SME
Nedeľa, 16. máj, 2021 | Meniny má SvetozárKrížovkyKrížovky

Domáce udalosti 23. februára až 1. marca

23. februára
Prezident Rudolf Schuster sa vrátil z dvojdňovej pracovnej návštevy Hamburgu. Cieľom jeho cesty bol rozvoj bilaterálnej ekonomickej spolupráce medzi slovenskými a nemeckými podnikateľmi. Navštívil leteckú spoločnosť Airbus Industria a ...

23. februára

Prezident Rudolf Schuster sa vrátil z dvojdňovej pracovnej návštevy Hamburgu. Cieľom jeho cesty bol rozvoj bilaterálnej ekonomickej spolupráce medzi slovenskými a nemeckými podnikateľmi. Navštívil leteckú spoločnosť Airbus Industria a v sprievode viceprezidenta spoločnosti Petra Schrödera sa oboznámil s aktuálnou situáciou v ich leteckom priemysle.

Ministerstvo zahraničných vecí (MZV) SR s počudovaním zaznamenalo protestnú akciu pred budovou Veľvyslanectva SR v Budapešti. Na podujatí sa objavili ultimatívne požiadavky s cieľom spochybniť integritu a suverenitu Slovenska. MZV očakáva, že najvyššie oficiálne miesta MR sa budú od tejto akcie jasne a jednoznačne dištancovať

Maďarský premiér Viktor Orbán odmietol vziať späť svoje výroky, ktoré boli príčinou zrušenia stretnutia premiérov Visegrádskej štvorky (V4) a opäť vyslovil kritiku na adresu Benešových dekrétov. "Každý mravný človek stojí na strane ľudskej hrdosti a proti medzinárodnej tradícii, ktorá bola včlenená do legislatívy niektorých krajín a ktorá vyhlasuje etnické skupiny, medzi nimi aj Maďarov, za kolektívne vinné," uviedol. Podľa agentúry Reuters tak dal Orbán pred aprílovými parlamentnými voľbami prednosť národným záujmom, aj napriek tlaku na diplomatickú solidaritu regiónov v spolupráci krajín usilujúcich sa o spoločný vstup do EÚ.

Predsedníčka Slovenskej národnej strany (SNS) Anna Malíková sa stala po rozhodnutí Ústrednej rady strany v Galante volebným lídrom národniarov pre tohtoročné parlamentné voľby. SNS pôjde do parlamentných volieb samostatne, v komunálnych voľbách budú mať regionálne organizácie voľnú ruku pri vytváraní prípadných koalícií.24. februára

Spoločnosť AGW, s.r.o. oznámila, že od 25. februára prestáva prijímať vklady a vyplácať výnosy, úroky a istiny. Konateľ spoločnosti Matúš Grega uviedol, že tento krok je v záujme ochrany vložených investícií, pretože výška voľných finančných prostriedkov neumožňuje výplatu všetkých vkladov, o ktorú predbežne prejavilo záujem 95 % klientov AGW, s.r.o. Navyše partner, ktorý sa zaviazal v prípade potreby poskytovať kontokorentný úver, na základe súčasnej spoločensko-politickej situácie prehodnocuje zmluvné podmienky.

BDV družstvo (Bonifikačný Drukos Výnos), ktoré patrí pod spoločnosť Drukos oznámilo, že zatvára od 25. februára svoje pobočky. Ako uviedol majiteľ firmy Drukos František Mojžiš, jedným z dôvodov tohto kroku bolo oznámenie firmy AGW o zastavení vyplácania výnosov, úrokov a istiny, čo by podľa F. Mojžiša vyvolalo šírenie paniky.25. februára

Prezident Rudolf Schuster už po druhý raz nepodpísal zákon o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru, Slovenskej informačnej služby, Zboru väzenskej a justičnej stráže a Železničnej polície. Prezident túto normu vrátil na opätovné prerokovanie do NR SR s návrhom, aby ju poslanci neprijali, napriek tomu však 5. februára 99 poslancov neakceptovalo prezidentov návrh a zákon opätovne schválilo. Podľa Ústavy SR, ak parlament "po opätovnom prerokovaní schváli zákon aj napriek pripomienkam prezidenta SR a prezident SR zákon nepodpíše, zákon sa vyhlási aj bez podpisu prezidenta SR". Zákon bude účinný od 1. marca.

