Pezinok 24. januára (TASR) - Bývalý šéf skrachovanej spoločnosti Horizont Slovakia Vladimír Fruni dnes na hlavnom pojednávaní Špeciálneho súd v Pezinku v kauze tunelovania nebankových firiem s hlavným obžalovaným veľkopodnikateľom Jozefom M. žiadal prečítať svoje predchádzajúce výpovede, pretože si údajne s odstupom času nepamätá na udalosti spred roku 2002.
"Štát zásahom polície po zavretí pobočiek Horizontu Slovakia a B.M.G. Invest a svojou nečinnosťou spôsobil, že tu vznikla nejaká skupina podvodníkov," uviedol Fruni po prečítaní svojich výpovedí z prípravného konania. Verí, že Horizont a B.M.G. by mohli fungovať doteraz. Majiteľom Horizontu prestal byť Fruni od 25. februára 2002.
Nikdy nevidel žiadnu písomnosť, ktorá by spájala Jozefa M. s prevodom Horizontu na nového majiteľa. Prekvapilo ho tvrdenie exšéfa B.M.G. Mariána Šebeščáka, ktorý za vinníkov tunelovania nebankových firiem označil Jozefa M. a Fruniho.
Pojednávanie bude pokračovať v stredu výpoveďou ďalších piatich svedkov. Hlavný obžalovaný v procese Jozef M. sa ospravedlnil z neúčasti na pojednávaní počas tohto týždňa z osobných dôvodov.
Okrem neho sú v procese obžalovaní z trestných činov podvodu a založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny aj Patrik P. a Dávid B. V úmysle preniknúť do nebankových spoločností s cieľom získať ich majetok a príjmy zosnovali zločineckú skupinu v Bratislave, Košiciach a v zahraničí. Hrozí im až 15-ročné väzenie.
Jozef M. mal so svojimi komplicmi začiatkom roka 2002 zo skrachovaných spoločností nezákonne vybrať približne 800 miliónov korún. Podľa obžaloby mali prevádzať a započítavať rôzne pohľadávky a vyberať zo spoločností finančné prostriedky. Jozef M. celú činnosť koordinoval. Práve on dal pokyn, aby vo februári 2002 zavreli pobočky B.M.G. a Horizontu pod zámienkou auditu. V skutočnosti však zozbierali finančné prostriedky a previedli ich do Košíc.
Podľa obžaloby pripravili fiktívnu zmluvu medzi Horizontom a neexistujúcou americkou spoločnosťou Cavaliere o odstúpení 112 miliardovej pohľadávky voči Slovenským telekomunikáciám a sfalšovali aj ďalšiu zmluvu s inou neexistujúcou firmou a Horizontom. Celkovo Horizont, ktorý nalákal pod vidinou vysokých ziskov tisíce Slovákov, aby sa stali jeho tichými spoločníkmi, trojica mužov podľa polície pripravila o viac ako 400 miliónov korún.
Jozef M. a Dávid B. sú tiež obvinení z nezákonného výberu hotovosti z krachujúcich firiem Horizont a B.M.G. Invest. Od spoločností vybrali 40 miliónov korún pod zámienkou navŕšenia základného imania jednej z dcérskych spoločností, v skutočnosti si ale peniaze nechal Jozef M. Obaja muži v tunelovaní fondov pokračovali neoprávneným prevzatím dcérskych firiem Horizontu a škoda v tomto prípade bola 336 miliónov.
Vyšetrovanie prípadu polícia uzavrela v auguste 2004. Policajti Jozefa M. zadržali v roku 2002 pri pokuse vycestovať do Rakúska. Veľkopodnikateľ je od leta 2004 na slobode. Po skončení vyšetrovania ho prepustil generálny prokurátor Dobroslav Trnka. Spis v prípade Jozefa M a spol. má viac ako 8000 strán.