Bratislava 5. februára (TASR) - Zakladatelia strany Nádej považujú za neprípustné ultimátum KDH, že ak na najbližšom rokovaní nebude schválená zmluva s Vatikánom o výhrade vo svedomí, odíde z vlády.
"Rozhodnutie o takomto závažnom dokumente, ktorý výrazne ovplyvní život každého občana Slovenska, by nemalo vznikať pod tlakom možnej politickej destabilizácie krajiny," uvádzajú Jirko Malchárek, Alexandra Novotná a František Tóth v stanovisku. Zaujímavé je podľa nich, že v prípade neschválenia obsahovej reformy školstva KDH nevyhrotilo situáciu tak ako teraz, hoci išlo o rovnakú programovú prioritu tejto strany. Podľa nich však Ministerstvo zahraničných vecí SR pridlho odďaľovalo rozhodovanie o tejto otázke. Podľa Nádeje zmluva s Vatikánom má znamenať významné zásahy do každodenného života občanov, preto nemôže byť agendou jednej politickej strany a jedného volebného obdobia.
Členovia prípravného výboru strany Nádej nepovažujú vzniknutú situáciu za spor medzi liberálmi a konzervatívcami. Výhrada svedomia je podľa nich otázkou každého jednotlivca ako takého a nie jeho politickej orientácie. Dôkazom toho je fakt, že spor v koalícii prebieha medzi dvoma kresťansky orientovanými stranami KDH a SDKÚ.
Svoje rozhodnutie o tom, ako budú minister hospodárstva Jirko Malchárek a minister kultúry František Tóth hlasovať vo veci zmluvy o výhrade vo svedomí, oznámia v utorok. Najprv si vypočujú postoj, ktorý na svojom pondelkovom rokovaní zaujme prezídium SDKÚ. V pondelok tiež bude Jirko Malchárek rokovať o tejto otázke s podpredsedom KDH Danielom Lipšicom. Prípravný výbor strany si uvedomuje, že hlasy ministrov Malchárka a Tótha ovplyvnia rozhodovanie o tejto otázke a podľa momentálne vzniknutej situácie aj o osude koalície.