Premiérovi Dzurindovi je ľúto každého občana, ktorý zle investoval svoje peniaze alebo naletel podvodníkovi, uviedol v súvislosti s pádom nebankových subjektov. To, čo sa stalo, je však podľa neho záležitosťou len príslušných firiem, ich majiteľov a ľudí, ktorí im zverili peniaze. Ak by ktosi kládol otázku odškodnenia, tak by prichádzalo do úvahy iba vtedy, ak by sa našli ľudia, ktorí by sa chceli poskladať na straty tých, ktorí riskovali, lebo chceli omnoho vyšší výnos ako poskytujú inštitúcie, kde vklady sú zo zákona chránené. Premiér pripomenul, že vláda platila reklamu do médií, aby pred takýmto počínaním ľudí varovala.

Minister kultúry Milan Kňažko zrušil účasť na plánovanom stretnutí ministrov kultúry krajín V4, ktoré sa malo konať v maďarskom Šoprone. Kňažko o tom po konzultácii s českým partnerom Pavlom Dostálom informoval aj maďarského ministra kultúrneho dedičstva Zoltána Rockenbauera. Zároveň vyjadril presvedčenie, že čoskoro dôjde k spoločnému stretnutiu a k pokračovaniu v doterajšej dobrej spolupráci.

Najdôveryhodnejším slovenským politikom je podľa februárového prieskumu agentúry MVK Robert Fico, ktorého pokladá za dôveryhodného 25,2 percenta občanov. Nasleduje Vladimír Mečiar s 22,3 percenta hlasov, ktorého dôveryhodnosť oproti januáru klesla o jedno percento. Tretím najdôveryhodnejším politikom je s 11,1 percenta Mikuláš Dzurinda. V porovnaní s januárovým prieskumom najviac dôvera stúpla Pavlovi Ruskovi - o 3,1 percenta. Predsedovi ANO vo februári dôverovalo 8,7 percenta občanov. Najväčší pokles dôvery - o 3,7 percenta, zaznamenali Anna Malíková a Ivan Mikloš. Najnedôveryhodnejšími osobnosťami vo februári boli pre občanov Mikuláš Dzurinda (45,5%), Vladimír Mečiar (31,8%) a Ivan Mikloš (18,2%). Prezidenta Rudolfa Schustera pokladá za nedôveryhodného 9,3 percenta občanov.26. februára

Arménskeho prezidenta Roberta Kočarjana privítal v Bratislave prezident Schuster. Prezidenta Kočarjana s manželkou Bellou na jednodňovej oficiálnej návšteve Slovenska sprevádzal minister zahraničných vecí, minister hospodárstva a obchodu, školstva a vedy a predseda zahraničného výboru arménskeho parlamentu. Po rokovaní so Schusterom Kočarjan konštatoval, že úroveň hospodárskych vzťahov oboch krajín je mimoriadne nízka. Arménsko by chcelo využiť aj skúsenosti Slovenska, ktoré má porovnateľnú rozlohu i počet obyvateľov a je jednou z popredných kandidátskych krajín do EÚ a NATO. Prezidenti sa preto dohodli, že je potrebné čo najskôr podpísať dohody o ochrane investícií a o zamedzení dvojitého zdanenia.

Brazílsky prezident Fernand Henrique Cardoso pricestoval s manželkou Ruth na dvojdňovú oficiálnu návštevu Slovenska. Po rokovaní s prezidentom Schusterom Cardoso oznámil, že Brazília bude stavať 20 vodných a 30 tepelných elektrární a ponuku podieľať sa na ich výstavbe dáva aj špičkovým slovenským odborníkom. Brazília má veľký záujem o rozvoj vzťahov s krajinami strednej a východnej Európy a Slovensko považuje za vstupnú bránu do tohto regiónu. Investícia brazílskej firmy Embraco, ktorá otvorila v Spišskej Novej Vsi závod na výrobu chladiacich kompresorov v hodnote 40 miliónov USD nebude podľa prezidenta Cardosa poslednou v našej krajine.

