VYSOKÉ TATRY 27. januára (SITA) – Od 1. júla si budeme platiť všetky náklady spojené s výkonom záchrannej a pátracej činnosti Horskej záchrannej služby (HZS), s výnimkou nákladov za zdravotnícke výkony, ktoré budú hradené zo zdravotného poistenia. Výnimku z povinnosti zaplatiť za zásah horskej služby nebudú mať ani tí, ktorí neporušili žiaden zákon ani pokyn Horskej záchrannej služby. Tým, ktorí porušia pokyny alebo zákon o HZS hrozí navyše pokuta až do výšky 100 000 korún, informoval na tlačovej besede vo Vysokých Tatrách riaditeľ HZS Jozef Janiga.
Priemerné náklady na bežnú záchrannú akciu sa pohybujú okolo 3 500 až 4 000 korún. Ak sa započítajú náklady aj na tie najextrémnejšie zásahy horskej služby, náklady na jednu záchrannú akciu sa pohybujú od 7 000 do 11 000 korún. Náklady na záchrannú akciu však môžu dosiahnuť až niekoľko 100 000 korún. Príkladom je záchranná akcia v Spálenom žľabe, kde v posledný deň minulého roku zahynulo sedem Čechov pod lavínou. Náklady na túto záchrannú akciu vyčíslil Janiga na takmer 300 000 korún. Riaditeľ horskej služby sa nevyjadril, či tieto náklady budú vymáhať od pozostalých. Ďalšie náklady vznikli Leteckej záchrannej službe a dobrovoľným záchranárom.
Podľa riaditeľa HZS v alpských krajinách sú za 70 až 80 percent úrazov v horskom prostredí zodpovední samotní návštevníci. Podľa doterajších štatistík horskej služby je toto číslo na Slovensku ešte vyššie. Až v 90 percentách prípadov sú za vzniknutú krízovú situáciu v horách zodpovední samotní turisti. „Na jednej strane je to nedisciplinovanosť, na druhej strane preceňovanie vlastných síl,“ uviedol Janiga. Významnú úlohu zohráva aj zlé vyhodnotenie aktuálnej situácie v horách.
Povinné platenie za záchranné a pátracie akcie zaviedla novela zákona o horskej záchrannej službe. Do 1. júla by mali komerčné poisťovne priniesť na trh poistné produkty, na základe ktorých bude možné takéto udalosti hradiť z komerčného poistenia.