SME

Rok 2005 bol pre licenčnú radu rokom sťažností a pokút

BRATISLAVA 24. januára (SITA) - Ako najčulejší a najbohatší rok na kauzy ohodnotila uplynulý rok práce Rady pre vysielanie a retransmisiu (RVR) jej predsedníčka Valéria Agócs. Ako na dnešnej tlačovej ...

BRATISLAVA 24. januára (SITA) - Ako najčulejší a najbohatší rok na kauzy ohodnotila uplynulý rok práce Rady pre vysielanie a retransmisiu (RVR) jej predsedníčka Valéria Agócs. Ako na dnešnej tlačovej besede ďalej Agócs povedala, verejnosť viac začala využívať svoje právo posielať na radu sťažnosti, ktorých "nárast bol neuveriteľný". Dokazujú to aj čísla, podľa ktorých v roku 2005 došlo na licenčnú radu 573 sťažností, na porovnanie v roku 2004 ich bolo spolu 182. Pritom jedna sťažnosť môže obsahovať aj viac podnetov. Vlani ich bolo 655. Najviac sťažností sa tradične týka programu televízií. Rok 2005 priniesol licenčnej rade okrem viac sťažností a pokút aj rozhodovanie o reality šou. Spolu na radu prišlo 412 podnetov na reality šou, z toho 55 na Mojsejovcov, 258 na Big Brother a 99 na reality šou VyVolení. Najčastejšie rada pokutovala porušenie ustanovení zákona o ochrane maloletých a ľudskej dôstojnosti, v prípade SuperStar išlo o prerušovanie programu reklamou.

SkryťVypnúť reklamu

RVR vlani udelila za porušovanie obsahu vysielania pokuty v celkovej výške 37,423 milióna korún. Najvyššiu päťmiliónovú pokutu dostala televízia Markíza za pornografiu v programe Sexi príbehy z mesta, ktorý vysielala 21. septembra. Rada udeľovala aj pokuty za porušenie licencie, spolu to vlani bolo 340-tisíc korún. Z najväčších televíznych vysielateľov dostala najvyššie pokuty - 23,280 milióna korún TV Markíza. Verejnoprávnej Slovenskej televízii (STV) udelili vlani pokuty za 10,05 milióna korún, z toho za SuperStar niečo viac ako 8 a pol milióna korún. Najmenej pokutovanou bola TV JOJ, ktorej rada vlani udelila pokuty spolu vo výške 3,77 milióna korún. Niektoré sankcie pritom podľa riaditeľa kancelárie RVR Andreja Holáka zaplatia vysielatelia dobrovoľne, čo sa týka najmä TV JOJ, no väčšinou sa odvolávajú na Najvyšší súd (NS) SR a potom to trvá dlhšie.

SkryťVypnúť reklamu

Rada sa v roku 2005 venovala okrem reality šou práve vysielaniu programu Slovensko hľadá SuperStar, najmä jeho predeľovaniu reklamou. "Mali sme pomerne veľa starostí so Slovenskou televíziou pre SuperStar, pretože rada i dnes tvrdí, že vysielateľ zo zákona a STV je vysielateľom zo zákona, nesmie programy prerušovať reklamou," konštatovala Agócs. Podľa nej to bol "tvrdý boj", no napokon NS SR 21. decembra 2005 potvrdil 11-správnych konaní, v ktorých RVR rozhodla o pokutách spolu za šesť miliónov korún pre STV za prerušovanie speváckej súťaže reklamou. STV však naďalej zaraďuje reklamu do programu, a tým ho rozdeľuje, upozornila šéfka licenčnej rady. "Hoci my sme toho názoru, že je to jeden celok, jeden program, ktorý by nemali deliť reklamou." Vedenie STV pritom podľa Agócs argumentuje tým, že prestávka je nutná z technických dôvodov - napríklad aj preto, že účinkujúci sa musia líčiť. To však Agócs nepokladá za dôvod na prerušenie. "Kým jeden spieva, druhý sa môže šminkovať," upozornila. Tento problém preto rada podľa nej bude riešiť i tento rok. RVR totiž v každom konkrétnom prípade skúma, či je prestávka v programe nutná. Ako doplnil člen rady Miloš Mistrík, STV takýmto krátkozrakým komerčným prístupom môže narušiť duálny systém, čo sa spätne môže obrátiť proti samotnej STV.

SkryťVypnúť reklamu


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 741
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 254
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 202
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 016
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 4 937
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 489
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 481
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 2 296
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu