Štrasburg/Brusel 2. februára (TASR) - Prijatie viacerých opatrení týkajúcich sa zlého zaobchádzania so zadržanými osobami, či odstránenie nedostatkov vo väzniciach a psychiatrických zariadeniach požaduje Výbor Rady Európy pre mučenie a neľudské alebo degradujúce správanie alebo tresty (CPT) v dnes predloženej správe vypracovanej na základe návštevy Slovenska vo februári a marci minulého roka.
Delegácia výboru navštívila okresné a obvodné policajné oddelenia v Bratislave, Trebišove a Košiciach, väznice v Bratislave, Ilave a Košiciach, psychiatrické zariadenia v Sokolovciach a Veľkom Záluží a domov sociálnych služieb vo Veľkom Bieli.
Spoluprácu so slovenskými úradmi označil CPT za veľmi dobrú, avšak pripomína, že informácie o jeho mandáte neboli miestnym zariadeniam dodané ministerstvom vnútra systematicky. Správa uvádza niektoré policajné stanice na východnom Slovensku, kde ani vyššie postavení predstavitelia nevedeli o návšteve delegácie CPT. V Trebišove viacerí z členov delegácie nedostali okamžite k dispozícii požadované dokumenty.
CPT konštatuje, že počet prípadov zlého zaobchádzania s väzňami zostáva na Slovensku stále vysoký. Väčšina zaznamenaných prípadov sa týkala obdobia zadržania, avšak objavilo sa aj niekoľko prípadov v neskoršom období, vrátane vypočúvania. Išlo pritom najmä o facky, kopance, štípance, či údery tvrdými predmetmi. Značná časť sa týkala Rómov. Správa uvádza dva konkrétne prípady lekársky podloženého zlého zaobchádzania policajtov s väzňami v Košiciach a v Petržalke.
Na základe zistení CPT vyjadril svoju nespokojnosť. Je preto nevyhnutné, aby slovenské úrady zintenzívnili úsilie na prekonanie tohto problému. CPT odporúča, aby vyššie postavení policajní predstavitelia pravidelne informovali podriadených o tom, že zlé zaobchádzanie sa nebude tolerovať, bude sa prešetrovať a vyvodia sa tvrdé sankcie. CPT uznáva, že zadržanie podozrivých je často hazardnou úlohou, avšak policajtov treba upovedomiť, že počas neho netreba použiť viac sily, ako je potrebné.
Výbor tiež zistil, že je stále bežné nechať zadržané osoby spútané počas dlhej doby alebo pripútané na chodbách o radiátory alebo kovové kruhy na stenách. Správa upozorňuje, že putá nemožno používať ako náhradu za nedostatočne bezpečné zadržiavacie zariadenia. Kovové kruhy treba bezpodmienečne odstrániť z policajných zariadení po celej krajine.
CPT oceňuje zmeny zákona, na základe ktorých má zadržaný právo informovať blízku osobu o svojom zadržaní a má prístup k právnemu zástupcovi. Delegácia výboru však zistila značné množstvo prípadov, v ktorých sa tieto práva nerešpektovali úplne - týkalo sa to najmä osôb mladších ako 18 rokov. Zadržané osoby by podľa odporúčaní CPT mali dostať písomnú informáciu o svojich právach.
Počas návštevy väzníc väčšina väzňov uviedla, že dozorcovia s nimi zaobchádzajú korektne, no objavilo sa zopár sťažností na verbálne útoky najmä voči väzneným ženám. CPT pripomína, že všetci zamestnanci väzníc musia byť upovedomení o neprijateľnosti akéhokoľvek zlého zaobchádzania s väzňami, vrátane verbálneho. Porušenie tohto ustanovenia je trestné.
Preplnenosť väzníc zostáva problémom najmä v Bratislave, kde sa nespĺňa ani existujúci neadekvátny štandard 3,5 m2 životného priestoru na väzňa. Okrem toho sa v Bratislave i v Košiciach zaregistrovali viaceré nedostatky týkajúce sa materiálneho vybavenia. CPT požaduje potvrdenie, že sa nevyužívajú niektoré samotky v Ilave, a to vzhľadom na ich hrozný stav.
V oblasti zdravotnej starostlivosti CPT odporúča zvýšenie počtu zdravotníckeho personálu v Ilave a Košiciach. Takisto treba zaistiť, aby bola vždy (i v noci) k dispozícii osoba, ktorá dokáže poskytnúť prvú pomoc. Výbor tiež žiada potvrdenie, že počas lekárskeho vyšetrenia sa nepoužívajú putá a že sa odstránili kovové kruhy v ambulancii v Ilave. Treba tiež preveriť, či majú všetci väzni zaručenú potrebnú lekársku starostlivosť.
CPT uvítalo zavedenie možnosti telefonického kontaktu väzňov, no odporúča zlepšenie podmienok týkajúcich sa návštev príbuzných väzňov odpykávajúcich si dlhodobé tresty.
Výbor RE navštívil domov sociálnych služieb pre hendikepované ženy vo Veľkom Bieli, kde sa počas predchádzajúcej návštevy našli najväčšie nedostatky. Výbor RE nezistil žiadne problémy ani sťažnosti na zlé zaobchádzanie a ocenil veľkú starostlivosť o pacientky zo strany personálu.
Rovnaké ocenenie sa týka aj personálu v psychiatrických liečebniach vo Veľkom Záluží a Sokolovciach. CPT však odporúča prijatie krokov, ktoré by zabránili násiliu medzi pacientmi. Výhrady má tiež voči prostrediu na mužskom oddelení. Zariadenie nedisponuje dostatočnými finančnými prostriedkami, čoho dôsledkom sú problémy pri zaisťovaní potrebnej starostlivosti o pacientov. Takisto treba rozšíriť škálu ponúkaných víkendových a popoludňajších aktivít vo Veľkom Zálužím a terapeutických aktivít na jednom z oddelení v Sokolovciach, ktorých príčinou je nedostatok personálu. Nutné je tiež rozšírenie personálu o ďalšie osoby s kvalifikáciou pre sociálnu terapiu.
Na Slovensku zostáva aj naďalej rozšírené používanie sieťových postelí. Hoci s nimi CPT nesúhlasí, slovenské ministerstvo zdravotníctva trvá na tom, že ich použitie je v niektorých prípadoch odôvodnené. CPT však poukazuje na ich úspešné odstránenie vo viacerých krajinách a je presvedčený, že je to preto možné aj na Slovensku. Výbor odporučil vykonanie analýzy o tejto otázke a o možných alternatívach používania týchto postelí. Pripomína však, že ich použitie nie je v žiadnom prípade možné ako riešenie nedostatku personálu. Experti z RE súčasne požadujú väčšiu informovanosť pacientov psychiatrických zariadení o ich právach.
Na odpoveď na túto správu majú slovenské úrady šesť mesiacov.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) pel