
Prešov 26. januára (TASR) - Slovensko sa dnes rozlúčilo so 42 obeťami havárie slovenského vojenského lietadla AN-24, ktoré sa zrútilo 19. januára v severovýchodnom Maďarsku. Smútočný ceremoniál v prešovskej mestskej hale sa konal s najvyššími vojenskými poctami.
Všetkých 42 zosnulých vojakov a vojačky predstavil na úvod veliteľ pozemných síl Milan Maxim. Vojaci boli vyznamenaní in memoriam odznakmi vojenského veterána od ministra obrany SR a medailami od náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl SR. Vyznamenaní boli tiež in memoriam Záslužným krížom ministra obrany Českej republiky. Od náčelníka generálneho štábu dostali in memoriam medaily Za vernosť ozbrojeným silám, niektorí aj medaily Za službu v mierových a pozorovateľských misiách. Časť vojakov bola vyznamenaná aj medailou Vojenskej spravodajskej služby.
Rakvy s telesnými pozostatkami príslušníkov boli umiestnené na katafalkoch v strede haly. Prikryté boli štátnymi zástavami. Pri každej rakve stáli dvaja vojaci s čiernymi páskami na ramenách. Jeden držal v ruke portrét zosnulého, druhý na červenom vankúšiku medaily a odznaky. Pred každou truhlou bol veniec.
Po zosnulých vojačkách a vojakoch ostane podľa náčelníka generálneho štábu Ozbrojených síl SR Ľubomíra Bulíka kus poctivej a dobre vykonanej práce nielen v prospech Slovenskej republiky, ale aj v prospech vytvárania pocitu bezpečia pre rodiny v Kosove. Uviedol, že zosnulí boli dobrými rodičmi, priateľmi, manželmi a bratmi, ale aj vynikajúcimi profesionálnymi vojačkami a vojakmi. V mene Ozbrojených síl SR vyslovil pozostalým hlbokú a úprimnú sústrasť.
Priskorá smrť toľkých mladých ľudí, ktorí zahynuli pri havárii vojenského lietadla, je nesmiernou ranou aj pre NATO, vyhlásil generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jaap de Hoop Scheffer. "NATO je tiež jedna veľká rodina a aj my smútime. Toto hrozné nešťastie aj nás pripravilo o mužov a ženy, ktorí slúžili v mene mieru a pokroku, ktorí ukázali svoje odhodlanie a odvahu, ktorí chránili životy iných, a ktorí pri tom zaplatili tú najväčšiu cenu," povedal generálny tajomník. Zdôraznil, že máme čestnú povinnosť uctiť si ich pamiatku a ich odhodlanie slúžiť mieru tým, že budeme pokračovať a úspešne dokončíme operácie a misie, či už v Kosove alebo kdekoľvek inde.
Odhodlanie a hrdosť zosnulých vojakov ocenil minister obrany Juraj Liška. Šéf rezortu spomenul, ako sa s vojakmi lúčil pred polrokom na česko-slovenskej hranici, keď odchádzali na svoju misiu. "Pamätám si odhodlanie vo vašich tvárach. Navždy mi pred očami ostane hrdosť, s ktorou ste sa postavili k tejto výzve," prihovoril sa Liška zosnulým. "Vaša prítomnosť dávala kosovským a srbským matkám nádej, že sa ich deti vrátia zo školy živé a zdravé. Vrátili sa a vracajú. Aj vďaka vám," dodal.
Na záver rozlúčky zazneli úryvky z Evanjelia podľa Jána, modlitby a spevy. Pred smútočným zhromaždením sa modlil vojenský ordinár František Rábek a prihovoril sa aj generálny duchovný ozbrojených síl a ozbrojených zborov SR Tomáš Semko. Nasledovala štátna hymna. Prítomní ústavní činitelia potom osobne vyjadrili sústrasť rodinám a blízkym zosnulým vojakom a vojačkám.
Na pietnom akte sa zúčastnili aj maďarský prezident László Sólyom, ministri obrany Česka, Maďarska a Poľska Karel Kühnl, Ferenc Juhász a Radoslaw Sikorski. Rozlúčiť sa s vojakmi prišli aj traja slovenskí najvyšší ústavní činitelia, viacerí náčelníci generálnych štábov. Prítomní boli tiež veľvyslanci štátov pôsobiacich na Slovensku, vojenskí pridelenci, viacerí poslanci a členovia vlády, eurokomisár Ján Figeľ, bývalý prezident Rudolf Schuster, generálny prokurátor Dobroslav Trnka a ďalší hostia. Vzdať hold slovenským vojakom, ktorí sa vracali z misie KFOR, prišli do Prešova aj obyvatelia obce Hejce na čele so starostom Gejzom Rohalyim.
Foto: AP