Bratislava 27. januára (TASR) - Minister obrany SR Juraj Liška dnes podal demisiu do rúk prezidenta SR Ivana Gašparoviča. Z funkcie sa rozhodol odstúpiť kvôli tragickej havárii vojenského lietadla AN-24, pri ktorom 19. januára zahynulo v Maďarsku 42 osôb. Prezident jeho demisiu zatiaľ neprijal.
Liška je šiestym členom vlády, ktorý predčasne skončil vo svojej funkcii a štvrtým, ktorý o to sám požiadal. Ide zároveň už o druhú zmenu na poste ministra obrany v tomto volebnom období.
TASR pri tejto príležitosti prináša chronológiu zmien v druhej vláde Mikuláša Dzurindu.
10. septembra 2003 - Demisiu ministra hospodárstva Roberta Nemcsicsa prijal prezident SR Rudolf Schuster. Nemcsics abdikoval po tom, ako mu materská ANO vyslovila politickú nedôveru za údajne poškodzujúce výroky v médiách. Jeho nástupcom sa 24. septembra 2003 stal predseda ANO a podpredseda Národnej rady SR Pavol Rusko.
24. septembra 2003 - Ministra obrany Ivana Šimka odvolal z funkcie prezident SR Rudolf Schuster na návrh premiéra Mikuláša Dzurindu. Šimkovi vyslovilo 10. septembra Prezídium SDKÚ politickú nedôveru, keď pri hlasovaní vo vláde nepodporil Dzurindov návrh na odvolanie riaditeľa Národného bezpečnostného úradu Jána Mojžiša. Novým ministrom obrany sa 10. októbra 2003 stal poslanec Národnej rady SR a trenčiansky primátor Juraj Liška.
11. mája 2005 - Minister kultúry Rudolf Chmel podal demisiu do rúk prezidenta SR Ivana Gašparoviča. Na odchode z funkcie sa Chmel dohodol už koncom roku 2004 s Pavol Ruskom ako predsedom ANO, ktorá ho do vlády nominovala. Chmelovým nástupcom sa 15. júna stal dovtedajší štátny tajomník ministerstva školstva František Tóth.
24. augusta - Ministra hospodárstva Pavla Ruska odvolal prezident Ivan Gašparovič na návrh premiéra Mikuláša Dzurindu. Predseda vlády vyzval lídra koaličnej ANO na odchod z vlády kvôli kauze zmenky, keď Rusko už ako minister hospodárstva podpísal zmenky za vyše 100 miliónov korún podnikateľovi v energetike Ľubomírovi Blaškovi. O Ruskovo odvolanie požiadalo Dzurindu KDH a odmietlo ďalej podporovať vládnu koalíciu, ak premiér návrhu nevyhovie. ANO nominovala za Ruskovho nástupcu štátneho tajomníka ministerstva dopravy Vladimíra Menicha, tri koaličné strany SDKÚ, SMK a KDH sa však rozhodli ukončiť spoluprácu s Ruskom a jeho ANO. Keďže sa dohodli na podpore vlády do konca volebného obdobia so skupinou poslancov okolo Ľubomíra Lintnera, na ich návrh predložil Dzurinda prezidentovi žiadosť o vymenovanie Jirka Malchárka za ministra hospodárstva.
17. októbra - Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ľudovít Kaník podal demisiu do rúk prezidenta SR Ivana Gašparoviča. Rozhodol sa tak po medializovaní kauzy, pri ktorej jeho rodinná firma požiadala o príspevok zo štrukturálnych fondov Európskej únie. Kaník bol predsedom Demokratickej strany, vo vláde však pôsobil ako nominant SDKÚ. Za novú ministerku vymenoval Gašparovič v ten istý deň sociologičku Ivetu Radičovú.