Bratislava 26. marca (TASR) - Priemerná dávka žiarenia z prírodného pozadia, teda z kozmického žiarenia, žiarenia zemského podložia spolu s radónom, predovšetkým v bytoch, predstavuje pre obyvateľa Slovenska asi 3 milisieverty (mSv) ročne. Konštatoval to riaditeľ pobočky Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) v Nitre Martin Bednárik. V tejto súvislosti dodal, že röntgen býva pri vyšetrovaní zdravotného stavu pacienta veľmi cenným pomocníkom, ale pri nadmernom pôsobení môže poškodiť ľudské zdravie.
Na orientáciu ďalej uviedol viaceré stredné hodnoty efektívnych dávok pre najčastejšie vykonávané RTG a CT vyšetrenia. Napríklad RTG vyšetrenie krížovej časti chrbtice zasiahne organizmus strednou efektívnou dávkou - 2,00 mSv, RTG hrudnej časti chrbtice predstavuje 1,76 mSv, krčnej časti chrbtice 0,28, panvy 1,26, hlavy 0,28 mSv, brucha 3,00, mammografia klinická 0,50 mSv, mamogragia preventívna 0,10, CT vyšetrenie hlavy 1,10 mSv, celého tela 9,20. Upozornil, že stredná dávka žiarenia priemerného fajčiara (20 a viac cigariet denne) je podľa niektorých tvrdení až 13 mSv ročne.
Ako M. Bednárik vysvetlil, kvôli spomínaným hodnotám bolo snahou röntgenológa, chirurga i revízneho lekára VšZP v Nitre nielen zabezpečiť prehľad vo vyšetrení pacienta, ale aj predchádzať tomu, aby bol nadmerne vystavovaný radiačnej záťaži. Navrhli, aby každý občan mal preukaz o vyšetreniach röntgenom.
VšZP odskúšala zavedenie takéhoto preukazu do praxe v nitrianskom regióne. Keďže sa medzi lekármi aj pacientmi stretol s pozitívnym ohlasom, VšZP sa rozhodla rozšíriť preukazy po celom Slovensku. Onedlho budú k dispozícii na všetkých röntgenologických pracoviskách, ako aj v pobočkách VšZP.