Predseda NR SR Jozef Migaš prejavil záujem o prerokovanie situácie v nebankových finančných subjektoch v parlamente. Reagoval tak na návrh SNS, aby zvolal osobitnú schôdzu NR SR k tejto téme. Poslanci by sa mali zaoberať aj predajom práv na disponovanie s bankovými úvermi prevzatými štátom v Konsolidačnej banke a Slovenskej konsolidačnej spoločnosti, informáciou o predaji pohľadávok Sociálnej poisťovne v hodnote 6,5 miliardy korún za 0,32 percenta ceny a správou o zabezpečení verejnoprávnosti a zákonnosti v Slovenskej televízii. Migaš označil všetky navrhnuté body za mimoriadne dôležité a aktuálne. Všetky by mali byť zaradené na rokovanie najbližšej schôdze so začiatkom 12. marca.

Maďarsko naďalej považuje za dôležité udržiavať spoluprácu medzi krajinami V4, aby bolo možné prekonať situáciu, ktorá vznikla pred niekoľkými dňami, povedal v Budapešti hovorca maďarského ministerstva zahraničných vecí Gábor Horváth. Ako pripomenul, otázka Benešových dekrétov neovplyvnila maďarsko-české ani maďarsko-slovenské vzťahy či fungovanie Visegrádskej štvorky ako celku. "Maďarsko vyslovuje poľutovanie nad tým, že po odvolaní summitu premiérov V4 zrušili svoje stretnutie aj ministri kultúry," povedal Horváth. Ako dodal, stretnutie štyroch ministrov zahraničných vecí síce v agende nie je, ale v blízkej budúcnosti sa plánuje schôdzka štyroch hlavných vyjednávačov o vstupe do EÚ.

Po odchode Petra Weissa a Brigity Schmögnerovej zo strany si SDĽ na základe koaličnej zmluvy dôrazne nárokuje kreslo predsedu Zahraničného výboru NR SR. Peter Weiss pôvodne nevidel dôvod abdikovať, svoje rozhodnutie však zmenil. "Dávam poslaneckému klubu k dispozícii svoje miesto predsedu zahraničného výboru", vyhlásil Weiss. Túto funkciu mieni vykonávať, kým za neho nenájdu náhradu.

Východiská národnej kultúry Slovenska, súčasný stav, jeho možné riešenia a trendy sú hlavnými cieľmi Národnej správy o kultúrnej politike v Slovenskej republike. Správa podá podrobný prehľad o historických východiskách kultúrnej politiky na Slovensku, jej vzťahu k legislatíve, ale aj k regiónom. Zároveň rozoberá stav najrôznejších oblastí kultúry za posledných päť rokov od folklóru, cez galérie, dizajn, či scénické umenie a ponúka obraz stavu kultúry v SR. Vypracovanie správy vyplýva z programu Rady Európy (RE), do ktorého sa SR prihlásilo vo februári 2000.

Asi pol tisícky ľudí zo Zvolena, Banskej Bystrice, Žiaru nad Hronom a iných miest sa zišlo v autosalóne Drukos vo Zvolene, kde sa konalo stretnutie klientov BMG invest a Horizont Slovakia. Od dvoch aktivistiek Drukos SOS si brali a prípadne ihneď podpisovali orientačné, neoverené splnomocnenie pre Drukos na ich zastupovanie. Asi 400 z nich podpísalo aj petíciu žiadajúcu vládu SR, aby "riešila situáciu nebankových inštitúcií, pretože dovolila na území SR podnikať podvodníkom, aby nás okradli o naše celoživotné úspory".

Doterajšiu činnosť operatívnych orgánov a orgánov činných v trestnom konaní v situácii, ktorá vznikla vo viacerých nebankových finančných subjektoch na Slovensku, zhodnotili minister vnútra Ivan Šimko a generálny prokurátor Milan Hanzel. Zároveň sa dohodli na ďalšom postupe.

Strana občianskeho porozumenia (SOP) chce na úrovni koaličných strán otvoriť diskusiu o odškodnení niektorých klientov nebankových subjektov. Predseda strany Pavol Hamžík uviedol, že minimálne do výšky profitu štátu z podnikania nebankových subjektov by mali byť odškodnení skutočne postihnutí klienti týchto inštitúcií. Odškodnenie by sa nemalo týkať tých, ktorí peniaze "otáčali" niekoľko rokov a sú v podstate v zisku.

