Ingrid M. na súde vyhlásila, že je nevinná. Po vypočutí obhajoby a obžaloby o 16.00 h sa porota odobrala na poradu o rozsudku.
Podľa informácií rakúskej tlačovej agentúry APA predsedajúca sudkyňa Karin Santová obžalovanú konfrontovala s výpoveďou z 15. decembra 2000, vlastnoručne podpísanou po policajnom vypočúvaní, v ktorej Ingrid M. pripúšťa, že o pôvode vozidiel získaných pomocou série lúpežných vrážd vedela. Ingrid M. povedala, že protokol podpísala preto, lebo bola vyčerpaná.
Okrem manželského páru Ingrid a Bobana M., ktorý sa staral o predaj automobilov, tvorilo skupinu zločincov vraždiacich prevažne slovenských vodičov ďalších sedem členov. Vyšetrovanie dokázalo, že po každej vražde nasledoval medzi manželmi M. a vrahmi čulý telefonický kontakt.
Pri každej vražde bol použitý podobný postup, ako v prípade Miroslava U., ktorého vrahovia vylákali z Bratislavy do Rakúska pod zámienkou, že má na Slovensko odtiahnuť nepojazdný osobný automobil. Po vražde šoféra jeho odťahové vozidlo predali práve prostredníctvom manželského páru Ingrid a Bobana M,. ktorí v Trenčíne prevádzkovali obchod s automobilmi.
Ingrid M. v dnešnom pojednávaní výrazne priťažila aj písomná výpoveď svedka Petra M., ktorý je v súčasnosti vo väzbe v Bratislave. Podľa tohto dokumentu prečítaného pred súdom totiž práve tento muž pre manželov M. predal v zahraničí až 16 automobilov, pričom ho Ingrid M. viackrát sprevádzala pri prevoze áut do Nového Sadu v Juhoslávii a pritom sa postarala o úplatky pre colníkov. Na priamu otázku, čo sa stalo s vodičmi kamiónov, obžalovaná údajne vyhlásila, že v Juhoslávii bez problémov mizne mnoho ľudí.
Ingrid M. zadržali na jeseň v roku 1999 v Maďarsku. Na jej manžela Bobana, ktorému sa podarilo uniknúť, je vydaný medzinárodný zatykač.
V záverečnej fáze procesu vypovedal ako svedok inšpektor kriminálneho oddelenia dolnorakúskej polície, ktorý sa prípadom vrážd zaoberal. Podľa jeho slov bola brutalita vrahov "bezpríkladná" - po úvodnej dvojnásobnej vražde si objednávali autá iba s jedným vodičom, aby sa vyhli podobným komplikáciám.
Podľa názoru rakúskeho inšpektora je podiel viny Ingrid M. na vraždách jednoznačne dokázaný. Páchatelia by sa vozidiel, vrátane odťahového auta Miroslava U., nemohli bez manželov M. zbaviť, uviedol kriminalista.
Po výpovedi inšpektora prečítali výpovede manžela obvinenej a Slováka, ktorý sa priznal k deviatim vraždám. Tento páchateľ, ktorý sa medzitým v srbskom väzení obesil, tiež obvinil Ingrid M., že o pôvode predávaných áut vedela.
Celkom na záver vystúpila zástupkyňa obžaloby, ktorá povedala, že účasť Ingrid M. na predaji vozidiel zavraždených vodičov bola dokázaná. Obhajkyňa obvinenej zopakovala argument, že jej mandantka sa stala obeťou svojho okolia a bola iba "nástrojom Bobana M." Magyar Hírlap: Na Slovensku pokračujú provokatívne protimaďarské akcie Budapešť 23. marca (TASR) - Neznámi páchatelia na Slovensku vo štvrtok už druhýkrát v tomto týždni zhanobili maďarské inštitúcie, vrátane budovy Generálneho konzulátu Maďarskej republiky v Košiciach, píšu dnešné budapeštianske noviny Magyar Hírlap.
Podľa vedúceho tejto diplomatickej misie Györgya Vargu ide v prípadoch vandalizmu v Košiciach o zosúladené akcie nacionalisticky orientovaných síl, ktorým zrejme nie je po chuti dobré spolunažívanie slovenskej väčšiny a maďarskej menšiny.
Celkové zlepšenie maďarsko-slovenských vzťahov v uplynulých mesiacoch, nevyhovujúce "istým politickým kruhom na Slovensku", mohlo byť hlavnou pohnútkou aj v prípadoch opätovného zhanobenia sochy básnika Sándora Petöfiho a budovy školy s vyučovacím jazykom maďarským v Bratislave", cituje maďarský denník G. Vargu.
Generálny konzul Maďarskej republiky v SR síce na stránkach Magyar Hírlapu nespochybňuje dobrú vôľu a celkovú korektnosť ministra vnútra SR Ladislava Pittnera voči Maďarsku a Maďarom, ale ako súkromná osoba má dojem, že sa šéf kompetentného rezortu až príliš ľahko zmieruje s očividnými provokáciami.
Podľa jeho slov by L. Pittner verejne mal uistiť všetkých obyvateľov krajiny o tom, že urobí všetko, čo je v jeho silách, v záujme obmedzenia podobných akcií.
Budapeštianske noviny v tejto súvislosti pripomínajú, že Strana maďarskej koalície (SMK) už po prvých prejavoch vandalizmu vyzvala ústavných činiteľov SR, aby sa oficiálne ohradili proti akciám provokatívneho charakteru, namiereným proti Maďarsku a Maďarom.
Slovenskí politici sa k tomuto kroku zatiaľ neodhodlali, hoci rozdúchavaním alebo príliš zhovievavým trpením otvorených protimaďarských nálad sa podľa G. Vargu v súčasnosti na Slovensku pri volebných urnách už nedá inkasovať toľko hlasov, ako pred niekoľkými rokmi. Slovensko uzatvorí ďalšie dve kapitoly európskej legislatívy Brusel 23. marca (TASR) - Slovensko by malo na budúci týždeň počas ďalšieho kola prístupových rokovaní s Európskou úniou (EÚ) predbežne uzatvoriť dve kapitoly európskej legislatívy. Z rokovacieho stola sa majú dostať náročná kapitola voľný pohyb tovaru, ako aj hospodárska a menová únia. Počet uzatvorených kapitol tak dosiahne 12 z celkového počtu 29, o ktorých prebiehajú rokovania.
Slovenská delegácia vedená hlavným vyjednávačom Jánom Figeľom otvorí na budúci piatok v Bruseli na vôbec prvom rokovaní počas švédskeho predsedníctva šesť nových kapitol legislatívy EÚ: sociálnu politiku a zamestnanosť, právo obchodných spoločností, regionálnu politiku, finančné a rozpočtové ustanovenia, hospodársku a menovú úniu a voľný pohyb tovaru.
Posledné dva súbory európskeho práva by mali byť podľa diplomatov hneď aj uzatvorené. Isté je už ukončenie rokovaní v kapitole hospodárska a menová únia, v prípade voľného pohybu tovaru uzatvorenie navrhla Európska komisia (EK) a definitívne ho musia ešte schváliť členské krajiny.
Mimoriadny význam má najmä uzavretie kapitoly voľný pohyb tovaru. Slovensko bude z hľadiska rýchlosti rekordérom spomedzi všetkých kandidátskych krajín - rokovaciu pozíciu k tejto kapitole odovzdalo iba vlani v novembri a v marci hneď pri otvorení kapitoly ju aj uzavrie.
Voľný pohyb tovaru uzatvorila ako vôbec prvá spomedzi kandidátov Česká republika v decembri 1999, okrem nej ho z rokovacieho stola dostali zatiaľ len Cyprus a Estónsko. Podľa diplomatov by túto kapitolu mali na budúci týždeň uzavrieť okrem Slovenska aj Maďarsko a Poľsko.
Voľný pohyb tovaru je jednou zo štyroch slobôd, na ktorých je založený vnútorný trh EÚ (okrem tovaru voľný pohyb služieb, kapitálu a osôb). Brusel v rokovaniach zásadne odmieta akceptovať požiadavky kandidátov na prechodné obdobia či výnimky, ktoré by fungovanie vnútorného trhu vážne narúšali. Princíp voľného pohybu tovaru neumožňuje členským štátom zachovávať alebo zavádzať akékoľvek prekážky obchodu. Len vo výnimočných prípadoch môže štát obmedziť pohyb výrobku, ak ho považuje za nebezpečný.
