Bratislava 12. februára (TASR) - Predseda SMK a zastupujúci predseda parlamentu Béla Bugár nepredpokladá, že konca volebného obdobia bude zvolený nový predseda Národnej rady SR.
Nemyslím si, že je to reálne. Do predčasných volieb zostávajú iba dve zasadnutia pléna, povedal dnes v diskusnej relácii Sito televízie Markíza Bugár. Rovnako podľa neho "nehrozí", že by sa predsedom parlamentu stal líder ĽS-HZDS Vladimír Mečiar, keďže na to neexistuje širšia politická dohoda. Skutočnosť, že na Slovensku zatiaľ nie je vôľa akceptovať potenciálneho predsedu NR SR maďarskej národnosti podľa Bugára nie je chybou slovenskej spoločnosti, ale politických strán, ktoré to odmietajú.
Koalícia neuvažovala po odchode KDH o možnosti dovládnutia s podporou ĽS-HZDS, naznačil Bugár. Predseda SMK si však myslí, že každý z politických subjektov pri spore o zmluvu o výhrade vo svedomí počítal s viacerými možnými variantmi riešenia. "Ja si myslím, že snáď tam to mohlo byť v úvodzovkách dopredu v rámci politických strán dohodnuté. Lebo každý počíta s tým, čo dlhé roky hovoril HZDS a Smer, že chcú predčasné voľby a zastaviť privatizáciu. Každá koaličná strana musela vedieť, že ak tu nechceme chaos, tieto dve veci musíme obetovať. Ja si myslím, toto bolo dôležité rozhodnutie aj na úrovni SDKÚ," priblížil Bugár.
Premiér zavolal minulú nedeľu predsedu SMK diskutovať o kríze v koalícii po ultimáte KDH. Po stretnutí Bugár nadobudol dojem, že SDKÚ-DS a KDH sa asi nedohodnú na riešení problému a Dzurinda sa rozhodol. "Po nedeli sme začali aj my pracovať na variante, že vláda asi končí," komentoval. Podľa neho nemalo zmysel, aby na SDKÚ-DS tlačilo v otázke zmluvy aj SMK.
"Nech je to upozornenie pre každého, že ak sa niečo sľúbi v programovom vyhlásení vlády, musí sa to splniť," pripomenul odkaz rozpadu koalície pre budúcnosť Bugár.
Predseda SMK nevedel konkretizovať, ako budú SDKÚ-DS, KDH a SMK postupovať a spolupracovať po predčasných voľbách. Dôležité podľa neho bude, ako sa rozpad koalície odrazí na preferenciách politických strán. Za osem rokov spoločného vládnutia mali SDKÚ-DS, KDH a SMK zlé dni i úspešné obdobia a majú so sebou skúsenosti. "Tá skúsenosť z hľadiska spolupráce je veľmi silná zbraň," uzavrel.
bmg som