SME

Personálne zmeny vo vládnej koalícii od roku 2002

BRATISLAVA 7. februára (SITA) -


15. októbra 2002

Prezident republiky Rudolf Schuster vymenoval Mikuláša Dzurindu za predsedu novej vlády.


16. októbra 2002

Novú vládu vymenoval prezident Rudolf Schuster. Kabinet na základe koaličnej zmluvy vytvorili štyri strany Slovenská demokratická a kresťanská únia (SDKÚ) s 15, 09 % hlasov, Strana maďarskej koalície (SMK) s 11, 16 % hlasov, Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) s 8, 25 % hlasov a Aliancia nového občana (ANO) s 8, 01 % hlasov.

Pál Csáky (SMK) sa stal podpredsedom vlády pre európsku integráciu, ľudské práva a menšiny, Ivan Mikloš (SDKÚ) ministrom financií, Eduard Kukan (SDKÚ) ministrom zahraničných vecí, Daniel Lipšic (KDH) ministrom spravodlivosti, Vladimír Palko (KDH) ministrom vnútra, Ivan Šimko (SDKÚ) ministrom obrany, Pavol Prokopovič (SDKÚ) ministrom dopravy, pôšt a telekomunikácií, predseda Demokratickej strany (DS) Ľudovít Kaník ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny, Zsolt Simon (SMK) ministrom pôdohospodárstva, Rudolf Zajac (ANO) ministrom zdravotníctva, Martin Fronc (KDH) ministrom školstva, Robert Nemcsics (ANO) ministrom hospodárstva, László Miklós (SMK) ministrom životného prostredia, László Gyurovszky (SMK) ministrom výstavby a regionálneho rozvoja a Rudolf Chmel (ANO) ministrom kultúry.

SkryťVypnúť reklamu

SDKÚ mala v NR SR 28, SMK 20, KDH 15 a ANO 15 kresiel.


26. mája 2003

Poslanec NR SR za ANO Anton Danko sa rozhodol vystúpiť zo strany a z poslaneckého klubu ANO. Danko uviedol, že v parlamente chce pôsobiť ako nezávislý poslanec. Ako dôvod vystúpenia zo strany uviedol konfrontačnú politiku ANO a neplnenie jej volebných sľubov.


25. augusta 2003

Predsedníctvo ANO vyslovilo nedôveru Robertovi Nemcsicsovi v pozícii ministra hospodárstva a Branislavovi Opaternému v pozícii štátneho tajomníka ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií na základe ich výrokov, ktoré poškodili alianciu ako aj hodnotenia doterajšej vzájomnej komunikácie.


9. septembra 2003

Minister hospodárstva Robert Nemcsics, ktorému predsedníctvo ANO vyslovilo nedôveru, podal demisiu. Nedôveru Nemcsicsovi pre výroky, ktoré údajne poškodili alianciu, vyslovilo Predsedníctvo ANO 25. augusta 2003. 10. septembra sa vrátil R. Nemcsics do poslaneckých lavíc.

SkryťVypnúť reklamu

Podpredseda ANO a poslanec NR SR Imrich Béreš oznámil svoj odchod z parlamentu. Béreš dostal ponuku z Prvej stavebnej sporiteľne na post predsedu jej predstavenstva.


24. septembra 2003

Prezident R. Schuster vymenoval do funkcie ministra hospodárstva predsedu ANO Pavla Ruska.


24. septembra 2003

Prezident Rudolf Schuster z postu šéfa rezortu obrany odvolal Ivana Šimka. 10. septembra 2003 prezídium SDKÚ trinástimi hlasmi podporilo návrh Mikuláša Dzurindu na vyslovenie nedôvery Ivanovi Šimkovi. Podpredsedníčka SDKÚ Zuzana Martináková sa zdržala. Strana zároveň zbavila I. Šimka funkcie podpredsedu SDKÚ. Ivan Šimko sa vrátil do poslaneckých lavíc.


