Bratislava 2. februára (TASR) Nové zariadenie sociálnych služieb pre bezdomovcov, ktoré poskytne do 180 lôžok, vznikne v najbližších týždňoch v bratislavskej Vrakuni.
Finančné prostriedky na rekonštrukciu starého objektu a vytvorenie centra vo výške pol milióna korún poskytlo Občianskemu združeniu Domov pre každého, ktoré projekt realizuje, Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR).
Bezdomovci tam nájdu za malý poplatok strechu nad hlavou, teplé jedlo, hygienické zariadenia, za predpokladu, že okamžite vykonajú hygienu a nebudú pod vplyvom alkoholu, informovala dnes novinárov ministerka práce Iveta Radičová.
Vytvorenie zariadenia sociálnych služieb je súčasťou viacerých opatrení, ktoré pre ľudí bez domova zaviedlo MPSVR. Ich cieľom je systémovo riešiť otázku bezdomovectva na Slovensku. Úrady práce, sociálnych vecí a rodiny v krajských mestách v spolupráci s mimovládnymi organizáciami a samosprávou vytvorili počas januára zoznam 169 ľudí, ktorým začínajú vyplácať dávku v hmotnej núdzi formou osobitého príjemcu.
Na základe rokovania MPSVR a rezortu obrany 28. januára odovzdali charitatívnym organizáciám niekoľko sto kusov zimného oblečenia, topánok, postelí a spacích vakov. Ďalšiu ich distribúciu zabezpečí Fond sociálneho rozvoja. MO tiež uvoľní kasárne vo Zvolene a v Nitre, ktoré by mali neskôr slúžiť ako zariadenia sociálnych služieb.
MPSVR však vyzvalo samosprávu, aby sa viac zasadila o riešenie problému, spôsob vidí v delení kompetencií. Vo vyspelých krajinách existuje štvorúrovňová starostlivosť o ľudí bez domova nocľahárne, azylové domy, tvz. zariadenia na polceste a chránené či sociálne byty. Okrem nocľahární, kde bezdomovci môžu za malý poplatok prespať, je podmienkou využívania ďalších troch možností zapojenie sa do sociálnych programov.
Radičová upozornila, že po decentralizácií štátnej správy prešla kompetencia starostlivosti o bezdomovcov na VÚC, jej rezort je pripravený pomôcť. Nemyslí si, že by problémom mohla byť aj nedostatočná informovanosť zúčastnených strán jednotlivých VÚC a samotných bezdomovcov.
Mesto Poprad získalo na riešenie akútnych problémov ľudí bez strechy nad hlavou Európskeho sociálneho fondu vyše 1,5 milióna korún.
Vďaka príspevku zrekonštruovali zariadenie sociálnych služieb na Levočskej ulici, rozšírili kapacitu nocľahárne, zriadili stredisko osobnej hygieny, práčovňu i výdajňu stravy. Druhý projekt sleduje zlepšenie kvality života rómskych obyvateľov, ale aj bezdomovcov. Realizovať ho začali vlani v júli. Doterajšie skúsenosti potvrdzujú, že pomoc nebola samoúčelná, cieľové skupiny sa o ponúkané aktivity zaujímajú a sami sa snažia zlepšiť vlastný život.
Projekt "Sociálne služby ako faktor zlepšenia kvality života" je orientovaný na zdravotnú a rodinnú výchovu, racionálnu výživu, praktické a komunikačné zručnosti či správanie sa na verejnosti. Okrem toho pomáha záujemcom zvládnuť základné administratívne úkony, napríklad napísať životopis, žiadosť o prijatie do zamestnania či pripraviť sa na vstupný pohovor. "Vďaka takejto pomoci si dvaja bezdomovci našli prácu v Čechách, viacerí pracujú na aktivačný príspevok v meste, niektorí v komunistom centre," priblížila výstupy projektu vedúca sociálneho odboru Mestského úradu v Poprade Etela Lučivjanská.
Dodala, že v Poprade pribúda aj záujemcov o predaj časopisu Nota Bene, s ktorým začali v októbri 2005. V súčasnosti registrujú 24 predajcov. Rozšíriť chcú tiež Zariadenie sociálnych služieb o klub mládeže. Deti z cieľových skupín tam budú mať k dispozícii počítače, získajú priestor na písanie si domácich úloh či rozvíjanie záľub napríklad v speve či hre na gitaru.
Na začiatku zimy evidovali v Poprade 120 ľudí bez prístrešia, z nich približne polovica má v meste aj trvalý pobyt.