Prístupová konferencia EÚ so Slovenskom na úrovni veľvyslancov a vyjednávačov sa uskutoční v piatok 30. marca predpoludním v bruselskom sídle Rady EÚ. Slovensku po tomto kole rokovaní ostane ešte sedem neotvorených kapitol. Počas švédskeho predsedníctva v prvom polroku je naplánované ešte jedno stretnutie na úrovni vyjednávačov a jedna ministerská schôdzka. Slovenský gang vykradol vo Viedni 200 automobilov a viacero obchodov Viedeň 23. marca (TASR) - Vyše 200 osobných automobilov a viaceré drahšie obchody vykradol od minulého roka slovensko-poľský gang, ktorý operoval v rakúskej metropole Viedeň. Banda, ktorá pozostávala z jedenástich páchateľov - občanov SR a Poľska - a ktorých sa podarilo viedenským kriminalistom v týchto dňoch zatknúť, spáchala škodu vo výške približne desať miliónov šilingov.
Rakúski kriminalisti zároveň zadržali niekoľko laptopov, kamier, mobilných telefónov, drahých kufríkov a šatstvo v hodnote minimálne pol milióna šilingov. Skupina sa zameriavala na vykrádanie obchodov a áut v rakúskom hlavnom meste, hlavne v známych a drahších štvrtiach, ako Favoriten a Mariahilfer. Ich rabovanie bolo zamerané hlavne na pobočky obchodných sietí Intersport, Cobra, H+M, Deichmann, Foot Locker a Meneoni. Jedna zo spolupáchateľov slovensko-poľskej bandy je obvinená na slobode. Všetci ostatní sa nachádzajú vo vyšetrovacej väzbe v justičnom zariadení Viedeň-Josefstadt.
Rakúski kriminalisti zatkli v období od polovice februára do 7. marca päť Slovákov a jedného Poliaka. Šesť ďalších poľských štátnych príslušníkov vo veku 21-36 rokov zatkli v týchto dňoch. K prvému zatknutiu došlo v polovici februára, keď bezpečnostní úradníci zadržali na slovensko-rakúskom hraničnom priechode v Bergu štyroch slovenských občanov. Niekoľko dní na to zatkli ďalšieho 25-ročného Slováka a pravdepodobného šéfa bandy, 27-ročného poľského občana. V ich aute zaistili zvyšky bezpečnostných zariadení obchodov, ako aj vlamačské náčinie a zoznamy žiadaných vecí.
Slováci v rámci bandy nielen kradli, ale boli hlavne platení ako vodiči, ktorí lup dopravovali do SR. Ministri školstva ČR a SR podpísali dohodu o uznávaní dokladov o vzdelaní Praha 23. marca (TASR) - Česko a Slovensko si budú navzájom uznávať doklady o vzdelaní na základe medzivládnej dohody, ktorú dnes v Prahe podpísali ministri školstva SR a ČR, Milan Ftáčnik a Eduard Zeman.
Na základe Dohody medzi vládami SR a ČR o uznávaní rovnocennosti dokladov o vzdelaní, dokladov o vedeckých hodnostiach a tituloch vydávaných v oboch krajinách sa budú v ČR a SR automaticky uznávať tieto doklady a nebudú na to potrebné ďalšie administratívne úkony, ani nostrifikácia. Dohoda bola potrebná vzhľadom na zmeny v školských systémoch oboch krajín od roku 1992, keď vznikla prvá dohoda o uznávaní dokladov, dodal po rokovaní Eduard Zeman. Nová dohoda určuje konkrétne doklady aj konkrétne akademické tituly, čo v predchádzajúcej dohode nebolo.
Ako po stretnutí uviedol český minister školstva, na základe nového školského zákona v ČR môžu študovať cudzinci za rovnakých podmienok, ako českí študenti, čo využívajú hlavne Slováci. V školskom roku 2000/2001 české vysoké školy prijali do prvých ročníkov celkovo asi 2000 Slovákov a k 1. januáru 2001 v ČR študovalo 3542 slovenských študentov. Najväčší záujem zaznamenala Karlova univerzita v Prahe, kde nastúpilo 630 Slovákov, za ňou nasleduje Masarykova univerzita v Brne so 450 slovenskými prvákmi a na treťom mieste je Vysoká ekonomická škola v Prahe, ktorá prijala celkovo 300 slovenských študentov. Minulý rok bol podľa Ftáčnika výnimočný a také množstvo slovenských študentov sa pravdepodobne už tento rok na školy v ČR nedostane.