Ako scestné označil líder SDKÚ Dzurinda snahy predsedu SOP Hamžíka hradiť občanom tú časť sumy, ktorú štát vybral na daniach z nebankových subjektov. Ako povedal, potom by sme mohli odškodňovať všetky skrachované firmy. A to je podľa neho nespravodlivé. "Žasnem, ako sa nezodpovedne k tejto téme vyjadrujú politici, žasnem, koľko necitlivosti je na strane politikov, ktorí parazitujú na úprimnom nešťastí ľudí," vyhlásil.27. februára

SR navštívila delegácia vedená veľvyslancom, stálym zástupcom USA pri NATO v Bruseli Nicholasom Burnsom. Delegácia navštívi všetky krajiny, ktoré majú záujem o vstup do aliancie, aby rokovala s predstaviteľmi ich vlád o záležitostiach rozširovania NATO. Burns po stretnutiach s predstaviteľmi SR konštatoval, že žiadne nedemokratické hnutie, strana ani vláda nemajú miesto v NATO. "Sme presvedčení, že predchádzajúca slovenská vláda nepreukázala rešpekt voči demokratickým hodnotám a zásadám právneho štátu. Preto Spojené štáty nemohli podporiť kandidatúru Slovenska na členstvo v NATO v roku 1997. Nejestvujú žiadne dôkazy, že by sa vedenie vtedajšej vládnej strany zmenilo," povedal Nicholas Burns.

Takmer 150 miliónov korún z prostriedkov skrachovanej spoločnosti BMG Invest zrejme pomohlo vzniku spravodajskej televízie TA3. Podľa Slovenskej televízie (STV) dostala TA3 finančné prostriedky na základe zmluvy o reklame viac ako tri mesiace predtým, než začala vysielať. Podľa nej už vtedy zložil BMG Invest v prospech spoločnosti CEN, budúceho prevádzkovateľa TA3, 147,6 milióna korún. Existenciu zmlúv potvrdil hovorca BMG Invest Marián Kardoš. Splácanie sumy reklamou malo byť rozložené na 24 mesiacov.

MZV SR s uspokojením privítalo informáciu, že generálny tajomník OSN Kofi Annan prijal rozhodnutie vymenovať slovenskú kandidátku, bývalú ministerku financií Brigitu Schmögnerovú na post výkonnej tajomníčky Európskej hospodárskej komisie (EHK). Funkcia výkonnej tajomníčky EHK so sídlom v Ženeve zodpovedá postu námestníčky generálneho tajomníka OSN. MZV SR to vníma ako ďalší úspech slovenskej diplomacie na medzinárodnom poli, výraz uznania politiky SR v rámci OSN, ako aj ocenenie profesionálnych a osobných schopností a kvalít B. Schmögnerovej.

Predseda NR SR Migaš zmenil svoje rozhodnutie a posunul termín nového kola voľby verejného ochrancu práv zo 14. na 19. marca. Návrhy kandidátov tak budú môcť poslanci predkladať do 8. marca do 16:00.

Intenzitu vzájomných kontaktov medzi SR a Juhoslovanskou zväzovou republikou (JZR) ocenil v Belehrade na rokovaní s predsedom Snemovne občanov Zväzového zhromaždenia JZR Dragoljubom Mičunovičom predseda NR SR Jozef Migaš. Po stretnutí zdôraznil, že naše krajiny našli k sebe cestu motivovanú priateľstvom a možnosťou rozvíjať vzájomne výhodné kontakty.

Premiér Dzurinda je veľmi nespokojný s postupom súdov v trestných veciach voči bývalým príslušníkom SIS. V záujme adresného pomenovania inštitúcií, ktoré nekonajú, rozhodol o zverejnení informácie ministra spravodlivosti na vládnej stránke www.vlada.gov.sk. Zároveň poveril Jána Čarnogurského, aby na ďalšie rokovanie pripravil návrh opatrení. Podľa neho už teraz existujú nástroje na urýchlenie konania súdov, v čom by mala zohrať úlohu najmä štátna správa súdov. Ako príklad neakceptovateľného postupu uviedol pokus o diskreditáciu banskobystrického biskupa Rudolfa Baláža v prípade triptychu Klaňania sa Troch kráľov, ktorý vyšetrovatelia ukončili, prokurátor vzniesol obžalobu, ale príslušný súd od decembra 2000 nebol schopný vytýčiť termín hlavného pojednávania.

Vláda opäť nerokovala o budovaní štátnej informačnej siete Govnet a bezpečnostných rizikách Komplexného automatizovaného systému Rady obrany štátu, známeho pod skratkou KASROŠ. Týždňový odklad si vyžiadal minister obrany Jozef Stank, aby experti mohli preštudovať návrhy, ktoré neboli v pôvodnom materiáli.

