Bratislava 5. februára (TASR) - Do ozbrojených síl nastúpilo vlani 1537 nových vojakov, z toho bolo 236 žien. Predstavuje to splnenie úloh regrutácie na 108 percent.
Vyplýva to z vyhodnotenia plnenia úloh ozbrojených síl vo výcvikovom roku 2005. Základnú a náhradnú vojenskú službu minulý rok absolvovalo 2636 odvedencov. Poslední záklaďáci opustili kasárne 22. decembra, čím sa ozbrojené sily stali plne profesionálne.
V minulom roku bola armáda poznamenaná odchodom 400 profesionálov na vlastnú žiadosť z konca roku 2004. "Boli to väčšinou skúsení profesionálni vojaci, s ktorých potencionálom sme plánovali do budúcnosti," uvádza sa v materiáli. Aj preto sa hlavné úsilie zameralo na vytvorenie efektívneho systému personálneho manažmentu, ktorý stabilizuje ľudí. V roku 2005 sa ukončilo výrazné znižovanie počtov vojakov a pozornosť sa zamerala na udržanie perspektívneho vojenského personálu. Skončila sa tým etapa hlavných kvantitatívnych zmien v zložení ozbrojených síl a začala sa etapa zvyšovania kvality vojakov.
Do veliteľských štruktúr NATO a Európskej únie vyslala armáda 55 príslušníkov. Úplné obsadenie plánovanej nasadenosti by malo byť ukončené do polovice tohto roka.
Vzdušné sily odlietali skoro 7260 hodín, čo je sto percent plánu. Letecký výcvik však bol sprevádzaný nedostatkom potrebnej spôsobilej leteckej techniky, obmedzením výcviku v dôsledku vyšetrovania leteckej nehody vrtuľníka Mi-24 a vysokou odchodovosťou skúseného a vycvičeného personálu do zálohy. Vlani odišlo do zálohy 16 osôb z lietajúceho personálu a 24 ľudí z technického personálu.
Výcvikom na plnenie úloh v zahraničných operáciách prešlo 680 vojakov, ktorí sa školili v Nitre na výcvikovej základni. "Na základe medzinárodných hodnotení a záverov z vykonaných kontrol možno konštatovať, že naši vojaci plnili úlohy v zahraničí veľmi dobre," uvádza sa v materiáli.
Za významné pozitívne zmeny v procese vojenskej reformy možno považovať podľa vyhodnotenia výcvikového roka prijatie zákona o štátnej službe profesionálnych vojakov a balíka noriem, ktoré umožňujú na základe dobrovoľnosti budovať plne profesionálne ozbrojené sily. Spustil sa tiež nový systém výcviku vojenských profesionálov. Ku koncu roka sa splnili aj všetky úlohy pre integráciu Slovenska do systému protivzdušnej obrany NATO.
Náčelník Generálneho štábu Ľubomír Bulík považuje za najväčšiu výzvu po stabilizácii personálu a etablovaní nového systému výcviku proces modernizácie.