Slovenský minister školstva informoval, že na slovenských vysokých školách v roku 2001 študovalo 264 českých študentov a najväčší záujem je o Farmaceutickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave, kde študuje 66 Čechov a hneď za ňou nasleduje Právnická fakulta UK s 56 českými študentmi. Pre českých študentov je zaujímavá aj Žilinská univerzita, Vysoká škola múzických umení a Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave.
Menší záujem českých študentov o slovenské vysoké školy je podľa Zemana aj v tom, že kapacity škôl v ČR sú vyššie a Česi majú záujem skôr o študijné odbory, ktoré sú v ČR preplnené a špecifické študijné odbory. Ftáčnik situáciu odôvodnil tým, že v SR je veľký záujem o vysokoškolské vzdelanie a slovenské školy nepociťujú potrebu ponúkať možnosti aj študentom zo zahraničia. "Naše školy nie sú dostatočne aktívne v ponuke vzdelávania vo vzťahu k českým uchádzačom," dodal Ftáčnik, podľa ktorého sa táto situácia postupne zmení a bude "bitka o študentov".
Množstvo slovenských študentov po ukončení štúdia zostáva v ČR, ale podľa Ftáčnika sa to nedá regulovať a je potrebné vytvoriť lákavé podmienky doma. Priznal, že na Slovensku vzniká istá obava z "úniku mozgov" nielen do ČR, pretože stále nie je dostatočne príťažlivé pre vysokoškolsky vzdelaných ľudí zostať na Slovensku a využívajú atraktívnejšie zahraničné ponuky. Nemocnice v ČR zápasia s nedostatkom zdravotníckeho personálu Brno 23. marca (TASR) - S veľkým nedostatkom zdravotných sestier zápasia v ostatnom čase české nemocnice. Len Fakultnej nemocnici v Brne-Bohuniciach chýba v súčasnosti 72 sestier.
Ak táto nemocnica sestry nezoženie, bude musieť obmedziť prevádzku a uzavrieť niektoré oddelenia, uviedla pre TASR námestníčka ošetrovateľskej starostlivosti Erna Mičudová. Zdôraznila, že ak bude musieť vedenie nemocnice pristúpiť k takým opatreniam, služby pacientom zabezpečí, ale bude nútené znížiť lôžkový fond. "To znamená, že pacienti budú musieť dlhšie čakať na plánované operácie," uviedla Mičudová.
Mnoho zdravotných sestier z ČR podľa nej odchádza - vzhľadom na lepšie finančné podmienky - do zahraničia. Zatiaľ čo v minulých rokoch našli zdravotné sestry prácu v Rakúsku, v súčasnosti majú veľké možnosti v Anglicku a Taliansku. "Anglicko berie české zdravotné sestry i bez znalosti jazyka," konštatovala Mičudová.
Zahraničné agentúry, ktoré robia v ČR nábor do privátnych zariadení, odčerpávajú veľké množstvo stredného zdravotníckeho personálu. "Napríklad: ročne ukončilo zdravotné školy v Brne asi 150 absolventiek, ale tento rok sa ich o zamestnanie vo Fakultnej nemocnici v Bohuniciach uchádzalo iba desať," spresnila hlavná sestra.
Situácia je natoľko vážna, že vedenie nemocnice by uvítalo aj záujemkyne zo Slovenska, Poľska i Ukrajiny. Ubytovanie je priamo v areáli nemocnice, pričom zamestnávateľ na tieto služby finančne prispieva. Priemerná mzda, vrátane príplatkov, v bohunickej nemocnici predstavuje 11.500 korún, informovala Mičudová.
Zo súčasného počtu 1200 zdravotných sestier tam teraz pracuje 200 Sloveniek. Chlebo v Sudáne rokoval o možnej spolupráci v ropnom priemysle Chartúm 23. marca (TASR) - Štátny tajomník MZV SR Jaroslav Chlebo dnes ukončil oficiálnu návštevu Sudánskej republiky, ktorá bola zameraná na posúdenie možností ďalšieho rozvoja bilaterálnych vzťahov s dôrazom na oblasť hospodárstva a možnej spolupráce v ropnom priemysle.