Jedenásť slovenských diplomatov v USA, vrátane veľvyslanca SR Martina Bútoru, vyzvalo poslancov NR SR, aby prijali novelu volebného zákona, ktorá by im a iným Slovákom nachádzajúcim sa v zahraničí umožnila voliť v nadchádzajúcich parlamentných voľbách aj za hranicami Slovenska.28. februára

Jedinú ponuku na kúpu 49-percentného podielu Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) predložilo konzorcium firiem Gaz de France, Gazprom a Ruhrgas. O ďalšom postupe by mala Komisia pre prípravu a realizáciu privatizácie SPP rozhodnúť v utorok na budúci týždeň. Informoval o tom riaditeľ pražskej pobočky spoločnosti Credit Suisse First Boston (CSFB) Michal Šušák. CSFB je poradcom slovenskej vlády pri privatizácii SPP. "Myslíme si, že ponuka je dobrá," povedal Šušák, k cene sa však odmietol vyjadriť. Ďalšími účastníkmi v tendri boli americký Williams, nemecký E.ON, francúzsky TotalFinaElf a taliansky Snam. Nemecká firma RWE sa na tendri nezúčastnila.

Trojicu konateľov spoločností B.M.G. Invest a Horizont Slovakia vyšetrovateľ odboru obzvlášť závažnej trestnej činnosti obvinil z trestných činov podvodu, porušovania záväzných pravidiel v hospodárskom styku a neoprávneného podnikania. Štatutárni zástupcovia oboch firiem zo Slovenska ušli a skrývajú sa za hranicami. Prokurátor dal návrh na zmrazenie účtov oboch spoločností. Obe spoločnosti mali dovedna takmer 170 000 klientov, s ktorými uzavreli vyše 244 000 zmlúv o pôžičke alebo o tichom spoločenstve. Svojich klientov pripravili za necelých päť rokov existencie o takmer 16,8 miliardy korún.

Maďarsko sa musí písomne zaviazať, že zákon o zahraničných Maďaroch nebude mať exteritoriálne účinky a nebude zasahovať do personálnej a územnej jurisdikcie Slovenska. "S týmito základnými princípmi nie sme ochotní obchodovať," vyhlásil šéf diplomacie Eduard Kukan. Za významné považuje, že Budapešť chce rokovať a dohodnúť sa, zatiaľ však nebola dostatočne ústretová voči našim návrhom. Kukan konštatoval, že list štátneho tajomníka Zsolta Németha, na ktorý MZV práve finalizuje odpoveď, nenasvedčuje skorej dohode.

Za účasť slovenských občanov v zahraničí na parlamentných voľbách sa vyslovil minister Kukan. Potvrdil, že dostal list pracovníkov našej ambasády v USA, podpísaný aj veľvyslancom Martinom Bútorom, v ktorom deklarujú záujem o účasť na hlasovaní. Pokiaľ ide o tohtoročné voľby je však skeptický, pretože by sa muselo stihnúť viacero legislatívnych i organizačných opatrení.

Slávnostným zasadaním sa v Bruseli začal Konvent o budúcnosti Európy, ktorého úlohou je pripraviť pôdu pre budúce reformy EÚ, umožňujúce zabezpečiť jej fungovanie aj po prijatí 13 budúcich členov. Konvent nemá veľké právomoci, ale jeho závery si nebudú môcť dovoliť ignorovať ani vlády členských krajín, ktoré sú povolané reformy doviesť do úspešného konca.

Predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda prijal v Bratislave ministra zahraničných vecí Chorvátskej republiky Tonina Piculu. Témou rozhovoru boli otázky posilnenia vzájomných vzťahov medzi Slovenskou a Chorvátskou republikou najmä v zahraničnopolitickej oblasti a pri obchodnej výmene.

Uplatňovanie zákona o Maďaroch žijúcich v susedných krajinách bolo témou pracovnej návštevy štátneho tajomníka MZV SR Jaroslava Chleba v Rade Európy (RE). V Štrasburgu sa stretol s generálnym tajomníkom RE Walterom Schwimmerom a generálnym tajomníkom Parlamentného zhromaždenia RE Brunom Hallerom.

