Bratislava 8. februára (TASR) Politické strany sa zatiaľ nedohodli na ďalšom termíne rokovaní o obsadení postu predsedu parlamentu po odstúpení Pavla Hrušovského z funkcie.
Podpredseda parlamentu a ĽS-HZDS Viliam Veteška predpokladá, že prípadné stretnutie sa neuskutoční skôr, ako Národná rada SR prijme zákon o predčasných voľbách. Do veľkej miery podľa neho bude závidieť aj od toho, či Smer-SD po schválení predčasných volieb v NR SR predloží do parlamentu návrh na odvolanie premiéra Mikuláša Dzurindu. Veteška nekonkretizoval postoj ĽS-HZDS k obsadeniu druhej najvyššej ústavnej funkcie v štáte. Všetko bude závisieť od dohody politických subjektov, na utorkových rokovaniach strany nenavrhli žiadneho kandidáta. Veteška si vie predstaviť, že by do konca volebného obdobia zostal vo vedení parlamentu vo dvojici s podpredsedom NR SR Bélom Bugárom, ktorý je poverený výkonom právomocí predsedu NR SR.
Podľa informácií podpredsedu Smeru-SD Dušana Čaploviča strany nového predsedu parlamentu voliť nebudú a Národnú radu SR by mal viesť poverený podpredseda Bugár. Politická strana, ktorá by prípadne získala post predsedu NR SR, by totiž podľa Čaploviča mala výhodnejšiu pozíciu do predvolebnej agitácie.
Koaličné strany ani KDH podľa predsedu kresťanských demokratov Pavla Hrušovského nenavrhujú kandidátov na funkciu predsedu NR SR. "Predseda ĽS-HZDS Mečiar nechal túto tému stále otvorenú a nevylúčil, že bude chcieť, aby sa o tejto otázke možno aj v krátkom čase rokovalo," konštatoval.
Záujem na zvolení nového predsedu NR SR vyjadril aj poslanec za SDKÚ Peter Miššík. Nebude to však podľa neho možné bez dohody všetkých strán, keďže na jeho zvolenie treba 76 hlasov. "A to je veľmi silné číslo," dodal.