Na túto tému Chlebo hovoril v stredu, v úvode návštevy so svojím rezortným partnerom, štátnym ministrom zahraničných vecí Ašolom Dengom. V priebehu druhého dňa pobytu v Sudáne sa Chlebo stretol s ministrom zahraničného obchodu Abduchamídom Músom Kašáom, ministrom financií Abdalom Rahímom Chamdím, ministrom priemyslu a investícií Džalálom Jusídom al-Degaírom a ministrom energetiky a baníctva Awadom Ahmedom al-Jazom.
Štátny tajomník MZV SR sa stretol i s honorárnym konzulom SR v Sudánskej republike Nasreddínom Šulgamím. V Budapešti rokovalo predsedníctvo Celoštátnej slovenskej samosprávy Budapešť 23. marca (TASR) - Prednesenie správ o činnosti regionálnych radcov Celoštátnej slovenskej samosprávy (CSS) i schválenie vedecko-výskumného plánu békeščabianskeho Výskumného ústavu Slovákov v Maďarsku, novej inštitúcie samosprávy, na rok 2001, figurovali v programe zasadania Predsedníctva CSS, ktoré sa vo štvrtok konalo v jej budapeštianskom sídle.
Vedenie CSS sa vyjadrilo k aktuálnemu stavu príprav novely národnostného a volebného zákona, k správe o prípravách Dňa Slovákov v Maďarsku (7. júla), dejiskom ktorého budú Sudice. Zhodnotilo aj skúsenosti z konferencie o regionálnych kultúrnych domoch v Békešskej Čabe.
Prítomní prerokovali aj otázky súvisiace s vypísaním tohoročných konkurzov na podporu miestnych podujatí a na udelenie vyznamenaní Za našu národnosť. Toto vyznamenanie udeľuje Valné zhromaždenie CSS jednotlivcom alebo kolektívom, ktorí vykonávali, alebo vykonávajú významnú činnosť v prospech Slovákov v Maďarsku, či vytvorili trvalé hodnoty v oblasti slovenskej kultúry, literatúry, výtvarného umenia, vedy alebo spoločenského diania. Ocenenia odovzdá maximálne piatim laureátom práve v Sudiciach predseda Celoštátnej slovenskej samosprávy Ján Fúzik. Vicepremiér Pál Csáky v Írsku rokoval o regionálnej politike Dublin 23. marca (TASR) - Otázky týkajúce sa regionálnej politiky a fungovania regionálnych samospráv boli dnes ústrednou témou rokovaní podpredsedu vlády SR pre ľudské a menšinové práva a regionálny rozvoj Pála Csákyho s írskymi predstaviteľmi.
Všeobecne je Írsko v rámci Európskej únie (EÚ) považované za veľmi pozitívny príklad v oblasti regionálnej politiky, povedal pre TASR Pál Csáky.
Vicepremiér dnes navštívil oblasť Shannon a diskutoval s výkonným riaditeľom spoločnosti Shannon Development Company Kevinom Thompstonom. Ako v tejto súvislosti poznamenal, táto spoločnosť má výborné výsledky a veľmi efektívny systém na riešenie existujúcich problémov v danom regióne.
Shannon Development Company účinným spôsobom združuje prostriedky potrebné na riešenie regionálnych problémov z vlastného rozpočtu a zo zahraničia, predovšetkým z fondov EÚ.
Ako Csáky konštatoval, podobné agentúry bude musieť pravdepodobne vytvoriť aj Slovensko. Vicepremiér zamýšľa v druhom polroku predložiť návrh vo vláde, ako ďalej pokračovať v tejto oblasti, aby vznikol účinnejší model definovania regionálnych problémov, tvorby regionálnych projektov a v súčinnosti s nimi by nasledovala aplikácia a realizácia konkrétnych projektov.
Na tvorbu regionálnych finančných plánov a na realizovanie konkrétnych regionálnych projektov Írsko vytvorilo veľmi účinný model, poznamenal Csáky.
