Bratislava 5. marca (TASR) - Problémy domáceho násilia páchaného na deťoch a matkách pomáha už rok riešiť Krízové centrum Brána do života (KC BDŽ) v bratislavskej Petržalke.
Od 1. marca 2001 poskytli 105 klientom inštitucionálnu pomoc a ďalším 55 ambulantnú starostlivosť, uviedla dnes na stretnutí s novinármi riaditeľka občianskeho združenia BDŽ Gabriela Janíková.
Je to prvokontaktné a preventívne zariadenie, ktoré funguje ako záchytné stredisko v prípade akútneho ohrozenia zdravia, života a riadnej výchovy maloletého. Pomáha i matkám, na ktorých je páchané fyzické, psychické alebo sexuálne násilie. Centrum zlučuje rôzne zariadenia sociálnych služieb a jeho kapacita je 34 lôžok. V súčasnosti ju však prekročili, keď v domove pre osamelých rodičov našlo útočisko 10 žien s 18 deťmi. Po ďalšie dve deti sú umiestnené v krízovom stredisku, detskom domove a stanici opatrovateľskej služby. Jedna žena je v útulku, dodala Janíková.
Budovu majú v dlhodobom prenájme za jednu korunu od mestskej časti Petržalka. Sociálne, psychologické a právne poradenstvo ako aj terapiu a pedagogickú starostlivosť zabezpečuje v Krízovom centre 12 odborníkov. Pri práci im pomáhajú ďalší dobrovoľníci prevažne z Petržalky a desiatky sponzorov.
Z celkového počtu žien, ktoré vyhľadali ich pomoc, bolo na 75 percentách páchané fyzické a psychické násilie. Z dôvodov bytového problému sa na centrum obrátilo 22 percent žien, konštatovala ďalej. Takmer 20 percent klientiek sa rozhodlo po poskytnutí komplexnej pomoci vrátiť k druhovi a polovica si našla náhradné ubytovanie. V 70 percentách prípadov bolo na deťoch páchané domáce násilie a u 14,5 percenta detí zanedbali rodičia riadnu výchovu. Podľa Janíkovej sa darí centru aspoň každé druhé dieťa vrátiť do rodiny.