Bratislava 5. februára (TASR) - Podpredseda Smeru-SD Dušan Čaplovič sa prikláňa k názoru, aby sa o zmluve o výhrade vo svedomí vyhlásilo referendum, za ktoré sa dnes vyslovila predsedníčka SF Zuzana Martináková.
"Ak ide o taký vážny krok a dlhodobý, tak musí sa dosiahnuť konsenzus v spoločnosti a nie je možné, aby sa o tom rozhodovalo len vo vládnej koalícii. Myslím si, že by k tomu mali povedať hlavné slovo občania," povedal Čaplovič pre TASR.
Poslankyňa za KSS Dagmar Bollová takisto podporuje konanie referenda o tejto otázke. "Myslíme si, že ak považujú súčasní členovia vládnej koalície túto otázku za takú rigoróznu, aby o nej rozhodol ľud, aby bolo usporiadané všeľudové referendum," uviedla poslankyňa.
Poslanec Milan Urbáni za ĽS-HZDS sa nedomnieva, že by malo byť o zmluve práve referendum, mala by byť však o tejto otázke vševerejná diskusia, do ktorej by sa mohli zapojiť obyvatelia, skupiny odborníkov, nadácie, teda širšie fórum ako sú politické strany a KDH. Poukázal tiež na to, že referendum stojí okolo 50 miliónov korún. "Najprv verejnú diskusiu, potom sa bude vidieť, či referendum," konštatoval Urbáni. Podľa neho je ešte čas na podpisovanie takejto zmluvy, sú vážnejšie témy, ktoré treba na Slovensku riešiť, ako je napríklad zlá sociálna situácia.
Vládna SDKÚ nebude zatiaľ komentovať zmluvu. "Počkáme si na pondelkové stanovisko prezídia," povedal pre TASR poslanec Tomáš Galbavý.
Za referendum sa vyslovila dnes predsedníčka Slobodného fóra Zuzana Martináková. "Ak chceme niečo také presadiť do nášho života, poďme rokovať o vypísaní referenda a nechajme ľudí rozhodnúť," vyhlásila v diskusnej relácii TV Markíza Na telo. Možnosť referenda podľa nej odobrili aj právne stanoviská.
Referendum vyhlasuje prezident, ak o to petíciou požiada aspoň 350 000 občanov, alebo ak sa na tom uznesie Národná rada SR.