Storočnici narodenia poprednej osobnosti slovenského výtvarného umenia 20. storočia Ľudovíta Fullu venovala Slovenská národná galéria (SNG) v Bratislave výstavu Fulla 2002. Expozícia predstavuje najvýznamnejšie diela tohto klasika slovenskej maliarskej moderny. Na výstave sú aj niektoré doteraz nevystavované práce Ľudovíta Fullu zo súkromných zbierok. SNG prezentuje aj Fullove kľúčové diela, ktoré sa nachádzajú v českých zbierkach.

Členovia bratislavského Klubu Slovenskej demokratickej ľavice (SDĽ) Budúcnosť sa na výročnej členskej schôdzi jednomyseľne rozhodli ukončiť svoje členstvo v strane. Klub združuje odborníkov v ekonómii, histórii, sociológii i politológii. 21 členov odchádza z SDĽ na znak nesúhlasu s nekoncepčnou politikou jej súčasného vedenia. Dôvodom ich rozhodnutia je pretrvávajúca absencia diskusie v strane, jej neustála tendencia k nostalgii za minulým režimom a neschopnosť sformulovať takú alternatívu ľavicovej politiky, ktorú by akceptovali aj súčasní voliči.

Policajti Úradu organizovanej trestnej činnosti zadržali vo Vrútkach medzinárodne hľadaného bývalého poslanca poľského Sejmu Mareka Kolasińského, ktorý je podozrivý zo závažnej ekonomickej trestnej činnosti a vytunelovania ôsmich poľských bánk. Celková škoda, ktorú mu pripisuje poľská polícia je 85 miliónov amerických dolárov. Na Slovensku sa zdržoval približne dva mesiace. Polícia pracuje na jeho vydaní do Poľska a preveruje jeho prepojenia na Slovákov. Poľské orgány činné v trestnom konaní pátrali po Kolasińskom od 20. októbra minulého roka.

1. marca

Dvoch konateľov skrachovaných nebankových spoločností B.M.G. Invest a Horizont Slovakia - Vladimíra Fruniho a Mariána Šebeščáka zadržala na základe medzinárodného zatykača polícia v Chorvátsku, informoval minister vnútra Ivan Šimko. "O situácii sme mali dobrý prehľad, s chorvátskou políciou sme boli v neustálom kontakte", konštatoval. Medzinárodný zatykač, na základe ktorého boli muži zadržaní vydal vo štvrtok večer Okresný súd Košice I. Vydať zadržaných podnikateľov na Slovensko by nemal byť problém, medzi oboma krajinami sa totiž uplatňuje Medzinárodný dohovor o vydávaní.

Ministerstvo spravodlivosti SR v priebehu niekoľkých dní oficiálne požiada chorvátske úrady o vydanie zadržaných konateľov skrachovaných spoločností B.M.G. Invest a Horizont Slovakia Vladimíra Fruniho a Mariána Šebeščáka. "Musíme najskôr počkať na preklad medzinárodného zatykača a na oficiálnu informáciu chorvátskych úradov o zadržaní obvinených podnikateľov," povedal vedúci úradu MS SR Daniel Lipšic a dodal, že ministerstvo už požiadalo chorvátsku stranu o ich predbežné zatknutie.

Okamžité pozastavenie a zrušenie predaja SPP konzorciu troch firiem Gazprom, Ruhrgas a Gaz de France požaduje SNS. Predsedníčka SNS Anna Malíková zároveň upozornila, že ak sa SPP predá hlboko pod cenu, tak národniari vyvodia po nadchádzajúcich parlamentných voľbách trestnoprávnu zodpovednosť voči vinníkom za lúpež storočia a spochybnia samotný predaj.

Vyjadrenia amerického veľvyslanca v NATO Nicholasa Burnsa, ktoré odzneli počas jeho návštevy Bratislavy boli nenáležité, konštatoval predseda HZDS Vladimír Mečiar. Podľa neho je americký veľvyslanec pri NATO neinformovaný. Zo všetkého, čo sa kedysi vytýkalo ako hriechy ľudí, ktorí boli priamo alebo nepriamo spájaní s HZDS sa nič nepreukázalo, dodal Mečiar. Pokiaľ ide o pravidlá demokracie je Mečiar rád, že nám ich hostia pripomínajú, bol by však tiež rád, keby ich sami rešpektovali.

