Ide o misie s humanitárnym poslaním. Pomáhajú miestnym obyvateľom a spojencom udržať mier a stabilitu. Jednotlivé operácie sú podľa náročnosti rozčlenené do kategórií od štandardnej cez náročnú a veľmi náročnú až po extrémnu. Medzi extrémne náročné operácie patrí operácia Trvalá Sloboda v Iraku. Naopak medzi menej náročné sú zaradené UNFICYP na Cypre či UNDOF na Golanských výšinách.
Rozčlenenie operácií podľa náročnosti má vplyv na výšku zahraničného príspevku, ktorý prináleží každému profesionálovi. Jeho výška sa skladá z troch častí. Prvú časť tvorí paušálna suma 1400 dolárov mesačne. Druhá časť je príspevok za výkon funkcie, ktorý závisí od hodnosti a pohybuje sa od 50 dolárov v najnižšej hodnosti po 1800 dolárov v hodnosti brigádny generál. A nakoniec je to príspevok podľa náročnosti operácie. V štandardnej operácii je to 300 dolárov a v extrémne náročnej príspevok predstavuje 1300 dolárov. Vojakom počas ich pôsobenia v zahraničí prináleží aj mzda v slovenských korunách. Tá sa odvíja od zákona o štátnej službe profesionálnych vojakov podľa funkcie a hodnosti, akú zastávajú v zahraničí.
Slovenskí vojaci pôsobia v zahraničí kvôli podpore mieru a stability vo svete. Dôvodom je tiež rozvoj spôsobilostí a podpora zahranično-politických záujmov SR.
TASR získala informácie z internetovej stránky rezortu obrany.