BRATISLAVA 6. februára (SITA) - Sloboda slova je síce ľudskou hodnotou, ktorá má byť zaistená a rešpektovaná, ale táto hodnota stráca svoju morálnu povahu, pokiaľ nie je spojená so zodpovednosťou, tvrdí v súvislosti so zverejnením karikatúr proroka Muhammada Islamská nadácia na Slovensku. Jej predstavitelia dodávajú, že je nebezpečné, keď sa pod slobodou slova schovávajú prejavy neznášanlivosti. Sloboda slova nie je absolútnou hodnotou. Sloboda myslenia a vyjadrovania sa nesmie stať nástrojom hanobenia viery a znevažovania náboženského cítenia veriacich akéhokoľvek náboženstva.
Provokačné a zavádzajúce satirické kresby podľa nadácie jednoznačne poukazujú na aroganciu a nedostatok ľudskej citlivosti a etiky tých, ktorí sa k tomuto hanebnému činu hlásia. "Vlády jednotlivých krajín by mali v súlade s platnou legislatívou, ktorá postihuje prípady hanobenia rasy a náboženstva, primerane intervenovať. Odmietame však používanie násilia a ohrozovanie nevinných ľudí ako nástroj protestu," uvádza sa vo vyhlásení Islamskej nadácie na Slovensku. Konštatuje tiež, že hanobenie náboženstva a svätosti ostatných sú zlým znamením v období, kedy by sa mali ľudia zjednotiť pre posilnenie dialógu a vzájomnej tolerancie.
Nadácia pripomína, že moslimovia z náboženského presvedčenia odmietajú zobrazenie prorokov vo všeobecnosti. "Tieto kresby však nielen zobrazujú proroka Muhammada, ale sú nakreslené spôsobom, ktorý Proroka hanobí, ponižuje a stotožňuje jeho osobu s terorizmom," dodávajú v súvislosti s karikatúrami, ktoré vyvolali vlnu násilností po celom svete zástupcovia moslimov žijúcich na Slovensku. Myslia si, že súčasný problém ukázal, ako rýchlo a nepríjemne sa môžu niektoré udalosti rozšíriť vo svete a aké dopady môže mať nezodpovedné chovanie niektorých médií a nejasné oficiálne postoje, čo následne negatívne ovplyvňuje vzťahy medzi národmi a ľuďmi.
V mene nadácie dodávajú, že súčasný "poľutovaniahodný stav, ktorý bol spôsobený trvajúcou vlnou hanobenia obrazu islamského náboženstva" sledujú s obavami. Podľa nich však niektorí vládni predstavitelia v Európe spomenuté hanobenie tolerujú, dokonca ho občas aj podporujú. "V tejto súvislosti by sme chceli vyzvať rozumné, múdre a spravodlivé osoby z politickej, náboženskej a kultúrnej sféry, aby sa chopili svojej úlohy a postavili sa proti vlne islamofóbie a nenávisti voči moslimom a podporili porozumenie a dialóg vo všetkých smeroch," konštatujú predstavitelia nadácie vo svojom vyhlásení.