Staré Hory 28. januára (TASR) - Tetrovom hlucháňom, ktoré v lesoch strednej Európy žili už pred 100 tisíc rokmi, hrozí na Slovensku vyhynutie. Podobne ako v susedných Čechách, kde v súčasnosti prežíva už len niekoľko jedincov týchto najväčších lesných kurovitých vtákov. Kohúty majú hmotnosť až 4,5 kilogramu.
"Poznatky z dlhodobého výskum populácie tetrova hlucháňa v pohoriach stredného Slovenska potvrdzujú rapídny úbytok týchto vtákov. Kým pred polstoročím žilo na vhodných lokalitách v horských oblastiach Slovenska asi tritisíc kohútov tetrova hlucháňa, teraz sa ich počet alarmujúco znížil na 500 až 600 jedincov. Takáto početnosť je z genetického hľadiska hraničná a ak sa budú počty hlucháňov tetrovov aj v nasledujúcich rokoch znižovať, potom tento druh aj na Slovensku vyhynie. Na viac ako štvrtine zo 43 dlhodobo skúmaných tokaniskách tetrova hlucháňa zaznamenali v rokoch 1981 až 2005 viac ako 50-percentný úbytok kohútov. Počas spomínaných rokov úplne vymreli hluchánie populácie až na 20 percentách výskumných plôch," uviedol pre TASR pracovník starohorskej Výskumnej stanice Ústavu ekológie lesa SAV Miroslav Saniga.
Rapídne znižovanie počtu hlucháňov tetrovov zapríčinilo viacero v súčinnosti pôsobiacich negatívnych faktorov. Tetrov hlucháň je vtákom viazaným úzko na lesné porasty pralesovitého rázu, a preto mu umelé lesné ekosystémy s nevhodným drevinovým zložením a s nevhodnou vekovo-priestorovou štruktúrou nevyhovujú. Zvýšená turistika v pásme lesa a nadmerný zber lesných plodov vyrušuje veľmi plaché hlucháne najmä v letnom a jesennom období.
Negatívne pôsobia na lokálne populácie tetrova hlucháňa aj prirodzené faktory. Predátorom, akými sú líška obyčajná, kuna lesná a kuna skalná, medveď hnedý, jastrab lesný, krkavec čierny a sojka škriekavá, padnú za obeť celé násady, a tak sú prírastky veľmi nízke. Keď sa k týmto prirodzeným faktorom pridá aj nevľúdne počasie na prelome mája a júna, keď sa hluchániciam liahnu z vajíčok kuriatka, potom sú prírastky minimálne. Hlucháňčatá sú totiž v prvých dňoch po vyliahnutí veľmi citlivé na podchladenie a keď v tomto čase viac dní prší a je chladno, mnohé prechorejú a uhynú. Pod kriticky nízky stav populácie tetrova hlucháňa na Slovensku sa "podpísalo" nielen pytliactvo, ale aj oficiálny lov kohútov, ktorý zakázali len pred niekoľkými rokmi, konštatoval Saniga.