Vyjadril názor, že aj po reforme verejnej správy bude Slovensko pravdepodobne musieť vybudovať podobný systém. Bude to dôležité predovšetkým pre EÚ pre čerpanie štrukturálnych fondov.
Podľa Pála Csákyho bude SR potrebovať aj po reforme verejnej správy maximálne štyri plánovacie regióny pre regionálnu politiku.
V roku 1999 vláda SR na Csákyho návrh vytvorila štyri podobné regióny. Ako dnes povedal, v podobnej schéme bude možno musieť vláda rozmýšľať aj v budúcnosti, a to nezávisle na tom, koľko krajov sa vytvorí v reforme verejnej správy, pretože z hľadiska regionálnej politiky sú potrebné väčšie kraje.
Csáky rokoval aj s riaditeľom regionálneho združenia Border-Middlands-West Gerrym Finnom Zoltán Rockenbauer otvoril výstavu o kultúre odievania Budapešť 23. marca (TASR) - Výstavu Kroje, kultúra odievania v 19.-20. storočí, súčasťou ktorej sú aj exponáty z maďarských, slovenských a nemeckých dedín Bakonyu a okolia Balatonu, otvoril dnes v Múzeu Dezsa Lacka vo Veszpréme maďarský minister národného kultúrneho dedičstva Zoltán Rockenbauer.
Podľa jeho slov menšiny, žijúce v Maďarskej republike, ktoré predstavujú významnú historickú a ekonomickú silu, boli a vždy budú nenahraditeľnou súčasťou národa. Minority zohrávajú dôležitú úlohu pri prežívaní maďarskej kultúry, ktorá čerpá z mnohých zdrojov, prostredníctvom zvykov, tradícií, či krojov, preto zbieranie a ochrana po stáročia zhromažďovaných menšinových hodnôt zostáva naďalej prioritnou úlohou, vyplynulo z ministrových slov.
Súčasťou veszprémskej expozície je asi sto dobových odevov, ďalej početné fotografie, ktoré počas štvrťstoročia zozbierali etnografi, reštaurátori múzea, ktorí navštívili viac ako 40 obcí regiónu, kde odkúpili vyše sto exponátov. Jedna z ôsmich Thálií putuje na Slovensko Praha 25. marca (TASR) - Jednu z cien Thálie za vynikajúce výkony v javiskovej oblasti dramatického umenia tento rok prvý raz získala slovenská umelkyňa. Tháliu v podobe sklenenej plastiky dostala v kategórii opera slovenská umelkyňa Klaudia Dernerová, ktorá v súčasnosti pôsobí v Národnom divadle v Prahe. Tohto roku prvý raz Herecká asociácia zmenou štatútu umožnila, že Tháliu mohli získať aj zahraniční umelci.
Podmienkou asociácie je, aby svoje výkony realizovali od začiatku naštudovania divadelnej inscenácie na území Českej republiky a aby súčasne šlo o trvalý prínos pre českú divadelnú kultúru.
Všetci zahraniční umelci, ktorí tento rok Tháliu dostali, boli nominovaní v kategórii opera. Okrem Klaudie Dernerovej ocenenie získal bieloruský spevák Valentin Prodat, ktorý pôsobí v Janáčkovej opere ND v Brne takmer desať rokov. Medzi nominovanými bol aj ruský tenorista Sergej Ljadov, ktorý teraz vystupuje na doskách ND v Prahe.
Ceny Thálie, pomenované po múze komédie, odovzdali toho roku ôsmy raz, štyrikrát bola ich patrónkou manželka prezidenta ČR Dagmar Havlová.
O udelení cien rozhoduje kolégium na základe nominácií štyroch odborných porôt. Členovia kolégia potom za asistencie notára tajne hlasujú o laureátoch, a to iba niekoľko hodín pred vyhlásením výsledkov. V prípade rovnosti hlasov rozhoduje predseda kolégia - toho roku ňou bola herečka Jaroslava Adamová.
Za osem rokov existencie divadelných ocenení prevzalo cenu Thália 54 umelcov a 21 bolo ocenených za celoživotné majstrovstvo. Cena pre mladého umelca do 33 rokov odovzdali toho roku piaty raz. Jej laureátom sa stal Radek Holub, pred ním ju prevzal Jan Potměšil, Petra Špalková, Jiří Langmajer a Alena Antalová - herečka slovenského pôvodu dlhodobo pôsobiaca v Mestskom divadle v Brne.