10. októbra 2003

Prezident Rudolf Schuster vymenoval do funkcie ministra obrany Juraja Lišku. Liška pôsobil ako poslanec NR SR za SDKÚ a primátor mesta Trenčín. Na jeho miesto nastúpila Petra Masácová.

SkryťVypnúť reklamu

16. novembra 2003

Vyhlásenie, ktorým založili platformu Slobodné fórum SDKÚ, podpísali ôsmi poslanci - Ivan Šimko, Zuzana Martináková, Ľubica Navrátilová, Peter Bódy, Jozef Hurban, Tibor Tóth, Zuzana Plháková a nezávislý poslanec Branislav Opaterný. 19. novembra 2003 sa k ôsmim poslancom platformy pridal ďalší poslanec únie Alexej Ivanko. 8. decembra 2003 členovia platformy Ivana Šimka vystúpili z Poslaneckého klubu SDKÚ.


11. decembra 2003

Ako uviedla poslankyňa Zuzana Plháková, ktorá vystúpila z Poslaneckého klubu SDKÚ, v strane zostane aj naďalej. Zatiaľ nechce vstúpiť do prípadného poslaneckého klubu zloženého z poslancov, ktorí opustili rady SDKÚ.


16. januára 2004

Zuzana Martináková sa vzdala funkcie podpredsedníčky NR SR. 27. marca 2004 ju zvolili za predsedníčku Slobodného fóra (SF) delegáti ustanovujúceho snemu v Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu

25. januára 2005

Poslanec NR SR Viktor Béreš sa rozhodol vystúpiť z ANO a oznámil, že sa vzdá aj poslaneckého mandátu. "Hlavným dôvodom pre moje rozhodnutie je arogantné pôsobenie Pavla Ruska, ktoré negatívne vplýva na členskú základňu a spôsobilo pád preferencií," vyhlásil. Zároveň dodal, že k rozhodnutiu ho priviedli aj iné dôvody. "Zlyhala hlavná téma, ktorou bolo presadenie interrupcií," uviedol Béreš. Za jeho odchodom treba podľa jeho slov vidieť aj vyvlastňovanie pozemkov pri Žiline a neúspech ANO vo voľbách do Európskeho parlamentu. "V strane nenastala žiadna sebareflexia," zdôraznil. Poslednou kvapkou pre jeho rozhodnutie bol zákaz hlasovať o novele zákona o hmotnej núdzi. Viktora Béreša nahradil v NR SR štátny tajomník rezortu školstva František Tóth.

SkryťVypnúť reklamu

6. marca 2005

Štátneho tajomníka rezortu školstva Františka Tótha z ANO, ktorý opäť opustil poslanecké lavice, nahradil v parlamente bývalý slovenský basketbalista a jeden zo zakladateľov aliancie Stanislav Kropilák. Na kandidačnej listine ANO v parlamentných voľbách figuroval na 18. mieste.


11. mája 2005

Minister kultúry Rudolf Chmel oznámil prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi svoju abdikáciu. Ako dôvod uviedol, že sa pokúšal tri roky o to, aby sa kultúra stala prioritou tejto spoločnosti, vlády aj strany, ktorá ho na tento post nominovala. „Nebolo to, bohužiaľ, vždy tak a ja dúfam, že situácia sa časom predsa len trochu zlepší," uviedol Chmel. 24. mája 2005 R. Chmel zasadol opäť do poslaneckých lavíc. Z parlamentu odišiel Vlastimil Ondrejka, ktorý bol jeho náhradníkom.

SkryťVypnúť reklamu

30. mája 2005

Neuspokojené ekonomické ambície sú podľa predstaviteľov ANO za odchodom jej doterajšieho člena Jána Drgonca, ktorý opustil aj poslanecký klub a zaradil sa medzi nezávislých poslancov. Podľa ANO chcel Drgonec pre seba získať právne zastupovanie firmy Transpetrol a pre svoju manželku požadoval získanie práv na hostiteľskú organizáciu pre Európske spotrebiteľské centrum. "Podľa informácií, ktoré máme a majú mimoriadne dôveryhodný charakter, v prípade súdneho sporu išlo o niekoľkomiliónovú zákazku," uviedol podpredseda ANO Jirko Malchárek. Aliancia podľa neho nemôže požiadavky podobného charakteru akceptovať.


