SME

Univerzity chrlia tisíce právnikov

BRATISLAVA - Do piatich rokov môže na Slovensku pribudnúť až 8198 nových právnikov. Vyplýva to z údajov Ústavu informácií a prognóz školstva. Je to viac, ako je teraz dohromady sudcov, prokurátorov, advokátov, notárov a exekútorov. Toľko ľudí ku koncu ..

Schopnosť spoločnosti absorbovať nových a nových právnikov, ktorých chrlia školy, sa bude postupne znižovať. ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV SME


BRATISLAVA - Do piatich rokov môže na Slovensku pribudnúť až 8198 nových právnikov. Vyplýva to z údajov Ústavu informácií a prognóz školstva. Je to viac, ako je teraz dohromady sudcov, prokurátorov, advokátov, notárov a exekútorov. Toľko ľudí ku koncu októbra 2005 navštevovalo päť právnických vysokých škôl, ktoré u nás pôsobia. Jedna z nich je súkromná.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Z tohto počtu 3615 ľudí dostane titul magister, ktorý je nevyhnutnou podmienkou, aby sa z vyštudovaného právnika stal advokát či sudca, zvyšok navštevuje kratšie bakalárske štúdium, ktoré až takú váhu nemá.

SkryťVypnúť reklamu

Dekan trnavskej Právnickej fakulty Jozef Prusák odhaduje, že minimálne tisíc ďalších adeptov sa vzdeláva v zahraničí a mnohí z nich sa na Slovensko vrátia. Prirodzene nie všetci štúdium dokončia a celkové číslo tak bude o čosi nižšie.

Dekan bratislavskej fakulty Marián Vrabko tvrdí, že "nedokončia stovky, tisícky zostávajú".

Školy tak chrlia každý rok stovky nových právnikov. Schopnosť spoločnosti absorbovať nových sa bude postupne znižovať.

Štatistika ústredia práce z konca septembra ukazuje, že v tom čase si prácu nenašlo 202 absolventov právnických fakúlt. Väčšina z nich ju však nehľadala ani tri mesiace. Dlhodobo, teda viac ako 12 mesiacov, bolo nezamestnaných iba 22 právnikov.

Aj preto je záujem o štúdium na právnických fakultách stabilne vysoký. Podľa Prusáka sa len do Trnavy na minuloročné prijímacie skúšky hlásilo bezmála dvetisíc uchádzačov. Škola z nich mohla prijať len 250. Podobná je situácia aj inde.

SkryťVypnúť reklamu

Ústavný právnik a bývalý vysokoškolský učiteľ Peter Kresák sa tohto trendu neobáva. Pokiaľ je o školy záujem a fungujú, "je to absolútne v poriadku". Iná otázka je kvalita štúdia. Na Slovensku je problém s dostatkom kvalifikovaných učiteľov a školy si ich navzájom vábia. Podľa Kresáka nie je v právnickej obci obava, že masa nových právnikov nebude dostatočne kvalitná. Ak sa takí nájdu, vyrieši to konkurencia.

Prusák tvrdí, že absolventi z Trnavy nemajú problém s uplatnením. "Ešte je priestor v štátnej správe, samospráve, tiež v oblasti súdnej moci," hovorí a dodáva, že to platí aj v advokácii a všade, kde "platí princíp konkurencie".

Ak uchádzač chce zistiť, ktorá zo škôl je najlepšia, musí mu stačiť rebríček Akademickej rankingovej a ratingovej agentúry. Jeho zverejnenie minulý rok vyvolalo na školách búrku nevôle, ale iný zatiaľ nie je. V tomto sa najvyššie umiestnila bratislavská fakulta, najnižšie banskobystrická. Oficiálny rebríček bude k dispozícii v roku 2008.

SkryťVypnúť reklamu

O externistoch sa tvrdí, že sú slabší

BRATISLAVA - Približne tretina spomedzi všetkých študentov práva nenavštevuje dennú, ale externú formu štúdia. "Sú názory, že je nižšia úroveň v externom štúdiu, ale nedá sa to povedať vo všeobecnosti," povedal dekan Právnickej fakulty v Bratislave Marián Vrabko.

Tvrdí, že aj v prípade externých študentov ide zväčša o ľudí, ktorí majú záujem chodiť do školy a vzdelávať sa. Prinútia ich k tomu okolnosti a potreba dovzdelať sa, aby si udržali svoje pracovné miesto. Fakulta si dala spraviť vlastný prieskum, ako sa uplatnili jej absolventi. Vrabko hovorí, že medzi dennými a externými študentmi nebol v tomto ukazovateli zistený žiadny rozdiel.

Známy právnik a bývalý vysokoškolský učiteľ s 20-ročnou praxou Peter Kresák priznáva, že v čase učiteľskej praxe mal s externistami "dosť zlé skúsenosti".

SkryťVypnúť reklamu

"Možno preto som nebol populárny, lebo takmer 80 percent ich u mňa nebolo úspešných," vraví.

Autor: rp

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 16 960
  2. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 492
  3. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 5 339
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 576
  5. Plátené tašky a opakované použitie 3 864
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 3 296
  7. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 3 003
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 2 759
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Dávid Hancko (vľavo), Giorgos Vagiannidis a brankár Christos Mandas počas prípravného zápasu Grécko - Slovensko.

Druhý polčas sa mi nepáčil, musíme na tom popracovať, zhodnotil tréner Slovenska.


a 1 ďalší
Carlos Alcaraz a Jannik Sinner na Roland Garros 2025.

Obaja sú skvelí pre tenis. Ich rivalita je niečo, čo náš šport skutočne potrebuje, hovorí Novak Djokovič.


Michaela Churavá
Harry Kane (vpravo) strieľa gól v zápase Andorra - Anglicko v kvalifikácii MS vo futbale 2026.

Bod za remízu si pripísala Malta.


TASR
Christian Eriksen (vpravo) a Ethan Galbraith v prípravnom zápase Dánsko - Severné Írsko.

Rozhodujúci gól strelil Eriksen.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu