BRATISLAVA 8. februára (SITA) - Ministerstvo zahraničných vecí (MZV) víta dnešnú správu Európskej komisie, v ktorej vyzvala na zrušenie obmedzení pri zamestnávaní občanov nových členských štátov. Hovorca MZV Juraj Tomaga zdôraznil, že naša diplomacia pri všetkých rokovaniach s partnermi zo "starých" členských krajín Európskej únie (EÚ) upozorňovala, že obmedzenia nemajú praktický význam. "Masívny únik pracovníkov do štátov s otvoreným trhom, teda do Írska, Švédska a Veľkej Británie, nenastal," uviedol pre SITA.
Komisár pre zamestnanosť, sociálne veci a rovnosť príležitostí Vladimír Špidla v správe, hodnotiacej dva roky prechodných období po rozšírení EÚ, vyzval na otvorenie pracovných trhov od mája tohto roku. Súčasný a predpokladaný pohyb pracovníkov zo strednej Európy do západnej nie je taký, aby ohrozil pracovný trh pôvodnej pätnástky. Tri krajiny, ktoré umožnili novým členom prístup na trh, zaznamenali len mierny nárast pracovných síl, predovšetkým z Poľska. Špidla je presvedčený, že otvorenie pracovného trhu by umožnilo lepšie bojovať proti nelegálnej práci Stredoeurópanov a Východoeurópanov a posilnilo by celkovú európsku ekonomiku. Vo svojich záveroch sa dokument opiera o analýzy a štatistiky z úradov práce jednotlivých členských krajín. Pripomenul, že voľný pohyb osôb je jedným zo základných práv občanov.
Správa EK má presvedčiť starších členov únie, aby otvorili pracovný trh po uplynutí prvého dvojročného obdobia, na ktorom sa Brusel dohodol v roku 2004 s pristupujúcimi krajinami. Od prvého mája chcú svoj trh podľa neoficiálnych správ otvoriť novým členom aj Fínsko, Portugalsko a Španielsko. Belgicko a Holandsko uvažujú o zmiernení opatrení a Francúzsko chce s jednotlivými novými členmi podpísať bilaterálne zmluvy, ktoré umožnia ich občanom pracovať počas sezónnych prác v poľnohospodárstve alebo reštauračných službách. Prechodné obmedzenia na dobu 2+3+2 rokov využilo 12 starých členov. Najdlhšie, až sedemročné obmedzenie pre ľudí z ôsmich postkomunistických krajín, si zobralo Nemecko a Rakúsko.
jj;by;nr