BRATISLAVA 31. januára (SITA) - Aktivisti Greenpeace dnes pred japonským veľvyslanectvom v Bratislave protestovali proti pokračujúcemu lovu veľrýb. Asi desať ochranárov rozvinulo pred budovou veľvyslanectva na Hlavnom námestí červený transparent symbolizujúci krvavú stopu, ktorá zostáva na mori po japonských veľrybárskych lodiach. Dnešná akcia je súčasťou celosvetových protestov Greenpeace proti plánu Japonska uloviť v tejto sezóne vyše 900 vráskavcov malých a desať jedincov z druhu vráskavec myšok, ktorý je zaradený v zozname ohrozených druhov v tzv. Červenej knihe.
Podľa koordinátorky projektu Greenpeace Lucie Szabovej každý, komu nie je ľahostajná ochrana životného prostredia, musí byť zhrozený z toho, ako sa Japonsko správa, keď ignoruje medzinárodné spoločenstvo, loví veľryby v chránených oblastiach a bez akýchkoľvek zábran zabíja aj ohrozené živočíšne druhy. Slovenská republika je členom viacerých medzinárodných dohovorov a organizácií, v rámci ktorých môže podľa Greenpeace podniknúť kroky proti lovu veľrýb. "Tento rok bude dôležité, aby sa zástupcovia našej krajiny opäť zúčastnili na rokovaniach Medzinárodnej veľrybárskej komisie (IVC) a aktívne podporili lepšiu ochranu ohrozených druhov veľrýb," dodala Szabová.
Medzinárodná veľrybárska komisia (IVC) uvalila v roku 1986 moratórium na komerčný lov veľrýb pre to, lebo väčšina ich druhov bola na pokraji vyhynutia. Japonsko však moratórium obchádza tzv. "lovom na vedecké účely". Environmentalisti však poukazujú na to, že je to len spôsob pokračujúceho komerčného lovu. Existuje viacero dôkazov, že mäso veľrýb nekončí vo vedeckých laboratóriách, ale na stoloch luxusných reštaurácií.
es;op;nr