BRATISLAVA 11. februára (SITA) – Minister vnútra Martin Pado po preštudovaní právnej analýzy okolo nákupu hasičských striekačiek rokovacím konaním bez zverejnenia, za ktorý dostal rezort pokutu, rozhodne o možnom vyvodení zodpovednosti voči konkrétnym osobám. Zároveň zaujme stanovisko k prípadnému súdnemu riešeniu tohto sporu. Ako uviedla pre agentúru SITA Monika Kuhajdová z ministerstva vnútra, Pado berie na vedomie druhostupňové rozhodnutie. „Ministerstvo vnútra v zákonom stanovenej lehote pokutu uloženú Úradom pre verejné obstarávanie v sume 12 miliónov korún uhradí,“ povedala.
Predseda Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Béla Angyal vo štvrtok v druhostupňovom rozhodnutí zamietol rozklad ministerstva vnútra proti rozhodnutiu ÚVO o uložení pokuty vo veci hasičských áut, ktoré boli nakúpené rokovacím konaním bez zverejnenia. Predseda ÚVO tým potvrdil prvostupňové rozhodnutie úradu z 18. novembra 2005 o uložení pokuty vo výške 12 096 644 korún.
Rozkladová komisia konštatovala, že ministerstvo vnútra nepredložilo žiadne nové dôkazy, ktoré by odôvodňovali použitie rokovacieho konania bez zverejnenia, a preto navrhla prvostupňové rozhodnutie úradu o uložení pokuty potvrdiť. Účastník konania v rozklade navrhol zrušenie napadnutého rozhodnutia, alebo zníženie výšky uloženej pokuty najmä s prihliadnutím na povahu, mieru zavinenia, závažnosť, spôsob a dôsledky porušenia povinností. To však nie je možné, pretože v prípade použitia rokovacieho konania bez zverejnenia nesplnením podmienky na jeho použitie je v zákone o verejnom obstarávaní striktne určená výška pokuty, ktorú úrad za takéto porušenie musí uložiť. To je 5 percent zmluvnej ceny. Pri druhostupňovom rozhodnutí vzal predseda ÚVO do úvahy uvedené skutočnosti a návrh komisie na rozhodnutie. Uloženú pokutu je ministerstvo povinné zaplatiť v lehote 15 dní odo dňa právoplatnosti tohto rozhodnutia.
Člen parlamentného brannobezpečnostného výboru Ladislav Polka si myslí, že pokuta ministerstvu by mala byť zosobnená podľa pracovnoprávnych predpisov. „Možno však treba skúmať zodpovednosť aj z trestnoprávneho hľadiska. Ministerstvo vnútra konalo vedome v rozpore so zákonom,“ uviedol dnes pre agentúru SITA Polka. Podľa neho by sa prípadom mala zaoberať Generálna prokuratúra SR. Zároveň dodal, že ministerstvo bude musieť niekde peniaze na zaplatenie 12-miliónovej pokuty nájsť. „O to menej dá na novú výstroj, bezpečnosť, autá či budovy,“ povedal Polka.