15. júna 2005

Prezident Ivan Gašparovič vymenoval do funkcie ministra kultúry kandidáta ANO Františka Tótha.

SkryťVypnúť reklamu

24. augusta 2005

Prezident Ivan Gašparovič odvolal na návrh premiéra Mikuláša Dzurindu z funkcie vicepremiéra a ministra hospodárstva Pavla Ruska. O ministerské kreslo prišiel po medializovaní kauzy zmeniek, ktorá vyvolala nezhody vo vládnej koalícii i v ANO. Prezident Gašparovič určil, aby funkciu podpredsedu vlády a ministra hospodárstva dočasne zastával šéf rezortu financií Ivan Mikloš.


26. augusta 2005

K podpore vládnej koalície a vládneho programu sa písomne zaviazala skupina siedmich poslancov ANO a nezávislý poslanec Anton Danko spolu s ministrom kultúry Františkom Tóthom a ministrom zdravotníctva Rudolfom Zajacom. Ľubomír Lintner a Jirko Malchárek odovzdali deklaráciu predsedovi vlády a SDKÚ Mikulášovi Dzurindovi. Obsahom deklarácie je okrem iného aj to, že poslanecký klub si bude nárokovať post ministra hospodárstva. Medzi podpísanými sú okrem Lintnera, Malchárka a Danka mená poslancov Petra Biroša, Jozefa Elsnera, Jozefa Heribana, Rudolfa Chmela a Stanislava Kropiláka. Premiér zopakoval, že si neželá odchod ministrov Zajaca a Tótha z vlády.

SkryťVypnúť reklamu

1. septembra 2005

Predsedovia strán SDKÚ, SMK a KDH Mikuláš Dzurinda, Béla Bugár a Pavol Hrušovský sa dohodli, že ukončia spoluprácu s ANO vo vládnej koalícii. Premiér Dzurinda dodal, že tieto tri strany budú spolupracovať s poslaneckou skupinou okolo Ľubomíra Lintnera na základe princípov, ktoré obsahuje pôvodná koaličná zmluva.


12. septembra 2005

Poslanci Pavol Rusko, Beáta Brestenská, Eva Černá a Iveta Henzélyová vystúpili z poslaneckého klubu ANO, ktorý vedie Ľubomír Lintner.

Dohodu o spolupráci podpísali predsedovia SDKÚ Mikuláš Dzurinda, SMK Béla Bugár a KDH Pavol Hrušovský s Ľubomírom Lintnerom, zastupujúcim časť bývalých členov ANO. Zaviazali sa spolupracovať na plnení vládneho programu na princípoch koaličnej dohody.


20. septembra 2005

SkryťVypnúť reklamu

Poslanci NR SR Karol Džupa a Eduard Kolesár vystúpili z poslaneckého klubu ĽS-HZDS. Zároveň sa obaja dohodli na spolupráci s poslaneckým klubom ANO, na ktorého čele stojí Ľubomír Lintner.


4. októbra 2005

Prezident Ivan Gašparovič vymenoval na post ministra hospodárstva Jirka Malchárka.


5. októbra 2005

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ľudovít Kaník oznámil, že podá demisiu. Ako uviedol, dôvodom je, že on a jeho rodina požiadali o príspevok zo štrukturálnych fondov.


