ŽILINA 6. januára (SITA) - Neštandardné tendre na zimnú údržbu ciest v Žilinskom samosprávnom kraji (ŽSK), ktoré sa udiali za pôsobenia predchádzajúceho predsedu Jozefa Tarčáka, nový župan Juraj Blanár preveruje. Ako agentúru SITA informoval hovorca ŽSK Peter Kubica, o výsledkoch preverovania a ďalších riešeniach situácie budú médiá informovať. „Treba však povedať, že súčasnému vedeniu ŽSK na čele s Jurajom Blanárom nie je súčasný stav ľahostajný,“ dodal.
Ako na dnešnej tlačovej besede informovala riaditeľka Aliancie Fair-play Zuzana Wienk, správu a údržbu ciest v Žiline, Martine a Čadci vykonávajú firmy, ktoré túto zákazku získali z neštandardného verejného obstarávania. Bývalý predseda žilinského VÚC Jozef Tarčák podľa nej ešte v priebehu tendra "budúcim víťazom" prisľúbil prenájom strojov a skládok posypového materiálu a tým ich zvýhodnil v dvoch z troch stanovených kritérií. Aj napriek tomu, že pri súťaži neboli porušené žiadne zákonné kritériá, jej priebeh naznačuje, že nie všetci uchádzači dostali rovnakú šancu túto súťaž aj vyhrať, dodala Wienk. "Podľa nášho názoru je to veľmi alarmujúce, keď inštitúcie takýmto spôsobom nepriamo obchádzajú zákon a nepriamo zvýhodňujú určité skupiny podnikateľov," zdôraznila s tým, že to v očiach verejnosti i podnikateľov znižuje dôveru. Podľa Zuzany Wienk sa takéto zvýhodňovanie uchádzačov nedá vyriešiť žiadnym zákonom, je to skôr v rovine etického správania a etických noriem.
Na súťaži vyhlásenej Správou a údržbou ciest v Žiline a v Martine sa zúčastnili vždy po tri firmy, pričom dve z nich boli personálne prepojené. Víťazom sa v oboch prípadoch stala jedna z týchto firiem, v oboch prípadoch pritom dostala od žilinskej VÚC prísľub prenájmu strojov a skládky materiálu. Sľúbené stroje a zariadenia boli v skutočnosti víťazovi aj prenajaté, podľa Wienk opäť za neštandardných podmienok.
Na tendri vyhlásenom Správou a údržbou ciest Čadca sa zúčastnili dve firmy. Víťazom sa stala bývalá firma terajšieho riaditeľa čadčianskej Správy a údržby ciest. V čase vypísania tendra nemala na letnú a zimnú údržbu ciest podnikateľské oprávnenie a živnostenský list dostala tri dni pred otváraním obálok. Aj v tomto prípade mala od žilinskej VÚC prisľúbené stroje a skládky, navyše ešte aj kancelárske priestory. "Keby vedenia tých organizácií chceli postupovať férovo a štandardne voči všetkým uchádzačom, keby hlavným kritériom bolo ušetriť čo najviac finančných prostriedkov a zabezpečiť túto službu čo najlepšie, myslím si, že by sa tie súťaže neodohrali tak, ako sa odohrali," dodala Wienk na margo tendrov za 360 miliónov korún.