Situáciu na slovenskom trhu komplikuje napríklad aj nízka vymožiteľnosť práva a slabý kapitálový trh. Vláda SR chce motivovať výskumnú, vzdelávaciu a podnikateľskú sféru, aby sa do inovačných aktivít viac púšťali. Ministerstvá hospodárstva a financií vypracujú systém podpory rizikového kapitálu z verejných zdrojov. Využijú pri tom skúsenosti zo Spojených štátov amerických, Veľkej Británie, Írska a Izraela, ktoré majú v tejto oblasti najlepšie výsledky.
Vláda SR vo februári 2005 schválila dokument s názvom Stratégia rozvoja konkurencieschopnosti Slovenska do roku 2010, ktorý potvrdil inovačnú politiku ako dlhodobú prioritu slovenskej vlády. V dokumente sa hovorí, že kvalita slovenského výskumného potenciálu zaostáva za vyspelými európskymi krajinami, čo je dôsledkom doterajšej slabej a neefektívnej podpory zo strany štátu.