Osobitnú cenu tento rok kolégium udelilo režisérovi Otomarovi Krejčovi. Prvý raz toto mimoriadne ocenenie dostal v roku 1995 operný spevák Eduard Haken in memoriam. Ďalšími držiteľmi sú Miroslav Horníček, Svatopluk Beneš a Ctibor Turba. V roku 1998 bolo osobitnou cenou kolégia poctené Divadlo na Fidlovačce, ktoré obnovila rovnomenná nadácia na čele s hercami Eliškou Balcerovou a Tomášom Töpferom. Americkí Slováci aktívne lobujú za prijatie SR do NATO Washington 25. marca (TASR) - Predstavitelia amerických Slovákov a členovia organizácie Priatelia Slovenska hodnotili v piatok a sobotu na schôdzke neďaleko Washingtonu svoje ročné úsilie pomôcť SR naplniť jej ambície stať sa členom NATO.
Pred rokom krajanské spolky našli v tomto smere spoločnú reč, a to aj napriek niektorým pretrvávajúcim názorovým rozdielom na minulosť, najmä pokiaľ ide o obdobie vojnového slovenského štátu a na politiku SR od vyhlásenia jej samostatnosti. Inšpiráciou bola vízia SR ako demokratickej krajiny, ktorá patrí do rodiny západných štátov a ktorá ma blízke vzťahy s ich novým domovom, s USA.
Ako vyplynulo z diskusie zástupcov 14 krajanských spolkov, od vlaňajšieho zlomového stretnutia sa americkí Slováci a ich priatelia väčšmi ako dovtedy angažovali v kontaktoch s ich volenými zástupcami v americkom Kongrese a s ich guvernérmi. Len členovia známej Slovenskej záhrady na Floride poslali do kongresu vyše 1200 listov, v ktorých žiadali kongresmanov, aby podporili úsilie SR stať sa členom transatlantických štruktúr.
Takmer všetky podujatia pripravované americkými Slovákmi mali spoločného menovateľa: využiť každú vhodnú príležitosť osloviť americkú reprezentáciu a verejnosť a priblížiť Slovensko a jeho ciele. Príkladným bol festival Slovenského dedičstva v New Jersey za účasti niekoľkých tisícov ľudí.
Americkí Slováci v uplynulých mesiacoch začali intenzívne komunikovať aj s ostatnými krajanskými komunitami, aby koordinovali svoj tlak na Kongres. Na neformálnej diskusii sa zúčastnili v piatok aj veľvyslanci Bulharska a Slovinska a predstavitelia krajanského výboru pobaltských krajín. Ich zástupcovia prízvukovali, že najdôležitejšie je, aby politika otvorených dverí pokračovala aj po pražskom summite NATO v roku 2002. Účastníci rokovania s potešením konštatovali, že téma rozšírenia NATO sa začína opäť čoraz častejšie objavovať vo Washingtone a v posledných týždňoch na tuto tému hovorí vplyvný senátor Jesse Helms, s ktorým začiatkom marca rokoval premiér Mikuláš Dzurinda. V kongrese o rozšírení Severoatlantickej aliancie hovoril minister zahraničných veci USA Colin Powell.
Slovensku, ako povedal veľvyslanec SR v USA Martin Bútora, sa podarilo veľmi skoro nadviazať kontakty s novou administratívou prezidenta Georgea W. Busha.
Veľmi úspešne začal pracovať Slovensko-americký akčný výbor, ktorý vznikol za podpory politológa Zbygniewa Brzezinského. Ide o veľmi dôležitú inštitúciu, prostredníctvom ktorej sa tematika Slovenska a bezpečnosti strednej Európy dostáva trvalo do agendy americkej politickej scény.
Zástupcovia 14 americko-slovenských organizácií vyzvali novú vládu prezidenta Busha, aby s európskymi spojencami spolupracovala pri prijímaní nových členov, ktorí budú prínosom pre euroatlantickú bezpečnosť. V rezolúcii americkí Slováci nabádajú "svoje sestry a bratov" na Slovensku, aby sa pripojili k ich úsiliu a využili historickú príležitosť, ktorá sa ponúka im a nasledujúcim generáciám