BRATISLAVA 8. februára (SITA) - Rudolf Zajac ostáva na poste ministra zdravotníctva. Rozhodla o tom Národná rada SR, keď neschválila návrh na vyslovenie nedôvery ministrovi. Za odvolanie hlasovalo 68 poslancov zo 134 prítomných, pričom na odvolanie člena vlády treba 76 hlasov. Proti návrhu sa vyslovilo 24 poslancov, zdržalo sa 41 a nehlasoval jeden člen zákonodarného zboru.
Proti vysloveniu nedôvery ministrovi zdravotníctva Rudolfovi Zajacovi hlasovala aj väčšina poslaneckých klubov ANO a KDH. Za odvolanie ministra hlasoval z poslaneckého klubu ANO Pavol Kuljaček. Z klubu KDH nikto nehlasoval za odvolanie, no tesne pred hlasovaním sálu opustila Mária Sabolová. Predseda ANO Pavol Rusko a poslankyňa Beáta Brestenská, ktorí nie sú členmi klubu ANO, hlasovali za odvolanie. Eva Černá a Iveta Henzélyová sa hlasovania zdržali.
Kluby KSS, Smer-sociálna demokracia a ĽS-HZDS hlasovali jednotne, za odvolanie ministra Zajaca. Poslanci klubov SMK a SDKÚ hlasovali proti návrhu, resp. sa hlasovania zdržali. Z nezávislých poslancov za odvolanie Zajaca hlasovali členovia Slobodného fóra, ako aj Ivan Hopta, Jozef Hurban, Miroslav Maxon, Igor Pinkava a Rudolf Žiak.
V parlamentnej demokracii majú opozičné strany právo dať návrh na odvolanie člena vlády, podľa ministra zdravotníctva Rudolfa Zajaca však bolo na návrhu na jeho odvolanie niečo znepokojujúce. "Opozícia uznáva, že reformy sú nevyhnutné, ale keď prídu, tak ich odmieta. Iné riešenie neexistuje a je len vecou odvahy pustiť sa do nich,“ povedal Zajac vo svojom vystúpení pred plénom Národnej rady SR. Zajac čelí návrhu na vyslovenie nedôvery, ktorý podali opoziční poslanci.
Minister reagoval na utorňajšiu rozpravu, v ktorej ho opozícia obvinila z nezvládnutia reformy. Svoju reformu obhajoval a odmietol názor opozície, že do zdravotníctva treba zvýšený prísun finančných prostriedkov. "Vliať peniaze do zdravotníctva by znamenalo iba zhoršovanie ekonomického stavu. Nereálny je aj návrh, ktorý sa objavuje, aby dal štát 50 mld. Sk,“ uviedol Zajac. Ako pripomenul, jeho cieľom bolo zreformované zdravotníctvo, do ktorého treba dať účelne využívané prostriedky v prospech poistencov.
"Už 15 rokov sme svedkami neskutočného odporu proti reformám. Sú to tí istí, ktorí tvrdili, že transformácia hospodárstva bude znamenať krízu, tvrdili, že rovná daň je zlá, že reforma verejnej správy pripraví sídla o peniaze, aj keď sa ukazuje, že to boli dobré kroky. Opozícia sa postavila proti každej reforme a keď sa ukázala, že je úspešná, brali to ako samozrejmosť a začali hovoriť, že reformy sú potrebné, aj keď oni by ich robili lepšie,“ povedal Zajac. Opozičné strany si podľa neho umývajú ruky a hovoria, že úlohou koalície je robiť reformy a ich úlohou je ich kritizovať. Podľa Zajaca zabúdajú, že aj oni majú voči voličom zodpovednosť. Rovnako ju nesú aj za mýty o zlej reforme zdravotníctva, uviedol.
Ako Zajac dodal, nech sa hlasovanie o jeho odvolaní skončí akokoľvek, je presvedčený, že reforma bola, je a bude jedinou správnou cestou. "Pri nástupe na post ministra som upozornil, že pôjde o veľmi ťažkú reformu, nikoho som nevodil za nos,“ komentoval Zajac. Podľa neho zmena prostredia nespôsobila žiadne vážne zakolísanie v poskytovaní zdravotníckych úkonov. "Priniesli sme do zdravotníctva slobodnú a spravodlivú súťaž, ktorá je v prospech pacientov. V novom systéme nie je možné beztrestne plytvať. Hra s pravidelným oddlžovaním sa skončila. Sú transparentnejšie toky v zdravotníctve. Plne je garantovaný sociálny systém. Každý občan má právo na rovnakú starostlivosť. Zvýšila sa vymožiteľnosť kvality a bezpečnosti úkonov,“ vymenoval Zajac.
Minister na záver svojho vystúpenia dodal, že reforma v konečnom dôsledku povedie k zlepšeniu postavenia lekárov, sestier a ostatných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ale aj pacientov. Zajac zdôraznil, že pacient prestal byť trpenou súčasťou systému, ale stal sa klientom, ktorý sa môže dožadovať svojich
Doplnené o 11.25 h.
Autor: r, foto - sita

Beata
Balogová
