BRATISLAVA 30. januára (SITA) - Slovenský ľudový umelecký kolektív (SĽUK) prestaví slovenský folklór v 26 mestách Japonska. Ako agentúru SITA informovala Mária Molnárová zo SĽUK-u, súbor odchádza na šesťtýždňové umelecké turné do krajiny vychádzajúceho slnka už v stredu a vystúpi napríklad v Tokiu, Kawasaki, Hiroshime, Nagoyi či v Kamakure. Prvé dva týždne bude SĽUK jedným z hlavných hostí tokijského Festivalu slovenského folklóru. Popri vystúpeniach členovia súboru navštívia aj niekoľko tanečných seminárov a škôl tanca, v ktorých zoznámia obdivovateľov slovenského folklóru s jeho podobami. Na záverečnom vystúpení SĽUK-u v Japonsku by sa podľa Molnárovej mali zúčastniť i zahraniční diplomati pôsobiaci v Tokiu a pravdepodobne aj členovia japonskej cisárskej rodiny.
SĽUK uvedie v Japonsku dva programy zostavené z choreografií Ervína Vargu, Janka Blaha, Pavla Pitoňáka, Júliusa Kubánku a Jaroslava Moravčíka a z hudobných úprav Štefana Molotu, Svetozára Stračinu a Ivana Dubeckého. Prvým je program Sen, ktorý SĽUK predstavil na premiére v roku 2004. Druhý program, s pracovným názvom Slovensko vznikol špeciálne pre japonské turné a tvorí ho osem nových vystúpení doplnených o vybrané staršie kompozície.
SĽUK podľa jeho umeleckého šéfa a vedúceho zájazdu Ervína Vargu predstaví japonskému publiku slovenský hudobný a tanečný folklór v jeho najpôvodnejších podobách. „Chceme zdôrazniť, že rozmanitosť tradičnej kultúry Slovenska, jej mnohoraké podoby a relatívne vysoká životnosť stojí za pozornosť a že sa oplatí merať aj dlhú cestu na Slovensko,“ povedal Varga.