BRATISLAVA 14. februára (SITA) - Ochranári protestujú proti ťažbe zlata kyanidovou metódou na Slovensku. Ako agentúru SITA informoval hovorca organizácie Greenpeace Juraj Rizman, združenie bude presadzovať, aby bola táto metóda v našej krajine zakázaná. "Environmentálne riziká tohto spôsobu ťažby zlata, ktorý sa používa hlavne v oblastiach s malým obsahom zlata v hornine, sú neadekvátne ziskom, ktoré takáto ťažba prináša," upozorňuje. Pripomína, že obdobný zákaz kyanidovej ťažby zlata platí napríklad v Českej republike.
Kyanidová ťažba zlata je podľa environmentalistov mimoriadne riziková, konštatuje Rizman. Známe sú viaceré havárie, pri ktorých kyanid používaný pri získavaní zlata unikol a spôsobil obrovské škody na životnom prostredí. Jednou z najznámejších je havária z roku 2000 v lokalite Baia Mare na severe Rumunska, keď únik kyanidu spôsobil ekologickú katastrofu a ničivé následky havárie bolo možné sledovať na 600 kilometrovom úseku riek Somes, Tisa a Dunaj.
Greenpeace upozorňuje, že aj Slovensko má z minulosti negatívne skúsenosti s kyanidovou ťažbou zlata. Napríklad v auguste 1971 sa pri prietrži mračien pretrhla hrádza odkaliska s kyanidovým kalom pri obci Horná Ves v okrese Žiar nad Hronom. Znečistená voda a bahno vtedy zaplavili záhrady, polia a čiastočne aj rodinné domy občanov. Pre kontamináciu nesmeli obyvatelia počas roka zbierať svoju úrodu.
Slovenské environmentálne organizácie podľa Rizmana práve pre takéto riziká kritizujú plán kyanidovej ťažby zlata v lokalite Šturec pri Kremnici. Greenpeace a Priatelia zeme podporili miestne občianske iniciatívy, ktoré sa usilujú o ochranu životného prostredia v regióne. Proti zámeru kanadského investora sa už postavilo aj mesto Kremnica, uzatvára Rizman.