Bratislava 3. marca (TASR) - Nespoplatnenie externej formy vysokoškolského štúdia je podľa premiéra a predsedu Slovenskej demokratickej a kresťanskej únie (SDKÚ) slabinou nového zákona o vysokých školách.
"Omnoho funkčnejšie by bolo, keby sme stav, ktorý sa tu prirodzene vyformoval, zapísali do zákona," povedal v dnešnej diskusnej relácii JÓÓÓJ? televízie JOJ. Podľa neho je totiž lepšie upraviť platenie študentov za externé štúdium zákonom, ako nechať "vkladať" medzi školu a študentov súkromné spoločnosti, vyberajúce poplatky za štúdium. Dzurinda tvrdí, že akademická obec privítala prijatie vysokoškolského zákona, a to i napriek tomu, že rektori niektorých škôl už oznámili obmedzenie externého štúdia, ak zákon podpíše prezident SR Rudolf Schuster.
"Takýto postup je od rektorov univerzít absolútne nekorektný," vyhlásil predseda Strany demokratickej ľavice (SDĽ) Pavel Koncoš a položil otázku, ako školy nakladali s prostriedkami, ktoré získali od študentov externého štúdia. Podľa neho musí štát vytvoriť predpoklady na to, aby mladí ľudia mali možnosť študovať. Zároveň sa spýtal, či je dobré, ak len 26 percent slovenskej mládeže študuje na vysokých školách, keďže vo vyspelých krajinách je toto číslo oveľa vyššie.
"SDĽ podľa mňa nechápe, čo je sociálne spravodlivé," komentoval Dzurinda a spýtal sa, či ľavičiarom bude vyhovovať stav, keď sa počet vysokoškolských študentov bude znižovať a obchádzaním zákona budú súkromné firmy opäť parazitovať na školách i študentoch. Položil tiež otázku, či nie je lepšie pýtať viac peňazí od majetnejšieho, ale nie vynikajúceho študenta, a prostredníctvom sociálnych štipendií umožniť študovať menej majetným. Koncoš však označil tieto Dzurindove argumenty za demagógiu.
*mh ir