BRATISLAVA 4. februára (SITA) - Slovenská republika bude požadovať, aby Európska únia (EÚ) prísnejšie vyhodnocovala svoje vzťahy s Kubou, uviedol pre agentúru SITA hovorca Ministerstva zahraničných vecí SR (MZV) Juraj Tomaga. Toto stanovisko je reakciou nášho rezortu zahraničných vecí na výzvu Európskeho parlamentu (EP) všetkým členským štátom EÚ na zvýšenie tlaku na Kubu, aby prepustila všetkých politických väzňov. SR bude žiadať, aby si kubánska vláda aktívnejšie počínala v dodržiavaní ľudských práv.
Európsky parlament (EP) vyzval vo štvrtok členské štáty EÚ na zvýšeniu tlaku na Kubu, aby prepustila všetkých politických väzňov. V prijatej rezolúcii europoslanci tiež žiadajú, aby každá vyššie postavená návšteva z únie na Kube nastolila otázku dodržiavania ľudských práv. V roku 2005 Kuba neprepustila žiadneho väzňa svedomia, pričom počet politických väzňov sa značne zvýšil, uvádza sa v rezolúcii, ktorá však nevyzýva na obnovenie sankcií proti režimu Fidela Castra. V neľudských podmienkach kubánskych väzníc je podľa rezolúcie stále veľa novinárov, disidentov a aktivistov za ľudské práva.
EÚ vrátane SR otázku ľudských práv na Kube dlhodobo sleduje. Vzťahy s Kubou a dodržiavanie ľudských práv v krajine sa pravidelne vyhodnocujú na úrovni ministrov zahraničných vecí EÚ. V tomto zmysle únia zaujala svoju oficiálnu pozíciu vo vzťahu ku Kube. EÚ v nej dôrazne poukazuje na skutočnosti, ktoré nám na Kube prekážajú a zároveň sa snaží zintenzívniť dialóg s komunistickou republikou. Kuba však nereaguje pozitívne a jej vzťahy s EÚ i so samotnou SR sú naďalej veľmi napäté.
EÚ zaviedla voči Kube sankcie v roku 2003 po uväznení 75 disidentov. Havana v roku 2004 prepustila 14 z nich, na čo v januári 2005 únia reagovala zrušením sankcií.