6. októbra 2005

V NR SR vznikol spor, kto nastúpi ako náhradník za nového ministra hospodárstva Jirka Malchárka. Lintnerovci avizovali, že ho nahradí Pavol Kuljaček, ktorý podporuje platformu okolo bývalých podpredsedov aliancie Malchárka a Lintnera. 4. októbra však listom požiadala predsedu parlamentu Pavla Hrušovského o uplatnenie miesta a poradia na kandidačnej listine ANO podľa výsledkov volieb do NR SR v roku 2002 Marta Dachová, ktorá stojí za predsedom ANO Pavlom Ruskom. 14. októbra 2005 sa náhradníkom na neuplatňovaný mandát Jirka Malchárka stal Pavol Kuljaček. Rozhodol o tom predseda parlamentu Pavol Hrušovský.

SkryťVypnúť reklamu

17. októbra 2005

Prezident Ivan Gašparovič prijal demisiu ministra práce Ľudovíta Kaníka. Zároveň vymenoval do čela Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ivetu Radičovú, ktorú do funkcie navrhol premiér Mikuláš Dzurinda.


27. januára 2006

Minister obrany Juraj Liška sa rozhodol abdikovať z funkcie. Rozhodol sa tak po havárii vojenského lietadla AN-24, pri ktorej 19. januára zahynulo 42 vojakov. Lietadlo havarovalo pri maďarskej obci Telkibánya cestou z mierovej misie z Kosova do Košíc. Prezident Ivan Gašparovič rešpektoval rozhodnutie ministra obrany Juraja Lišku. 1. februára 2006 si Liška opäť začal uplatňovať poslanecký mandát v NR SR. Z parlamentu odišla poslankyňa Petra Masácová, ktorá bola jeho náhradníčkou.


6. februára 2006

SkryťVypnúť reklamu

Prezídium SDKÚ-DS odmietlo predložený návrh zmluvy medzi Slovenskom a Svätou stolicou o práve uplatňovať výhrady vo svedomí. Ako informoval jej predseda a premiér Mikuláš Dzurinda, text zmluvy je z viacerých dôvodov pre SDKÚ-DS neprijateľný. Zároveň spochybnil konanie ministra spravodlivosti Daniela Lipšica (KDH), ktorý mal vyjednať navrhnuté znenie zmluvy s Vatikánom, hoci to nie je podľa Dzurindu v jeho kompetencii. Takúto právomoc má len ministerstvo zahraničných vecí. Dzurinda konštatoval, že ho prekvapil postoj KDH, ktoré žiadalo schválenie zmluvy, lebo inak koalíciu opustí. "Myslím si, že ultimátum, nátlak alebo násilie nemôžu byť nástrojom na hľadanie dohôd. Ani v rodine, ani v spoločnosti, ani v politike, ani na Koaličnej rade," vyhlásil.

SkryťVypnúť reklamu

Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) oznámilo, že odchádza z vládnej koalície. Kresťanskí demokrati zdôraznili, že sa tak rozhodli po odmietnutí predsedu vlády a SDKÚ-DS Mikuláša Dzurindu zaradiť návrh zmluvy o výhrade vo svedomí na rokovanie vlády a po jeho nedôstojnom a lživom útoku na ministra spravodlivosti Daniela Lipšica a celé hnutie.


7. februára 2006

Prezident Ivan Gašparovič prijal lídra kresťanských demokratov Pavla Hrušovského. Do Prezidentského paláca s ním prišli ministri za KDH Vladimír Palko, Martin Fronc a Daniel Lipšic, ktorí doniesli abdikačné listy. Ich rozhodnutie prezident akceptoval.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 710
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 195
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 542
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 870
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 182
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 024
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 776
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 907
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Miloš Roman.

Na gól čakali fanúšikovia 50 minút.


TASR
Futbalisti FK Humenné.

Domáci Považania inkasovali tri góly v úvodnom polčase.


TASR
Máté Lékai (vľavo) a Lukáš Urban v prvom štvrťfinále Európskeho pohára EHF FTC-Green Collect Budapešť - Tatran Prešov.

Hádzanárov Tatrana čaká domáca odveta vo štvrťfinále Európskeho pohára EHF.


Larry Lloyd.

Po skončení v Nottinghame pôsobil ako hrajúci tréner vo Wigane, ktorý dostal zo štvrtej do tretej ligy.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu