Bratislava 1. februára (TASR) - Návrh novely ústavy týkajúcu sa priestupkovej imunity považuje predseda Ústavnoprávneho výboru Ján Drgonec za nezmyselnú a predloženú pod tlakom médií.
Tvrdí, že poslanecká imunita sa vzťahuje len na trestnú zodpovednosť za prejavy v súvislosti s výkonom mandátu a na pôde parlamentu. Všetko ostatné podlieha trestnej zodpovednosti. Nevie si predstaviť priestupok, ktorého by sa mohol poslanec vážne dopustiť v súvislosti s výkonom mandátu. "Tak mi vychádza, že všetko ostatné už dnes je postihnuteľné. Problém je preto skôr v tom, že tie orgány, ktoré majú uplatňovať priestupkový zákon, ho neuplatňujú takým spôsobom, akým by ho mali. Nenazdávajme sa, že sa to zmení zmenou ústavy," povedal TASR Drgonec. Osobne si nevie predstaviť, ako by sa dalo vysvetliť, že alkohol za volantom je súčasťou poslaneckej funkcie.
Nezávislý poslanec Miroslav Abelovský je presvedčený, že poslanci majú priestupkovú imunitu. "Prijatie bude znamenať, keď sa vodič-poslanec dopustí priestupku v súvislosti s alkoholom, odmietne fúkať a dať si zobrať krv, tak ho nebude môcť nikto postihnúť. Pretože sa znova dopustí iba priestupku, na ktorý bude mať imunitu," uviedol pre TASR. Podľa neho právnym dôsledkom prijatia novely bude, že k priestupkovej zodpovednosti za požitie alkoholu môže dôjsť len vtedy, ak sa vodič-poslanec podrobí dychovej skúške, alebo si dá odobrať krv.
Katarína Tóthová (ĽS-HZDS) zastáva názor, že také vstupy do základného zákona štátu sú účelové. "Podľa môjho názoru priestupková imunita poslancov neexituje. Policajti netrestajú na základe rozhodnutia Prezídia PZ. Ak sa toto rozhodnutia zruší, vec by bola prijateľná," doplnila.
Jeden predkladateľov Pavol Minárik (KDH) uviedol, že princíp ochrany života a zdravia je dôležitý. A preto alkohol za volantom je podľa neho nebezpečná zbraň a ľudia šoférujúci pod jeho vplyvom a návykových látok nie sú spôsobili na túto činnosť. "Ochrana zdravia a života má vyššiu hodnotu, ako je slobodný výkon mandátu. A tu musí ustúpiť aj opozícia," zdôraznil pre TASR. Potvrdil, že nebude lobovať, pretože každý poslanec musí byť v rozhodovaní slobodný.
Poslanci postúpili dnes do druhého čítania novelu ústavy a novelu zákona o priestupkoch. Podľa ich znenia by sa na poslancov nemala vzťahovať imunita, ak sa dopustia priestupku pod vplyvom alkoholických nápojov alebo iných návykových látok.
Názory na poslaneckú imunitu pri priestupkoch sa však rôznia. Podľa niektorých sa práve novelami zavedie priestupková imunita, keďže doteraz ju zákon poslancom explicitne nezaručuje. Podľa ministra spravodlivosti Daniela Lipšica a generálneho prokurátora Dobroslava Trnku poslanci podľa zákona imunitu za priestupky nemajú. Polícia poslancov za dopravné priestupky či alkohol za volantom netrestá na základe nariadenia policajného prezidenta. Netrestný odbor Generálnej prokuratúry sa už zaoberá zákonnosťou tohto predpisu a výsledky skúmania by mohli byť známe na prelome januára a februára. Policajný prezident Anton Kulich je pripravený nariadenie zrušiť, ak je v rozpore s ústavou.