Bratislava 4. marca (TASR) - V prípade, že nadácie nedostanú 1,5 miliardy Sk z výnosov privatizácie, premárni sa tak šanca, ktorá sa naskytne raz za storočie. Uviedol to dnes riaditeľ Centra pre filantropiu a neziskové aktivity ETP Slovensko Boris Strečanský.
Návrhom by sa v najbližších týždňoch mala zaoberať vláda SR. Začiatkom februára ho posudzovali na Rade vlády pre mimovládne organizácie, ktorá vicepremiérovi Pálovi Csákymu odporučila pripraviť materiál na rokovanie vlády. V súčasnosti je v pripomienkovom konaní.
Na zasadnutí tripartity k nemu zamestnávatelia aj odborári vyjadrili negatívne stanovisko. Člen tripartity a zároveň Správnej rady Komunitnej nadácie v Bratislave Karol Pavlů dnes na stretnutí s novinármi v Bratislave poznamenal, že diskusia k návrhu bola prerušená. Podľa jeho slov treba ešte prehodnotiť uvedenú výšku finančných prostriedkov a tiež zintenzívniť vysvetľujúcu kampaň, na čo sa plánujú tieto peniaze využiť.
Ak vláda materiál schváli, musí k nemu zaujať stanovisko aj parlament, ktorý by mal v tejto súvislosti prijať novelu zákona o rozpočte Fondu národného majetku SR.
Spomínaných 1,5 miliardy by sa vložilo do nadačného imania. Výnosy z tohto majetku, ročne asi 100 miliónov korún, by sa rozdeľovali neziskovým organizáciám na základe verejnej súťaže. Na tomto procese by sa podieľalo asi 30 vybraných nadácií zo všetkých oblastí činností tretieho sektora.
Na Slovensku je v súčasnosti registrovaných asi 17 tisíc organizácií, z toho vyše 500 nadácií. Od roku 1996 štátna podpora pre ne klesá. Ešte v uvedenom roku predstavovala asi 1,4 miliardy, v minulom roku to bolo asi 850 miliónov Sk.
MVO sa pri tvorbe návrhu inšpirovali príkladom z Čiech, kde vláda vyčlenila jedno percento akcií z druhej vlny kupónovej privatizácie. Tak vznikol Nadačný investičný fond (NIF). Od roku 1995 začal Fond národného majetku akcie predávať a výnosy z NIF ukladať na zvláštny účet. Tie sa postupne prerozdeľujú tretiemu sektoru.