Bratislava 7. februára (TASR) - Podpredseda KDH a minister spravodlivosti Daniel Lipšic tvrdí, že premiér a predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda nehovoril pravdu o procese prípravy zmluvy s Vatikánom o výhrade vo svedomí. Dzurindove vyjadrenia ho sklamali, aj preto, že SDKÚ-DS prvýkrát po troch rokoch formulovala svoje pripomienky až v pondelok 6. februára.
Lipšic dnes pred novinármi reagoval na Dzurindovu pripomienku v súvislosti s Magistériom katolíckej cirkvi a s učením iných cirkví, s ktorými nesúhlasí v texte zmluvy o výhrade vo svedomí. Ako povedal, Magistérium katolíckej cirkvi je definované ako súbor vieroučných a mravoučných zásad. V čl. 7 Základnej zmluvy medzi SR a Svätou stolicou sa uvádza, že SR uznáva právo každého uplatňovať výhradu vo svedomí podľa vieroučných a mravoučných zásad katolíckej cirkvi. "Základnú zmluvu vyrokoval minister zahraničných vecí a považoval to ešte aj v novembri 2005 na stretnutí s kardinálom Sodanom za úspech. Základnú zmluvu schválilo 110 zo 113 prítomných poslancov. V roku 2000 rovnaký text ani premiérovi, ani ministrovi Kukanovi nevadil. Teraz áno," konštatoval Lipšic.
Vyjadril sa aj k informovanosti ministra zahraničných vecí Eduarda Kukana o stave rokovaní s Vatikánom. Zacitoval pritom zo správy o Kukanovej pracovnej ceste vo Vatikáne 23. a 24. novembra 2005, ktorú vypracovalo Veľvyslanectvo SR pri Svätej stolici pre rezort diplomacie. V správe sa uvádza, že k témam súkromného rozhovoru Kukana s predsedom vatikánskej vlády, na ktorom bola prítomná veľvyslankyňa, patrili aktuálny stav bilaterálnych vzťahov, medzinárodná konferencia o vzájomných vzťahoch medzi SR a Svätou stolicou v 20. storočí, príprava čiastkovej zmluvy medzi SR a Svätou stolicou o práve uplatňovať výhradu vo svedomí, vyriešenie gréckokatolíckej otázky na Slovensku, absencia duchovných hodnôt v Európe, riešenie izraelsko palestínskeho konfliktu, vývoj bezpečnostnej situácie v Iraku. "Navyše, samozrejme, aj Úrad vlády, rovnako ako všetky ostatné rezorty a verejnosť, boli najneskôr od apríla 2003 informované o aktuálnom znení návrhu predmetnej zmluvy," vyhlásil Lipšic.
V súvislosti s pripomienkami ministerstva zahraničných vecí ozrejmil, že mu 12. mája doručilo list. "Navrhujeme prvotnú realizáciu príslušných legislatívnych zmien vo vnútroštátnom poriadku SR a až následne uzavretie zmluvy podľa článku 7. Základnej zmluvy medzi SR a Vatikánom. K obsahu návrhu zmluvy žiadnu vecnú pripomienku MZV nezaslalo," doplnil podpredseda KDH.
Lipšic uviedol, že mal rovnaké poverenie na rokovanie, aké mali pri príprave čiastkových zmlúv so Svätou stolicou aj ministri financií a školstva. Vyhlásil, že ich poverenie premiér nikdy nespochybnil, jeho po takmer troch rokoch.