Ekologická stopa, ktorá vyjadruje, koľko pôdy musí využívať jeden obyvateľ Zeme, aby sa nenarušila trvalá udržateľnosť, mesta Piešťan je 3,32 globálnych hektárov (gha). Biokapacita Slovenska je 2,9 gha, priemer pilotne testovaných Levíc, Prievidze, Trnavy, Dubnice nad Váhom a Zvolena dosahuje 3,6 gha. Práve Zvolen má zo všetkých Slovenských miest najvyššiu ekologickú stopu, až päť gha.
Výsledky pilotáže zverejnilo Regionálne environmentálne centrum pre krajiny strednej a východnej Európy (REC). Slovenské mestá sa porovnávali s ďalšími 42 európskymi mestami. Výsledky miest na Slovensku vyšli v porovnaní viacerých ukazovateľov oveľa priaznivejšie.
Ekologická stopa v Európe dosahuje priemerne 4,4 gha.
Na Slovensku tiež prevláda prevaha pešej a cyklistickej dopravy oproti automobilovej, vyššia je aj dostupnosť zelene služieb. Čo chýba v Európskych aj Slovenských mestách je zapojenie občanov do rozhodovania o svojom prostredí. Slováci však zaostávajú vo využívaní environmentálneho a sociálneho manažérstva a procesoch strategického environmentálneho hodnotenia.
Z výsledkov slovenskej pilotáže tiež vyplýva, že najviac času pri denných presunoch strávia obyvatelia Levíc (43,9 minúty), najmenej práve Piešťanci (28,8 minúty). Tí tiež chodia najviac pešo, až 29,7 percenta presunov, napriek tomu, že na sto obyvateľov pripadá až 49 automobilov.
Najviac verejnej zelene sa nachádza v Prievidzi, kde zeleň zaberá 20 percent zastavaného územia. V prepočte na obyvateľa však znovu dominujú Piešťany, kde pripadá na jedného človeka 102,5 štvorcových metrov zelene. Intenzita bytovej výstavy je najvyššia v Trnave, Piešťanoch a čiastočne v Prievidzi.
Najlepšie hodnotenie dostala od svojich obyvateľov Dubnica, Trnava a Zvolen - žije v nich 64 až 66 percenta spokojných ľudí, najhoršie paradoxne Piešťany, iba 58 percentných ľudí.
REC - Slovensko plánuje v najbližšom období testovať aj ďalšie Slovenské mestá, napríklad Šaľu, Prešov, Modru. Výsledky zverejní v publikácií aj s porovnaním výsledkov z Európskych miest.