Bratislava 26. marca (TASR) - Novú multimediálnu študovňu a hudobný kabinet Univerzitnej knižnice Bratislava (UKB), na ktorých vybudovanie prispela grantom japonská vláda, dnes slávnostne otvorili minister kultúry SR Milan Kňažko, veľvyslanec Japonska v SR so sídlom v Prahe Hiroto Ishida a generálny riaditeľ UKB Tibor Trgiňa.
Odovzdaním oboch špecializovaných zariadení do používania zároveň otvorili Týždeň slovenských knižníc.
Japonský veľvyslanec pripomenul, že ide o šiesty grant, ktorý japonská vláda Slovensku poskytla od roku 1992. Jeho cieľom je podporiť slovenské kultúrne aktivity a zároveň prispieť k rešpektovaniu japonskej kultúry v SR.
Za finančné prostriedky z grantu vo výške približne 43 miliónov jenov, čo predstavuje asi 16 miliónov korún, bola študovňa vybavená technickým zariadením, ktoré podľa Trgiňu inde na Slovensku neexistuje. Prostriedky použili na zakúpenie audiovizuálnych zariadení, ktoré do knižnice inštalovali v decembri 2000. Z príspevku slovenskej strany, čo je približne 3 milióny korún pre oba priestory, zariadili multimediálnu študovňu špeciálnym nábytkom, vybavili dvanástimi počítačmi a CD serverom na voľný prístup verejnosti ku knižničným databázam, urobili pripojenie na internet a mikrofilmové čítačky.
Z prostriedkov japonského grantu študovňu zariadili desiatimi individuálnymi študijnými monitormi, šiestimi videoprehrávačmi a prezentačno audio-video-PC zostavou s možnosťou premietania videosignálu a digitálneho PC signálu z počítača a DVD na veľkoplošné plátno. V dodávke sú aj dva informačné videoterminály s veľkým monitorom, videoprehrávačom a PC, ako aj prostriedky na prípravu multimediálnych www stránok. Japonský grant pomohol vybaviť hudobný kabinet desiatimi individuálnymi audiostanicami a siedmimi audiozostavami prepojenými v rámci siete s možnosťou voľby až desiatich programov a tromi audiovežami.
Súčasne s otvorením multimediálnej študovne uvedie knižnica do skúšobnej prevádzky automatizovaný výpožičný systém, ktorý by mal zjednodušiť proces evidencie požičaných kníh. S jeho ostrou prevádzkou sa ráta od budúceho školského roku.
Týždeň slovenských knižníc bude do 1. apríla pokračovať ďalšími asi 670 podujatiami a vyše 80 výstavami vo viacerých mestách. Cieľom podujatia je podľa Kňažka presvedčiť verejnosť, že knižnice majú v demokratickej spoločnosti nezastupiteľné miesto ako nástroj humanizácie v procesoch digitalizácie a elektronizácie spoločnosti.