Kežmarok 4. marca (TASR) - Takmer tisíc občanov Kežmarku, predovšetkým zo sídliska Juh, o časť ktorého sa už desať rokov sporí mesto s obcou Ľubica, odmietlo na dnešnom verejnom zhromaždení "stať sa Ľubičanmi z rozhodnutia úradníkov". Za nerešpektovanie slobodnej vôle a ústavného práva občanov označili stanovisko sekcie verejnej správy Ministerstva vnútra SR a následne Štatistického úradu o povinnosti občanov prihlásiť sa na trvalý pobyt do obce. Požadujú revíziu rozhodnutia a naplnenie dohody podpísanej oboma stranami v roku 1992 pri odčleňovaní Ľubice od Kežmarku, ktorej sporným bodom sa stala výmena pozemkov vo výmere asi 12 hektárov.
"Neupierame Ľubici vlastníctvo pôdy. Navrhli sme pozemky na výmenu, dohodu za rokovacím stolom, ale bezvýsledne. Občania časti Juhu opakovane vyjadrili vôľu zostať Kežmarčanmi. Keď obec neuznáva dohodu, neguje samotné odčlenenie," zdôraznili diskutujúci. Na zhromaždení nechýbali ani emotívne vystúpenia. Búrlivým potleskom ocenili prítomní výzvu občanov mesta Kežmarok. "Vyzývame starostu obce Ľubica a jeho tichého komplica na Najvyššom súde, aby kvôli naplneniu svojich ambícií neotravovali ovzdušie ľuďom, ktorí chcú v pokoji zveľaďovať svoje obydlia a žiť v meste, ktoré si na základe svojich ústavných práv zvolili za svoje," uvádza sa v texte. Nechýba apel na premiéra a vládu SR, aby riešili situáciu v súlade s vôľou občanov sídliska Juh a vyvodili zodpovednosť voči úradníkom na Ministerstve vnútra SR a Štatistickom úrade, ktorí svojim pričinením tento stav zavinili.
Kežmarčania na verejnom zhromaždení pripomenuli, že sú odhodlaní vytrvať a siahnuť v krajnom prípade aj k občianskej neposlušnosti. "Existuje Súd pre ľudské práva v Štrasburgu, kde nebude nik, kto sídli na Najvyššom súde a zhodou okolnosti je z Ľubice..." zdôraznil jeden z rečníkov. Primátor Kežmarku František Grohola v rozhovore pre TASR označil takéto vystúpenie za nenáležité. Ako povedal, "požiadali sme rezort vnútra o revíziu rozhodnutia a čakáme na stanovisko. Verím v úspešný koniec sporu".