Bratislava 6. februára (TASR) - Zmluva medzi SR a Vatikánom o uplatňovaní výhrady vo svedomí nie je podľa ministra spravodlivosti Daniela Lipšica (KDH) v rozpore s Ústavou SR.
Pripúšťa, že ak vláda zmluvu prípadne schváli, možno sa kabinet obráti na Ústavný súd SR (ÚS SR). "Bude treba sformulovať konkrétne argumenty. Nebránil by som sa tomu, pretože jediný arbiter ústavnosti je ÚS. Zatiaľ ústavnosť zmluve až tak vyčítaná nebola," povedal dnes novinárom Lipšic. Ako poznamenal, podnet na ÚS SR musí byť veľmi presne sformulovaný a kvalifikovaný. Nevie ani o nikom, že by niekto namietal protiústavnosť. Zopakoval, že zmluva nie je samovykonateľná a zveruje úpravu výhrady vo svedomí vnútroštátnemu zákonodarstvu. "To sme už dávno mohli mať za sebou, pretože návrh zmluvy sa tvorí tri roky," doplnil minister spravodlivosti.
Ústavný právnik Radoslav Procházka tvrdí, že zmluva z právneho hľadiska predstavuje maximum, čo štát mohol dosiahnuť pri existencii toho zmluvného záväzku zo základnej zmluvy medzi SR a Vatikánom. Pripomenul, že práve za túto zmluvu hlasovalo až 110 poslancov, vrátane súčasného prezidenta Ivana Gašparoviča.
V súvislosti s prípadným podaním na ÚS uviedol, že vláda sa naň môže obrátiť so žiadosťou o vyslovenie súladu medzinárodnej zmluvy s ústavou pred tým, ako ju predloží do parlamentu. "Najskôr však musí byť podpísaná s Vatikánom a cirkvami a až potom môže ísť na ÚS. Teda podpísaná oboma zmluvnými stranami. Kým sa toto nestane, zmluva nie je spôsobila na konanie ÚS SR," konštatoval Procházka.
Dodal, že zmluva bude mať prednosť pred zákonom, ale neznamená to, že by ju súdy uplatňovali v rozpore so zákonom. Ak s ňou bude nejaký zákon v rozpore, Ústavný súd SR bude môcť vysloviť nesúlad.