BRATISLAVA 31. januára (SITA) - Obyvatelia slovenských miest majú nízke environmentálne chovanie a nízku mieru občianskej participácie v porovnaní s obyvateľmi ostatných krajín EÚ, ale výrazne menej používajú automobily a viac chodia peši, na bicykloch a MHD. Sú kritickejší k stavu životného prostredia a v porovnaní s obyvateľmi európskych miest vyjadrujú menšiu mieru spokojnosti s kvalitou života v meste. Vyplýva to z výskumu, ktorý dnes zverejnilo Regionálne environmentálne centrum Slovensko (REC).
Výskum monitoroval šesť miest - Zvolen, Prievidzu, Piešťany, Levice, Trnavu a Dubnicu nad Váhom. Analyzoval spôsob mobility obyvateľov, dopravnú situáciu, urbanizmus a výstavbu, životné prostredie - jeho kvality a zaťaženia, sociálno-ekonomickú situáciu miest, environmentálny a sociálny manažment samosprávy a podnikov a participáciu občanov na verejnom živote. "Cieľom výskumu nebolo porovnávať jednotlivé mestá. Každé má totiž odlišnú východiskovú pozíciu a vyvíja sa v špecifických podmienkach. Cieľom výskumu bolo zistiť súčasný stav z hľadiska ukazovateľov, ktoré výskum zohľadňoval a získané informácie využiť pri vytváraní stratégie rozvoja mesta, pri posudzovaní investičných aktivít a pri strategických rozhodnutiach o rozvoji mesta," uviedla Zuzana Hudeková z Regionálneho environmentálneho centra Slovensko.
Výskum poukazuje na nedostatočnú informovanosť o stave životného prostredia, ako aj na veľké rezervy, ktoré sú na Slovensku v oblasti budovania cyklistických chodníkov a zón obmedzenej dopravy. "Najlepšia situácia je z tohto hľadiska v Piešťanoch a Prievidzi, ostatné hodnotené mestá značne zaostávajú," uviedla Hudeková. Monitoring miest analyzoval aj špecifickú kategóriu tzv. "ekologickú stopu". Tá určuje, aké množstvo prírodných zdrojov spotrebuje jednotlivec, mesto alebo štát k zabezpečeniu svojich požiadaviek. Podľa Hudekovej zahŕňa všetky činnosti od spotreby potravín, bývania, dopravy až po vyprodukovaný odpad a umožňuje sumarizovať jednotlivé činnosti a ich dopad na životné prostredie a prírodné zdroje. "Na Slovensku prekračujeme optimálnu hranicu viac ako dvojnásobne. V porovnaní s ostatnými mestami v EÚ ide však o nižšie zaťaženie životného prostredia aj prírodných zdrojov," konštatuje Hudeková.
Okrem analyzovaných šiestich miest REC dokončuje aj monitoring ďalších troch miest - Modra, Prešov a Šaľa. Ten by sa mal podľa Hudekovej ukončiť do marca tohto roku.