BRATISLAVA 25. januára (SITA) - Slovenská republika neplní svoje záväzky voči Európskej únii (EÚ), pretože neprebrala niektoré smernice Európskeho spoločenstva (ES) alebo neplní povinnosti, ktoré z nich vyplývajú. Vládu SR na to v decembri oficiálne upozornila Európska komisia (EK). Ide o 15 dokumentov, ktoré sa týkajú rezortu práce, sociálnych vecí a rodiny, ďalej dopravy, pôšt a telekomunikácií, zdravotníctva, životného prostredia a vnútra. Správu o výhradách EK na adresu SR za neplnenie jej povinností voči EÚ, ktorú predložil minister spravodlivosti Daniel Lipšic, dnes vláda schválila. Správa nebola predmetom medzirezortného pripomienkovania. Slovenská republika má na výzvy EK zareagovať najneskôr dva mesiace od ich odoslania, čo je do 5. alebo 19. februára 2006 v závislosti od konkrétneho dokumentu.
EK začala právne konanie voči Slovenskej republike v dvoch oficiálnych štádiách podľa článku 226 Zmluvy o založení Európskeho spoločenstva. Prvým štádiom je tzv. formálne oznámenie. Prostredníctvom neho EK požiadala SR, aby sa do dvoch mesiacov vyjadrila k položkám, v ktorých podľa EK porušila zmluvné povinnosti alebo ich splnila, ale EK o tom neinformovala. Týka sa to jedenástich smerníc. Ide napríklad o smernice o práve na zlúčenie rodiny, o činnostiach a dohľade nad inštitúciami zamestnaneckého dôchodkového zabezpečenia, o ustanovení zákonníka o liekoch pre ľudí a zvieratá alebo o smernicu o povinnom udržiavaní minimálnych zásob ropy a ropných výrobkov. Do tejto kategórie patrí aj smernica o využívaní biopalív alebo iných obnoviteľných zdrojov energie v doprave a smernica o poplatkoch za používanie určitej dopravnej infraštruktúry ťažkými nákladnými vozidlami.
Ak konkrétna krajina nezareaguje na formálne oznámenie, EK mu pošle tzv. odôvodnené stanovisko. V tomto druhom štádiu zdôvodní, prečo sa domnieva, že krajina porušila právny poriadok Európskeho spoločenstva. Potom EK krajinu vyzve, aby sa do dvoch mesiacov postarala o nápravu. V prípade SR ide o štyri smernice, ktoré sa týkajú využívania obnoviteľných energetických zdrojov v doprave, opatrení voči emisiám plynných a tuhých škodlivín zo spaľovacích motorov inštalovaných v necestných pojazdných strojoch. EK zaslala SR odôvodnené stanovisko aj za to, že ju opätovne neinformovala o opatreniach na prebratie smernice o účasti verejnosti na navrhovaní niektorých programov týkajúcich sa životného prostredia a taktiež za to, že neprijala sankcie za porušenie nariadenia Európskeho parlamentu a Európskej rady, ktorým sa formulujú pravidlá o systéme náhrad a pomoci cestujúcim, ak odmietnu nastúpiť do lietadla alebo ich let značne mešká alebo ho zrušili.
Ak krajina nevyhovie ani druhej výzve, teda odôvodnenému stanovisku, EK má právo ju postaviť pred Súdny dvor ES. Slovenská republika sa do tohto štádia zatiaľ nedostala.