Bratislava 7. februára (TASR) Vláda by v stredu mala prerokovať a schváliť návrh ústavného zákona na skrátenie volebného obdobia Národnej rady s termínom predčasných volieb 17. júna 2006. Parlament by mala zároveň požiadať o skrátené legislatívne konanie pri prerokúvaní tohto návrhu.
Podpredseda Národnej rady SR Béla Bugár následne zvolá na štvrtok rokovanie parlamentu, kde by mali poslanci potrebnou ústavnou väčšinou 90 hlasov schváliť predčasné voľby v termíne 17. júna.
Dohodli sa na tom dnes zástupcovia politických strán zastúpených v parlamente na stretnutí u predsedu Národnej rady SR a KDH Pavla Hrušovského.
"Je zhoda na tom, že všetky parlamentné politické strany, ktoré na rokovaní boli, a bol tu aj klub poslancov pána Lintnera, bol tu aj pán Rusko, a všetky ostatné parlamentné politické strany, je dohoda na podpore ústavného zákona o konaní predčasných parlamentných volieb," povedal po stretnutí Hrušovský. Politici podľa neho na rokovaní nehovorili o žiadnej inej vláde ako o vláde Mikuláša Dzurindu, ani o návrhu na vyslovenie nedôvery premiérovi.
Lídri strán diskutovali aj možnej voľbe nového predsedu Národnej rady SR, zatiaľ sa však na kandidátovi nedohodli. "Väčšina predstaviteľov strán vládnej koalície sa prikláňa k názoru, že aj vzhľadom na prijatú dohodu o konaní predčasných parlamentných volieb, aj vzhľadom na skúsenosti, ktoré boli v NR SR pri predchádzajúcich návrhoch na voľbu podpredsedov a neistotu, či dohody platia, ponechať terajší stav vedenia NR SR," poznamenal Hrušovský. Znamená to, že parlament by viedol podpredseda NR SR Béla Bugár, ktorého dnes Hrušovský poveril zastupovaním, a asistoval by mu podpredseda NR SR Viliam Veteška z ĽS-HZDS.
Stredajšie ranné stretnutie politických lídrov, ktoré inicioval premiér Mikuláš Dzurinda, sa podľa Hrušovského vzhľadom na dnešnú dohodu neuskutoční. Keďže šéf ĽS-HZDS Vladimír Mečiar označuje za otvorenú otázku postu predsedu parlamentu, Dzurinda je pripravený zvolať v nasledujúcich dňoch zvolať ďalšie kolo rokovaní.
Predstavitelia parlamentných subjektov nediskutovali o ďalšom pôsobení vlády a jej prípadnej rekonštrukcii, keďže sa prioritne sústredili na dohodu o predčasných voľbách.