ranicu a pre štvor- a viackoalíciu 10-percentný prah, je v súlade s Ústavou SR alebo nie.
Podľa dostupných informácií, ak sa dosiaľ v iných krajinách ústavné súdy zaoberali podobnou problematikou, vždy sa týkala úpravy hranice smerom nahor, teda zvyšovania prahu pre vstup do parlamentu. Na Slovensku paradoxne bola napadnutá klauzula znižujúca prah vstupu pre koalície. Návrh podala skupina 35 opozičných poslancov Národnej rady SR a podľa ich zástupkyne poslankyne Kataríny Tóthovej je protiústavná, pretože koalície zvýhodňuje. Koalície by podľa nej mali vo voľbách dosiahnuť násobok hranice pre politickú stranu, teda 10, 15 a 20 percent, podľa počtu subjektov. Navrhovatelia tvrdia, že novelizované znenie volebného zákona je v rozpore aj s medzinárodnou Deklaráciou politických a občianskych práv.
Odporcom v konaní je Národná rada SR, ktorá novelu prijala, a pred súdom ju zastupoval poslanec Peter Kresák. Je presvedčený, že volebný zákon je v súlade s ústavou. Tým, že pozitívne znižuje koalíciám prah, nikoho neznevýhodňuje, ale vychádza v ústrety voličom. Zdôraznil, že novela volebného zákona má umožňovať, aby sa uplatnilo čo najviac voličských hlasov. Volebné zákony transformujúcich sa krajín s porovnateľným volebným systémom majú podľa neho podobnú filozofiu. Zmyslom koalícií je totiž zjednocovanie politickej scény a dosiahnutie čo najvernejšieho obrazu politického spektra.
ÚS SR si vyžiadal aj stanoviská generálneho prokurátora SR a predsedu Najvyššieho súdu SR. Podľa generálneho prokurátora je návrh opozičných poslancov nedôvodný. Najvyšší súd svoje stanovisko do termínu verejného pojednávania nezaslal.
O súlade novely volebného zákona s ústavou rozhoduje plénum ÚS, sudcom spravodajcom vo veci je Eduard Bárány.