EÚ: Kandidátske krajiny chcú zastúpenie v predsedníctve konventu
BRUSEL 1. marca (SITA) - Zastúpenie v 12-člennom predsedníctve Konventu o budúcnosti Európy požadujú všetky kandidátske krajiny, vrátane Slovenska. Ako dnes v Bruseli uviedol český minister zahraničných vecí Jan Kavan, bolo by potrebné vskutku zvážiť, či
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
netreba do predsedníctva konventu zaradiť aj zástupcu kandidátskych krajín.
Predsedníctvo konventu, v ktorom nie sú zastúpené ani všetky členské krajiny EÚ, bude riadiť činnosť konventu a mnohí politici už vopred vyjadrili obavy, aby sa nestalo akýmsi politbyrom, ktoré bude o všetkom rozhodovať. Niektorí poslanci a dokonca aj zástupcovia vlád považujú za nástroj nadvlády konventu navrhnutý rokovací poriadok, preto sa o tomto bode bude rokovať na marcovom zasadaní.
Jan Kavan, ktorý v konvente zastupuje českú vládu, zdôraznil dnes po stretnutí s komisárom Günterom Verheugenom, že kandidátske krajiny by mali byť zastúpené v predsedníctve konventu už len preto, že ich delegáti predstavujú takmer polovicu 105-členného fóra. Kavan sa odvolal aj na výrok predsedu Európskej komisie Romana Prodiho, podľa ktorého sa bude s kandidátskymi krajinami zaobchádzať v konvente rovnako ako s členskými krajinami.
Zástupcovia parlamentov členských a kandidátskych krajín sa dnes ešte pred začiatkom konventu dohodli, že budú presadzovať zastúpenie kandidátov v predsedníctve. Dvaja poslanci členských krajín, ktorí sú členmi predsedníctva, navrhnú na jeho budúcom rokovaní 14. marca, aby kandidátske krajiny dostali dve kreslá tzv. pridružených členov. Ak predsedníctvo usúdi, že takéto rozhodnutie je mimo jeho právomocí, obrátia sa poslanci na Európsku radu, teda premiérov a prezidentov členských štátov, ktorí o zložení predsedníctva rozhodli. "Je to otázka na diskusiu. Ale podstatné je, že kandidátske krajiny sú v konvente a že sa zúčastňujú na jeho práci a nie sú v inom tábore ako členské krajiny," povedal na okraj štatútu kandidátskych krajín podpredseda konventu Jean-Luc Dehaene a dodal, že konvent bude úspešný, ak na jeho konci nebude už medzi nimi nijaký rozdiel.
Niektorí delegáti kandidátskych krajín sa vyslovili aj za to, aby mohli pri práci používať svoje národné jazyky, keďže na decembrovom summite v Bruseli sa šéfovia štátov a vlád EÚ dohodli, že rokovacími jazykmi bude iba 11 oficiálnych jazykov únie. Kavan však túto požiadavku nepodporuje, ale želal by si, aby kandidátske krajiny dostávali všetky prijímané dokumenty vo svojich jazykoch. Bolo by podľa neho treba umiestňovať všetky dokumenty aj na internete, aby sa k nim mohli vyjadrovať aj občania kandidátskych krajín. Kandidátske štáty majú okrem práva hlasovania rovnaké právomoci ako členovia únie. Môžu predkladať svoje návrhy, ale nemôžu sa postaviť proti vytvorenému konsenzu vnútri pätnástky.