Bratislava 24. januára (TASR) - Colné orgány nehospodárne a neefektívne vynaložili viac ako 1,6 miliardy korún na výstavbu cestných hraničných priechodov Jarovce a Čunovo, ktoré z dôvodu vstupu SR do EÚ slúžili na činnosť colníkov len 16 mesiacov. V správe o kontrole činnosti Colného riaditeľstva (CR) SR to konštatuje Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR.
Kontrola tiež v 12 prípadoch odhalila budovy a pozemky vo vlastníctve štátu v celkovej hodnote 16,8 milióna korún, ktoré CR nikdy nevyužívalo na predmet svojej činnosti a nevydalo včas rozhodnutie o prebytočnom majetku štátu. V siedmich prípadoch neudržiavalo CR nehnuteľný majetok štátu zverený do svojej správy v náležitom stave, majetok nebol zabezpečený proti znehodnocovaniu či odcudzeniu.
NKÚ odhalil, že CR spravuje 13 objektov vo vlastníctve štátu, na ktorých zabezpečenie a údržbu vynakladá nemalé prostriedky. Pritom tieto objekty využíva prevažne Prezídium Policajného zboru. Úrad preto navrhol prevod týchto objektov do správy PPZ.
CR tiež požiadalo svojho zriaďovateľa Ministerstvo financií SR, aby mu udelilo výnimku na nákup Školiaceho a rekreačného zariadenia Veľký Meder za 23 miliónov korún, pričom cenu stanovil súdny znalec na 13 138 427 korún, konštatuje NKÚ.
NKÚ kontroloval nakladanie s nehnuteľným majetkom štátu v správe colných orgánov od začiatku roku 2003 až do 31. januára 2005. Účelom bolo overiť evidenciu, posúdiť spôsob nakladania s nehnuteľným majetkom štátu zvereným do správy colných orgánov, overiť nájomné zmluvy týkajúce sa majetku, ktorý colná správa prenajíma a majetku, ktorý si colná správa pre potreby výkonu colnej služby prenajíma.