Komisár EÚ pre rozširovanie Günter Verheugen ubezpečil v Bruseli českého ministra zahraničných vecí Jana Kavana, že Európska komisia (EK) nemení svoj postoj k Benešovým dekrétom a nežiada ich zrušenie. Hoci podľa neho tieto dekréty nespĺňajú dnešné normy ľudských práv, sú už zastarané a nemajú dnes nijaké právne účinky.

Predseda NR SR Jozef Migaš predĺžil termín podávania návrhov na kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR do 8. marca. Ústavnoprávny výbor zatiaľ eviduje iba dva návrhy. Petra Kresáka navrhol poslanecký klubu SDK a Združenie sudcov Slovenska. Predsedníčka senátu Krajského súdu v Trnave Mária Usačevová je kandidátkou Slovenskej únie nezávislého súdnictva. Voľba kandidátov sa uskutoční na 56. schôdzi parlamentu 19. marca. Národná rada SR by mala zvoliť ešte troch kandidátov na funkciu ústavného sudcu

Žiadosť o registráciu nového politického subjektu Sociálnodemokratickej alternatívy (SDA) podali na Ministerstve vnútra SR členovia jeho prípravného výboru. Pod žiadosťou sú podpísaní Peter Weiss, Brigita Schmögnerová a Erika Kvapilová.
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Kúrenie počas jari: Ako si udržať teplo a ušetriť viac peňazí
 2. Riešenie emisií v cestnej doprave, ktoré môže fungovať okamžite
 3. Niké spúšťa novú kampaň s Jánom Lašákom
 4. Prečo sú pre mzdárku stravné lístky či karty najlepšie riešenie?
 5. Slnkom zaliate pláže Južného Cypru sú len jedným z lákadiel
 6. Vyberte sa s nami na vandrovku, navštívime Spišský hrad a Levoču
 7. Prečo Slováci nemajú rezervy?
 8. Chcete, aby mali školáci Čerstvé hlavičky? Hlasujte
 9. Klus, Pirošíková, Bošňák dnes o 17.00 o slobode cestovania
 10. Praktické rady, ako zmierniť prejavy alergií. Kľúčom je interiér
 1. SYNLAB je v Európe jednotkou v laboratórnej diagnostike
 2. Ľudia vymieňajú autá za elektrobicykle. Záujem v Trenčíne rastie
 3. Opäť štartuje projekt Futbal v meste
 4. Videli ste, čo sa stane s vašim SUV po 100.000 kilometroch?
 5. Riešenie emisií v cestnej doprave, ktoré môže fungovať okamžite
 6. Atos stavia v Bulharsku nový špičkový superpočítač EuroHPC
 7. Kúrenie počas jari: Ako si udržať teplo a ušetriť viac peňazí
 8. Slnkom zaliate pláže Južného Cypru sú len jedným z lákadiel
 9. Prečo sú pre mzdárku stravné lístky či karty najlepšie riešenie?
 10. Budějovický Budvar je posledný český národný podnik
 1. Portfólio manažér: Čaká nás dobré obdobie pre ekonomiku 17 310
 2. Hokejové hviezdy v biznise nezažiarili. Až na jednu výnimku 13 515
 3. Vyhrajú elektromobily, autá na vodík alebo hybridy? 11 302
 4. Praktické rady, ako zmierniť prejavy alergií. Kľúčom je interiér 8 696
 5. Boj Grékov za slobodu prebudil solidaritu v celej Európe 8 265
 6. Slnkom zaliate pláže Južného Cypru sú len jedným z lákadiel 7 637
 7. Klus, Pirošíková, Bošňák dnes o 17.00 o slobode cestovania 7 418
 8. Nákupy, ktoré rozbúchajú srdce v nákupnom centre Novum Prešov 6 638
 9. Túžite bývať vo svojom za pár mesiacov? Realita s Variant-Haus® 6 380
 10. Riešenie emisií v cestnej doprave, ktoré môže fungovať okamžite 5 394
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Už ani fitnesscentrá či kúpaliská. Kde ešte treba testy?

Štát kúpil 64,9 milióna antigénových testov, množstvo ešte nepoužil.

2 h
Opatrenia na Slovensku sa opäť uvoľňujú.

Celonárodné opatrenia sa končia.

3 h
Ilustračné foto.

Od septembra bude pre päťročné deti povinný posledný ročník škôlky.

6 h
Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková.

Trestné oznámenie podával exsiskár Pavol Forisch.

6 h